میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۴۶
 
 
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی
اجازه نمی‌دهیم صهیونیست‌ها در منطقه لانه کنند
سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد رژیم صهیونیستی در منطقه لانه کند، به سفر اخیر «انریکه مورا» به تهران اشاره کرد و گفت که با این سفر راه ادامه مذاکرات هموار شده است.
«سید کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در نشست ایران و جهان عرب در دوحه حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.
خرازی ادامه داد:جمهوری اسلامی ایران قبل از هر چیز نگاه تمدنی به جهان اسلام دارد و هیچ­گاه خود را از دیگر ملل مسلمان و خصوصاً همسایگان عرب‌ ­زبان خود جدا نمی‌داند، بلکه تلاش دارد در راستای پیشرفت منطقه غرب آسیا و در یک سطح بزرگتر، جهان اسلام، با سایر کشورهای منطقه همکاری کند. این نه یک سیاست مقطعی، بلکه یک سیاست اصولی مبتنی بر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است. اصل یازدهم قانون اساسی «سیاست­‌های کلی» نظام جمهوری اسلامی ایران را «اتحاد و ائتلاف ملل اسلامی» تعریف می‌کند.وی با بیان این‌که یکی از مهمترین اهداف جمهوری اسلامی ایران در منطقه پیرامونی خود، در کنار توسعه اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری، ارتقای امنیت و بازدارندگی دفاعی است، گفت: سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا بر این استوار است که «امنیت» و «توسعه» مفاهیمی پیوسته به هم و غیرقابل تفکیک هستند. این سیاست بر سه رویکرد اساسی استوار است: اول این‌که، امنیت امری پیوسته است و ارتباط مستقیمی با امنیت سایر کشورهای منطقه دارد؛ دوم این‌که، امنیت کالایی نیست که قابل خریداری باشد، بلکه در فرآیند تعامل و همکاری جمعی به دست می‌آید و بالاخره سوم این‌که، روابط اقتصادی با کشورهای منطقه عامل مهمی در تأمین امنیت منطقه‌­ای است.
خرازی گفت: اعلام ابتکاراتی چون طرح صلح هرمز از سوی ایران و یا اولویت ­بخشی به سیاست همسایگی، نشانه‌­هایی از عزم، اراده و جدیت جمهوری اسلامی ایران در تقویت و گسترش روابط خود با همسایگان جنوبی ‌و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است و نشانه‌­هایی از چنین علاقه متقابلی در کشورهای منطقه نیز وجود دارد که از جمله می‌توان به تلاش‌های صلح‌­جویانه دولت‌های قطر، عمان و عراق اشاره کرد.
وی در ادامه به چهار مسئله محوری در روابط جمهوری اسلامی ایران و جهان عرب اشاره‌­ کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران اهمیت بالایی برای کشور عربستان سعودی، کشوری که قبله مسلمانان و حرمین شریفین در آن قرار دارد و به عنوان یک کشور بزرگ منطقه، قائل است.خرازی با بیان این‌که بحران یمن یکی از مهم­ترین دغدغه­‌های این منطقه است، عنوان کرد: این بحران صرفاً ناشی از تنازعات داخلی یمن نیست و جمهوری اسلامی ایران همواره بر این اعتقاد بوده است که یمن راه‌حل نظامی ندارد، حقیقتی که اکنون پس از هفت سال جنگ و ویرانی، همگی به آن اذعان دارند.خرازی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد که باز کردن پای رژیم صهیونیستی به منطقه خلیج فارس، موجب ثبات و امنیت نخواهد شد، زیرا رژیم صهیونیستی هدفی جز ایجاد تنش در منطقه خلیج فارس و دور ساختن اعضای این منطقه از یکدیگر ندارد. به هر صورت، جمهوری اسلامی ایران اجازه نخواهد داد رژیم اشغالگر قدس در این منطقه لانه کند. ایرنا
کد مطلب: 122668
 
Share/Save/Bookmark