میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
کشورهای غربی در آستانه خودکشی سیاسی هستند
خروج از سلطه آمریکا تنها راه نجات اروپا
خروج از سلطه آمریکا تنها راه نجات اروپا
 
کشورهای غربی در حالی با ورود به جنگ اوکراین و اعمال تحریم علیه دارندگان انرژی در حال خودکشی سیاسی هستند که تنها راه نجات آنها خروج از سلطه آمریکا و رویکرد مستقل در معادلات جهانی است.
میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در اکانت توییتر خود نوشت: به نظر می‌رسد که اتحادیه اروپا با پیروی مشتاقانه و بدون تردید از دستورات واشنگتن، دارد خودکشی سیاسی می‌کند.او همچنین این گزاره را مطرح کرد که «آیا اتحادیه اروپا هنوز هویت سیاسی خود را حفظ می‌کند؟».
در همین حال نخست وزیر اسبق قطر معتقد است کشور‌های اروپایی در مقابله با بحران انرژی ناشی از جنگ در اوکراین و تحریم روسیه بازنده اصلی هستند.حمد بن جاسم، نخست وزیر اسبق قطر در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: کشور‌های اروپایی و در راس آن‌ها آلمان، به سبب پیامد‌های بحران کرونا و ناتوانی در خروج از دایره آمریکا و سلطه آن بر کشور‌های اروپایی، در وضعی سخت به سر می‌برند. آمریکا به سبب ضعف توان نظامی کشور‌های اروپایی، سست بودن اقتصاد و مواضع سیاسی، بر آن‌ها سلطه دارد.وی در ادامه نوشت: شاید کشور‌های اروپایی به رهبری آلمان و فرانسه، تا قبل از وقوع دومین بحران و رویارویی اقتصادی یا نظامی بین واشنگتن و پکن بر سر تایوان، به نظر من، به این نتیجه برسند که با چین صحبت کنند. هرچند که تردید دارم آمریکا وارد جنگی گسترده با چین شود. در هر صورت بازنده اصلی اروپاست مگر در صورتی که با مذاکره با چین، از بحران پیش دستی کنند و به این ترتیب شاید راهی برای حل اوضاع بحرانی اوکراین، گشوده شود.پیش از این، یک مقام آلمانی با اشاره به دشواری‌های ناشی از عدم واردات گاز روسیه، گفت: «مخازن گاز آلمان اکنون ۶۵ درصد پر است، در حال حاضر نسبت به هفته‌ای پیش وضعیت بهتر است، اما هنوز برای عبور از زمستان بدون گاز روسیه کافی نیست. اکنون باید دید تعمیر و نگهداری خط لوله نورد استریم ۱ در این هفته پایان می‌پذیرد یا نه.»
در همین حال یک روزنامه چینی بر اساس تحلیل‌های کارشناسان گزارش کرد که اتحادیه اروپا فهمیده که تحریم‌ها علیه روسیه دیگر کارساز نیست برای همین قصد ندارد دیگر مسکو را تحریم کند.طبق گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، تحلیلگران چینی بر اساس شواهدی می‌گویند که اتحادیه اروپا به این مسئله پی برده است که نتوانسته با حداکثر تحریم‌ها، روسیه را در هم کوبد بنابراین تحریم‌ها علیه این کشور کارایی خود را از دست داده است.اتحادیه اروپا تحت فشار ایالات متحده آمریکا است تا تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه وضع کند اما روزنامه «گلوبال تایمز» چین در این خصوص نوشت: «مسئله کلیدی به ایالات متحده مربوط می‌شود زیرا بسیاری از اقدامات اتحادیه اروپا نیازمند هماهنگی و همکاری با آمریکا است».«وانگ ییوی» مدیر مؤسسه امور بین‌المللی دانشگاه «رنمین» چین می‌گوید که برخی کشورهای اروپای شرقی همچون لیتوانی و جمهوری چک، «همچنان به اتحادیه اروپا فشار می آورند تا روسیه را تحریم کند و این در حالی است که اتحادیه اروپا می‌داند که تحریم‌ها ضعیف‌تر و ضعیف‌تر می‌شود».در این مطلب آمده است که اگر «دونالد ترامپ» در دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا مشارکت کند و پیروز شود، آن زمان اتحادیه اروپا چندان ارزشی نخواهد داشت.
