داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۵۷
 
 
آيا «مبارك» به سرنوشت «بن علي» دچار مي شود؟ شعله در يك قدمي باروت مصر
 آيا «مبارك» به سرنوشت «بن علي» دچار مي شود؟ 
شعله در يك قدمي باروت مصر
 
تظاهرات كنندگان مصري به صورت يكپارچه با سر دادن شعارهايي مبني بر "ملت مصر سقوط رژيم را خواستار است" بر لزوم عدم كانديداتوري حسني مبارك يا فرزندش در انتخابات آتي رياست جمهوري تاكيد كردند.
به گزارش خبرگزاري‌ها، با وجود كشته شدن چهار مصري در پي راهپيمايي‌هاي اعتراض آميز دو روز گذشته در مصر هزاران معترض مصري اعلام كردند، همچنان و تا تحقق خواسته‌هاي خود به راهپيمايي و اعتصاب ادامه مي‌دهند و براي دومين روز متوالي ميدان آزادي قاهره واقع در مركز اين شهر شاهد حضور هزاران معترض مصري براي براندازي رژيم مبارك بود.
تظاهرات كنندگان مصري كه در شعارهاي خود ايجاد تغيير و بهبود شرايط اقتصادي را خواستار شده بودند، پارچه‌ نوشته‌اي مبني بر لزوم لغو قوانين وضعيت فوق العاده حمل كرده و شعارهايي يكپارچه مبني بر لزوم سقوط دولت حسني مبارك و هچنين سقوط رژيم مصر سر مي‌دادند. تظاهرات كنندگان با بيان اينكه "ملت سقوط رژيم را خواستار است "،‌ تاكيد مي‌كردند كه در وضعيت فعلي بايستي انقلابي بر اساس الگوي انتفاضه سال 1977 مصر صورت گيرد.
تظاهرات كنندگان خواسته‌هاي خود را در چند محور از جمله آزادي همه زندانيان سياسي، آزادي تاسيس احزاب سياسي، از بين بردن فساد طبقه حاكم، رفع معضل بيكاري، افزايش دستمزدها و... بيان كردند.
بر اساس اين گزارش، "عبدالجليل مصطفي " هماهنگ كننده عمومي جمعيت ملي تغيير مصر طي سخناني عدم كانديداتوري حسني مبارك در انتخابات بعدي رياست جمهوري اين كشور را خواستار شد و افزود: علاوه بر مبارك فرزندش نيز بايستي از كانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري آتي بپرهيزد و همچنين پارلمان بايد منحل شود.
بر اساس اين گزارش، خودروهاي دستگاه امنيتي قاهره كه با تيراندازي پشتيباني مي‌شدند بدون توجه به تجمع معترضان به ميان جمعيت راه يافته و پس از زخمي كردن ده‌ها تن، ‌تجمع كنندگان را متفرق كردند.
تظاهرات روز گذشته در مصر با الهام گرفتن از تظاهرات تونس كه موجب سرنگوني ديكتاتوري زين العابدين بن علي در اين كشور شد، در سه استان مصر و در اعتراض به بيكاري، فقر و تبعيض عليه رژيم حسني مبارك صورت گرفت و انتظار مي‌رود، در روزهاي آينده به ديگر مناطق مصر هم كشيده شود. در تظاهرات اعتراض آميز روز گذشته چهار مصري كشته شدند كه به گفته منابع امنيتي مصر يكي از كشته شدگان يك نيروي امنيتي و سه تن ديگر از شهروندان مصري بودند كه دو تن از آنها در ميدان آزادي و يك تن در شهر سوئز شرقي به دنبال درگيري نيروهاي امنيتي با تظاهركنندگان كشته شد.
مصري‌هاي مقيم لندن نيز روز گذشته همگام با هموطنان خود در قاهره مقابل سفارت مصر در لندن و در اعتراض به اوضاع بد معيشتي و انجام اصلاحات در اين كشور تظاهرات كردند. آنها با سر دادن شعارهايي خواستار بركناري رژيم حسني مبارك از قدرت و برگزاري انتخابات آزاد و همچنين برگزاري راهپيمايي ديگري شدند.
جبهه معارض "انقاذ مصر " (نجات مصر) كه مقر آن در لندن است، نيز با انتشار بيانيه‌اي از رژيم مبارك به دليل بستن پايگاه‌هاي الكترونيكي و قطع ارتباط ميليون‌ها مصري با جهان خارج انتقاد كرد.
"كمال الهلباوي " يكي از رهبران جبهه نجات مصر گفت: هدف اساسي از اين تظاهرات درخواست بركناري حسني مبارك از قدرت است. وي در ادامه افزود: ما نمي‌خواهيم آنچه برسر تونس آمد بر سر ملت مصر هم بيايد و براي تغيير رژيم حكومتي انقلاب خواهيم كرد و معتقديم فضاي سياسي حاكم بر مصر با تونس تفاوت دارد.
در همين راستا "ممدوح ابو النور " دبيركل "اتحاد ائتلاف مصري‌هاي مقيم اروپا " نيز گفت: تظاهرات مصري‌هاي مقيم اروپا در برابر سفارتخانه‌هاي مصر در كشورهاي اروپايي با هدف توقف نقض حقوق بشر و سپردن آينده و تعيين سرنوشت ملت مصر بدست خود آنها و پايان دادن به ظلم و ستم و استبداد صورت مي‌گيرد و ما به هيچ وجه خواستار دخالت كشورهاي بيگانه در امور داخلي مصر نيستيم.

