میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۲۸
 
 
کارشناس مسایل بین‌الملل مطرح کرد
ابعاد حایز اهمیت سفر رئیس‌جمهور به روسیه
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: هرچه مواضع ایران و روسیه به هم نزدیک باشد در پیشبرد خواسته‌های ایران در مذاکرات به ویژه رفع تحریم‌های آمریکا موثر خواهد بود.
سیدرضا میرطاهر گفت: سفر آقای رییسی به مسکو در وهله اول همان طور که خودشان در زمان انتخابات و پس از انتخاب به عنوان رییس جمهور در رئوس سیاست خارجی گفته بودند، در چارچوب نگاه به شرق است و جایگاه خاصی دارد.
وی ادامه داد: بعد از قرارداد همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین، انتظار است همکاری راهبردی بین ایران و روسیه که درسال ۱۳۷۹ منعقد شده و مهلت آن نیز تمام شده است، بار دیگر تجدیدنظر شود تا مبنایی برای گسترش روابط دو کشور باشد.
این کارشناس مسایل استراتژیک اظهار کرد: در موقع کنونی سفر رییس جمهور از ابعاد دیگر هم حایز اهمیت است. به هر حال روسیه یک قدرت بین المللی است و نقش غیرقابل انکاری در سیاست‌های منطقه‌ای دارد و افزایش سطح رایزنی‌ها درباره مسایل مورد علاقه دو طرف می تواند حایز اهمیت باشد. یکی از مسایلی که در این راستا مورد گفت‌وگو است بحث مذاکرات وین و آینده برجام است که هرچه مواضع ایران و روسیه در این رابطه به هم نزدیک باشد در پیشبرد خواسته‌های ایران در مذاکرات به ویژه رفع تحریم‌های آمریکا موثر است. هم‌چنین همکاری‌های دیگر ایران و ورسیه در بحث سوریه، عراق، یمن و دیگر مسایل منطقه‌ای حایز اهمیت است. در رابطه با حضور آمریکا و سیطره آمریکا و طرح‌هایی که غرب در منطقه دارد، ایران و روسیه تا حدی زیادی هم نظر هستند و به نظر گفت‌وگوهای مهمی در این‌باره خواهیم داشت.
میرطاهر گفت: گسترش روابط حوزه های تجاری، انرژی، اقتصادی، انرژی هسته‌ای و غیره از مسایلی است که در گفت‌وگوها مدنظر قرار می‌گیرد.
وی اظهار کرد: در سال های گذشته هر چه تحریم های غرب علیه ایران افزایش یافت، توجه خاصی ایران در سال های اخیر به قدرت های دیگر از جمله روسیه و چین داشته است. این کشورها پتانسیل قوی دارند و به ویژه ایران می تواند این کشورها را به عنوان جایگزین اروپا برای صادرات انتخاب کند به علاوه که ایران هم بازار خوبی برای این کشورهاست. ایران به عنوان کشوری که موقعیت ژئوپلتیک خاصی دارد نقش مهمی در معادلات منطقه دارد از این رو قدرتهای جهانی از جمله روسیه و چین نیز به ایران توجه ویژه دارند.
این کارشناس مسایل بین الملل تصریح کرد: در برهه کنونی تقابل نظامی روسیه و غرب و روسیه و امریکا بر سر اوکراین به جاهای باریک رسیده است و درباره مساله اوکراین برخی تحلیل گران از حمله قریب الوقوع روسیه به اوکراین سخن می گویند، هم چنین سفرهای مکرر مقام های اروپایی به روسیه نشان می دهد که تلاش دارند نسبت به عدم هرگونه درگیری و حمله به اوکراین از روسیه ضمانت دریافت کنند. البته این مساله کمتر به ایران ربط دارد، اما اگر این اتفاق بیفتد محیط بین اللملی دچار تحولات بنیادین می‌شود و شاید جهان وارد عصر جدیدی از روابط بین‌المللی شود. در عین حال روس‌ها همواره نشان داده اند که با ابتکار عمل‌های زیادی به موضوعات مختلف وارد می شوند و این یک بعد مثبت دارد تا ما بتوانیم از توان دیپلماتیک روسیه برای منافع ملی و بین‌المللی خود استفاه کنیم.
میرطاهر ابراز عقیده کرد که روس ها در تعاملات شان و در نگاه به کشورها، آن‌ها را شریک تجاری و سیاسی می بینند، طبیعی است که این شراکت ها موضعی و موقتی است از این رو نمی توان خیلی برای روابط تهران و مسکو بعد استراتژیک در نظر گرفت.ایسنا
کد مطلب: 121380
 
Share/Save/Bookmark