در پی کاهش صادرات گاز از روسیه به اروپا رئیس آژانس بین المللی انرژی هشدار داد کشور‌های اروپایی باید اقداماتی هماهنگ برای مقابله با بحران فاجعه بار انرژی در پیش بگیرند.وی همچنین افزود: اروپا با این موضوع که روسیه صادرات گاز خود را به طور کامل به اروپا متوقف کند، روبرو است. این اقدام روسیه می‌تواند به جیره بندی سوخت در اروپا منجر شود.
در همین حال ارقام دولتی نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان بریتانیایی در همه‌گیری کرونا با شدیدترین سرعت از سال ۲۰۰۸، هزینه‌های خود را کاهش دادند که منجر به کاهش مراجعه به رستوران‌ها و هتل‌ها شد.
مرکز ملی آمار بریتانیا اعلام کرد: هزینه‌های مسکن، سوخت، برق، غذا و حمل و نقل مربوط به هزینه هفتگی ۳۷۵ پوند (۶۲۵.۸۹ دلار سنگاپور) در سال منتهی به آوریل ۲۰۲۱ بود و کاهش ۱۰۶ پوندی از سال منتهی به مارس ۲۰۲۰ داشت. این کاهش، تاثیر قرنطینه برای کنترل همه‌گیری را بر اقتصاد نشان می‌دهد. هنگامی که مصرف‌کنندگان در خانه ماندند، خرده فروشان در فروش دچار رکود شدند و عدم اطمینان در مورد آینده و امنیت شغلی نیز باعث پس انداز بیشتر شد.مرکز ملی آمار بریتانیا گفت: ۸۰ درصد از مشاغل در بهار ۲۰۲۰ به طور موقت تعطیل و ۵۵ درصد در ژانویه ۲۰۲۱ تعطیل شدند. گردشگری بیشترین آسیب را متحمل شد، به طوری که مصرف کنندگان ۶۵ درصد کمتر در رستوران‌ها و هتل‌ها و ۳۹ درصد کمتر برای تفریح هزینه می‌کنند.خانوارهای کم درآمد هزینه‌های هفتگی خود را حدود ۱۰ درصد کاهش دادند، در حالی که خانوارهای با درآمد بالاتر هزینه‌های خود را تقریبا دو برابر این مقدار کاهش دادند. در این میان دبیر کمیسیون اروپایی اعلام کرد اتحادیه اروپایی می‌خواهد واردات گاز خود از آذربایجان را طی سال‌های آینده ۲ برابر کند. اورزولا فوندرلاین، دبیر کمیسیون اروپایی گفت که اتحادیه اروپا می‌خواهد در راستای کاهش واردات گاز از روسیه، خرید گاز از آذربایجان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دوبرابر کند.نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش داد، با توجه به افزایش شدید عرضه سوخت از روسیه به کشورهای آسیایی، نفتکش‌های اروپایی نیز پیش از اعمال ممنوعیت خرید نفت از روسیه، هجوم بردند تا نفت روسیه را بارگیری کنند.
اما در این میان سخنگوی کاخ سفید با متهم کردن روسیه به استفاده از نفت و گاز طبیعی به عنوان سلاح، گفت واشنگتن انتظار دارد با تصمیم عربستان، تولید نفت اوپک پلاس به‌زودی افزایش یابد. همچنین بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی از وضعیت عرضه گاز در اروپا پس از تحریم روسیه، گفت شورای امور خارجه این اتحادیه با تخصیص بودجه ۵۰۰ میلیون یورویی برای کمک نظامی به اوکراین موافقت کردند.وزیر خارجه اوکراین می‌گوید گفتگو ارتباط مستقیمی با میدان جنگ دارد، و کی‌یف تنها پس از شکست ارتش روسیه، وارد مذاکره با مسکو خواهد شد.در این میان مدودف رئیس‌جمهور پیشین روسیه تاکید کرد مسکو به همه اهداف خود در اوکراین خواهد رسید و شرایط توافق صلح را تعیین خواهد کرد.
نکته قابل توجه آنکه اروپا با موج شدید گرما مواجه شده است و دمای هوا در برخی مناطق به بیش از ۴۶ درجه می‌رسد، بیش از یکهزار نفر در پرتغال و اسپانیا به دلیل دمای بالای هوا جان خود را از دست داده‌اند و مقام‌ها در تلاشند تا آتش‌سوزی‌ها در شماری کشورها را کنترل کنند.در انگلیس و فرانسه به دلیل گرمای شدید هوا به عنوان تهدیدی علیه سلامت شهروندان، وضعیت قرمز اعلام شده است. این دومین موج گرما در اروپای غربی در کمتر از یک ماه گذشته است.
کد مطلب: 123270
 
Share/Save/Bookmark