يورش نيروهاي امنيتي با گاز اشك‌آور به مردم
در همين حال نيروهاي امنيتي مصر ديروز با يورش به هزاران اعتصاب‌كننده مصري كه در ميدان آزادي در مركز قاهره گرد آمده بودند و خواستار اصلاحات سياسي و عدالت اجتماعي بودند، تلاش كردند با گاز اشك‌آور و ماشين آب‌پاش آنها را متفرق كنند.
"سمير عمر " خبرنگار الجزيره در قاهره نيز با تاكيد بر اينكه نيروهاي امنيتي مصر تظاهركنندگان معترض را در كوچه‌ها و خيابان‌هاي فرعي قاهره تحت تعقيب قرار مي‌دهند، افزود: آنها به شدت تظاهركنندگان را مورد ضرب و جرح قرار مي‌دهند و بسياري از خبرنگاران از جمله خبرنگار و عكاس روزنامه الاهرام مورد ضرب و شتم اين نيروها قرار گرفته‎اند.
شاهدان عيني نيز گفتند: نيروهاي امنيتي مصر براي متفرق كردن تظاهركنندگان به شدت از زور استفاده مي‌كنند و در تظاهرات روز گذشته حتي از گلوله‌‌هاي پلاستيكي نيز استفاده كردند. با وجود اتخاذ تدابير امنيتي و يورش نيروهاي امنيتي مصر، تظاهركنندگان معترض در ميدان‌هاي آزادي و عبد المنعم رياض و طلعت حرب هم‌چنان به اعتصاب خود تا برآورده شدن خواسته‌هايشان ادامه دادند.
اين درحالي است كه در برخي مناطق نيروهاي امنيتي با معترضان همراه شدند و ميان آنها آب و غذا رد و بدل شد و راهپيمايان با سر دادن شعارهايي هم‌چون "شما مزدور مبارك نيستيد " از نيروهاي امنيتي خواستند به آنها ملحق شوند.
در همين راستا شركت "تويتر " نيز اعلام كرد، از روز گذشته خدمات الكترونيكي و اينترنتي اين شركت جهت ارائه به كاربرانش در مصر قطع شده است تا كاربران مصري نتوانند خواسته‌هاي خود در اين پايگاه ثبت و آن را به گوش جهانيان برسانند.
به اعتقاد كارشناسان از زمان به قدرت رسيدن حسني مبارك، اين كشور تاكنون شاهد چنين اعتراضات و راهپيمايي‌ها نبوده كه خواستار بركناري مبارك از قدرت باشد.

