میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
رویاهای مکرون
امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه قرار است طی روزهای آینده در یک سفر منطقه‌ای به عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر برود...
امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه قرار است طی روزهای آینده در یک سفر منطقه‌ای به عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر برود و با مقامات این کشورها دیدار کند. مکرون روزهای ١٢ و ١٣ آذرماه به این سه کشور سفر خواهد کرد. حال این سوال مطرح است که محور این سفر چیست و او چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
نخستین هدف مکرون را در اهداف اقتصادی می‌توان جستجو کرد. فرانسه در حالی سودای ریاست بر اتحادیه اروپا را دارد و در عین حال مکرون نیز برای انتخابات سال ۲۰۲۲ فرانسه آماده می‌شود که چالش‌های اقتصادی، عملا رویاهای اروپایی پاریس و شخص مکرون را به چالش کشیده است. بر این اساس مکرون تلاش خواهد کرد تا با جذب سرمایه‌های عربی و نیز فروش تسلیحات به این کشورها به منافع اقتصادی دست یابد. دوم آنکه فرانسه تلاش دارد تا نفوذش در غرب آسیا را گسترش دهد تا در کوران رقابت با آمریکا، انگلیس، روسیه و چین و بعضا آلمان‌ها حضور داشته باشند بویژه اینکه زوال هژمونی آمریکا رقابت شدیدی را میان بازیگران از جمله انگلیس ایجاد کرده است. بر این اساس فرانسه در عین اقدامات گسترده در حوزه آفریقا، سعی دارد تا با گسترش روابط سیاسی با کشورهای عربی در کنار توسعه حضور در منطقه از این ظرفیت برای اهداف مکملی نظیر ایفای نقش در روند سازش عربی - صهیونیستی ، مقابله با جبهه مقاومت به عنوان تهدید کننده منافع غرب در منطقه، ایجاد به اصطلاح جبهه واحد غربی و عربی علیه جمهوری اسلامی ایران، استمرار نقش آفرینی فرانسه در تحولات لبنان و ... بهره گیرد.
به عبارتی دیگر می‌توان گفت که سفر مکرون در آستانه ریاست فرانسه بر اتحادیه اروپا گامی در جهت رویاپردازی‌های جهانی فرانسه است که پیش نیز با سفر مکرون به عراق و لبنان ابعادی از آن اجرا شده بود. نکته اساسی آنکه فرانسه که از توافق میان انگلیس و آمریکا برای ساخت زیردریایی هسته‌ای برای استرالیا و دور زدن فرانسه خشمگین است حضور در غرب آسیا را راهکاری برای از یک سو جبران خسارت ۹۰ میلیاردی لغو توافق با استرالیا می‌داند و از سوی دیگر از بعد انتقام گیری از آمریکا و انگلیس به این روابط می‌نگرد.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 120697
 
Share/Save/Bookmark