میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۰
 
 
اعتراض خانواده‌ها به شیوه بازگشایی مدارس
آموزش حضوری دانش‌آموزان از نیمه آبان ماه آغاز شده است، اما خانواده‌ها نسبت به این شیوه بازگشایی گلایه دارند و حضور دانش‌آموزان آن هم یک روز در هفته و در ساعات محدود را کافی نمی‌دانند.
جریان آموزش حضوری دانش‌آموزان از ۱۵ آبان ماه آغاز شده است، طبق گفته‌های مسئولان وزارت آموزش و پرورش مدارس موظف به بازگشایی شدند و باید براساس الگویی که توسط مدرسه طراحی شده است، دانش‌آموزان در کلاس‌های درس حضوری مشارکت داشته باشند.
علیرضا کمره‌ای معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در این باره گفت: آموزش مجازی به‌شدت کیفیت یادگیری را مورد آسیب قرار داده است و شاهد افت پنهان هستیم، یعنی دانش‌آموزان در کلاس مجازی حضور داشته و در امتحانات به‌‌شیوه مجازی شرکت کرده‌اند و جزو تارکین تحصیل نیستند حتی نمرات دانش‌آموزان در امتحانات مجازی رشد داشته است و در برخی موارد، میانگین نمرات به‌طور غیرمنتظره‌ای رشد داشته است و در برخی دروس رشد ۵ تا ۶ نمره‌ای را شاهد هستیم اما براساس ارزیابی‌هایی که انجام دادیم، یادگیری محقق نشده است، این موضوع را افت پنهان می‌دانیم و نگرانیم در آینده یادگیری دانش‌آموزان تحت تأثیر قرار بگیرد و ترک‌تحصیل دامن زده شود، به‌هرحال این شرایط، آثار منفی خود را در سال‌های آینده عیان‌تر به نمایش خواهد گذاشت.
در گفت‌‌وگویی که با تعدادی از خانواده‌ها داشتیم، بیشتر آنها نگران افت تحصیلی فرزند خود در جریان آموزش مجازی هستند و حتی برخی به‌دلیل اینکه معلم صرفاً به ارسال وُیس اکتفا می‌کند و دانش‌آموز متوجه دروس نمی‌شود، به‌دنبال صفحات آموزشی در اینستاگرام هستند تا با استفاده از فیلم‌های آموزشی که برخی معلمان منتشر کرده‌اند، افت یادگیری فرزند خود را جبران کنند!
پدر علی که فرزندش در پایه چهارم ابتدایی درس می‌خواند و از هفته نخست آذر، دو روز در هفته و هر بار به‌مدت یک ساعت و ۴۵ دقیقه به کلاس حضوری می‌رود، می‌گوید: فرزندم در آموزش مجازی به‌شدت دچار افت یادگیری شده است و عملاً متوجه دروس نمی‌شود حتی اهمیتی هم به کلاس‌های مجازی نمی‌دهد. امیدوار بودیم با حضور در کلاس درس، وضعیت بهتر شود اما مدرسه اعلام کرد فقط دو روز در هفته آن هم یک ساعت و ۴۵ دقیقه آموزش حضوری دارند.
او ادامه می‌‌دهد: دو جلسه آموزش حضوری برگزار شد که در کمال تعجب مدرسه اعلام کرد "به‌دلیل اعتراض برخی مادران نسبت به حضور دانش‌آموزان در مدرسه فعلاً آموزش حضوری تعطیل است، فقط رفع اشکال خواهیم داشت که زمان حضور هر دانش‌‌آموز را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد."، آیا صرفا‌ً به‌دلیل اعتراض برخی مادران که اتفاقاً پایه درسی فرزندشان قوی است و توانایی مالی گرفتن معلم خصوصی را دارند باید همین ساعات محدود آموزش حضوری را هم تعطیل کرد؟ تکلیف خانواده‌هایی مانند ما که تمایل دارند فرزندشان به کلاس حضوری بیاید، چه می‌شود؟ آیا حقوق ما اهمیتی ندارد! مگر نمی‌گویند آموزش حضوری اختیاری است، والدینی که نگران هستند فرزند خود را به مدرسه نفرستند.
پدر دیگری که فرزندش در پایه هشتم تحصیل می‌کند، می‌گوید: هنوز مدرسه برای آغاز آموزش حضوری اطلاع‌رسانی نکرده است، بارها پیگیری کردیم اما می‌گویند اطلاع می‌دهیم تا دانش‌‌آموزان هفته‌ای یک‌بار به مدرسه بیایند؛ تصور کنید اگر پسرم بخواهد هفته‌ای یک روز به مدرسه برود برای درسی مانند عربی نهایت در ماه یک‌بار بتواند از کلاس حضوری استفاده کند؛ این چه سبک بازگشایی است؟! به‌نظر می‌رسد بیشتر به‌دنبال رفع تکلیف هستند تا بگویند مدارس حضوری شد.
سعید ربوشه معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش شهر تهران درباره اینکه "چرا ساعات آموزش حضوری تا این حد محدود است و صرفاً برای رفع اشکال برگزار می‌شود؟" گفت: طراحی ساعات حضور دانش‌آموزان به مدارس تفویض شده است تا با توجه به اقتضائات و شرایط مدرسه از یک تا چند روز آموزش حضوری داشته باشند؛ یک مدرسه ممکن است کلاس بیشتر و تهویه مناسبتری در اختیار داشته باشد بنابراین آموزش حضوری را در روزهای بیشتری برگزار می‌کند.تسنیم
کد مطلب: 120750
 
Share/Save/Bookmark