موضع كاخ سفيد در قبال اعتراضات اخير مصر
اين در حالي است كه وزير امورخارجه آمريكا در واكنش به تظاهرات اعتراض‌آميز مردم مصر عليه عملكرد دولت "حسني مبارك "، اعلام كرد كه مصر داراي دولتي كاملا با ثبات است كه براي تحقق اهداف مردم اين كشور تلاش مي‌كند.
"هيلاري كلينتون " وزير امورخارجه آمريكا در كنفرانسي مطبوعاتي در پاسخ به سؤال يكي از خبرنگاران درباره اوضاع كنوني مصر اعلام كرد: آمريكا معتقد است كه دولت "حسني مبارك " رئيس‌جمهور مصر كه حدود 3 دهه در قدرت است، دولتي با ثبات است. وي همچنين گفت كه "دولت با ثبات مصر به دنبال راههايي براي تحقق اهداف مردم اين كشور است ".
وزير امورخارجه آمريكا ادامه داد: ما از حق اساسي ابراز عقيده و برگزاري تجمعات براي تمامي مردم حمايت مي‌كنيم و از تمامي طرفين در رويدادهاي جاري در مصر مي‌خواهيم كه خويشتنداري خود را حفظ كرده و از توسل به خشونت بپرهيزند. كلينتون همچنين گفت: ارزيابي ما اين است كه دولت مصر دولتي با ثبات است و به دنبال پاسخ دادن به نيازها و منافع قانوني مردم اين كشور مي‌گردد.
همچنين سخنگوي كاخ سفيد در بيانيه‌اي اعلام كرد كه آمريكا از حقوق جهاني مردم مصر حمايت مي كند. رابرت گيبس در بيانيه‌ خود خطاب به معترضان مصري ضمن اشاره به حمايت كاخ سفيد از حقوق جهاني مردم مصر، اعلام كرد: فرصت مهمي براي دولت مصر به وجود آمده است تا جوابگوي خواسته هاي مردم و پيگير انجام اصلاحات سياسي، اقتصادي و اجتماعي باشد.
در اين بيانيه آمده است: "اكنون كه شاهد چنين وضعيتي در مصر هستيم، از تمام احزاب اين كشور مصرانه مي‌خواهيم تا از اعمال خشونت خودداري كنند و از مقامات دولت مصر هم انتظار داريم كه واكنشي صلح‌جويانه در برابر معترضان كشور خود داشته باشند ".
گيبس گفت: "ما از حقوق جهاني مردم مصر، از جمله حقوق مربوط به آزادي بيان و آزادي اجتماعات مردمي حمايت و پشتيباني مي كنيم ".

شايعه فرار خانواده مبارك از مصر به لندن قوت گرفت
پس از تظاهرات هزاران نفري مردم مصر در اعتراض به دولت اين كشور، برخي گزارش‌هاي خبري اعلام كردند كه خانواده رئيس جمهوري اين كشور مصر را ترك كرده است.
پايگاه خبري مجله اخبار العرب كه در آمريكا منتشر مي‌شود، به نقل از منابع كاملا آگاه گزارش كرد كه در پي تظاهرات‌هاي مردم مصر در چند روز گذشته عليه دولت، خانواده مبارك بعدازظهر روز گذشته مصر را ترك كرده‌اند. بنا بر اين گزارش، منابع مطلع و نزديك به دفتر رياست جمهوري مصر اعلام كردند كه جمال مبارك فرزند حسني مبارك رئيس جمهوري مصر و نامزد احتمالي انتخابات سال آينده رياست جمهوري مصر، كشور را با هواپيماي اختصاصي به همراه همسر و دخترش به مقصد لندن پايتخت انگليس ترك كرده است.
کد مطلب: 56732
 
Share/Save/Bookmark