میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۸
 
 
همزمان با افزایش صادرات تسلیحات غربی به کی‌یف صورت گرفت
مدارک جنایات اوکراین روی میز شورای امنیت
مدارک جنایات اوکراین روی میز شورای امنیت
 
همزمان با تحرکات گسترده غربی‌ها برای تسلیح اوکراین، دیپلمات‌های روسیه در نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل، شواهد گسترده‌ای از جنایات ارتش اوکراین و گروه‌های ملی‌گرا از جمله شهادت شاهدان عینی ارائه کردند.
در نشست غیر رسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد موسوم به «فرمول آریا» ، دیپلمات‌های روسیه شواهد گسترده‌ای از جنایات ارتش اوکراین و گروه‌های ملی‌گرا را ارائه کردند که به‌ویژه خروج غیرنظامیان را با مشکل مواجه کرده است. «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل تاکید کرد که مقامات اوکراین و حامیان غربی آن‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا این حقیقت تلخ در کانون توجه قرار نگیرد.
نبنزیا از همتایان خارجی خود خواست تا توجه لازم را به این واقعیت داشته باشند که ارتش اوکراین بارها سلاح‌های سنگین را در مناطق مسکونی مستقر کرده و از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند که نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه است.او گفت: ما دلایل کافی برای این باور داریم که همه این اصول به طور سیستماتیک از سوی ارتش و شبه‌نظامیان اوکراینی نقض می‌شود. روایت‌های زیادی از شاهدان عینی درباره نحوه استفاده ارتش اوکراین از غیرنظامیان به عنوان گروگان و سپر انسانی وجود دارد.تعدادی از خبرنگاران هم برداشت‌های دست اول خود را از گذراندن چند هفته در جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک و مناطق تحت کنترل ارتش روسیه با حضار به اشتراک گذاشتند.«جورجیو بیانکی» روزنامه‌نگار و مستندساز ایتالیایی گفت که اطلاعات نادرست و تبلیغات صرفاً حل و فصل منازعه را به تأخیر می‌اندازد. وی افزود: «من یک اروپایی هستم. نمی‌خواهم شاهد انتشار اخبار جعلی درباره اروپا باشم». این خبرنگار اروپایی به عنوان نمونه‌ای از این دروغ‌ها، اتهامات حمله روسیه به تئاتر ماریوپل را ذکر کرد.
یک خبرنگار بلغاری هم گفت که او شاهد بوده که مردم جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک (جمهوری‌های خودخوانده در شرق اوکراین که روسیه به رسمیت شناخته است) هرگز آرزو نمی‌کردند بحران اوکراین به جنگ تبدیل شود. او از مقامات کشورش خواست که از انجام هر کاری که ممکن است باعث تشدید درگیری شود، دست بردارند.«سلیم عادل» رئیس دفتر شبکه لبنانی المیادین در مسکو تأکید کرد که تفاوت زیادی بین برداشت افراد از وقایع از مکان‌های امن صدها کیلومتر دورتر از محل درگیری و آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد وجود دارد.
از سوی دیگر سخنگوی وزارت دفاع روسیه از نابودی مقادیر زیادی از «سخت افزار نظامی» ارسالی آمریکا و اروپا برای اوکراین خبر داد. خبر دیگر آنکه وزیر اقتصاد فدرال آلمان هشدار داد اگر اتحادیه اروپا تحریم نفتی روسیه را تصویب کند، بخش شرقی آلمان با کمبود بنزین مواجه خواهد شد.
هابک گفت: «‌نمی توان مانع این موضوع شد و متاسفانه باید بگویم که واقعا کمبودهایی وجود خواهد داشت؛‌ احتمالا در مدت کوتاهی کمبود نفت وجود خواهد داشت و در نتیجه سوخت کمی در دسترس خواهد بود.»
این در حالی است که رئیس‌جمهور آمریکا دستور ارسال نهمین بسته کمک امنیتی به اوکراین را صادر کرد تا میزان کمک نظامی آمریکا از زمان آغاز جنگ به ۳.۸ میلیارد دلار برسد.
در ناکامی دیگر برای آمریکا، رئیس جمهور صربستان با تاکید بر اینکه کشورش به ناتو ملحق نخواهد شد، گفت صربستان از نظر نظامی همچنان یک کشور بی طرف باقی خواهد ماند. الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، در یک سخنرانی خطاب به مردم کشورش گفت: «صربستان یک کشور بی طرف است و اگر اکثریت موافق تصمیم دیگری نباشد، از نظر نظامی بی طرف خواهد ماند. من از بی طرفی نظامی حمایت خواهم کرد.» از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به سالروز حمله وحشیانه ناتو به سفارت این کشور در هفتم مه ۱۹۹۹ تاکید کرد که سیاستهای تقابلی این سازمان باعث شعله ور شدن دوباره جنگ در اروپا شده است.
سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد که مردم چین بمباران وحشیانه سفارت پکن در بلگراد در سال ۱۹۹۹ را هرگز فراموش نخواهند کرد و هرگز اجازه تکرار چنین تراژدی را نخواهند داد. «ژائو لیجیان» که در نشست خبری هفتگی خود صحبت می‌کرد سالروز بمباران وحشیانه سفارت این کشور توسط ناتو در جریان جنگ بالکان را یادآورد شد. در این حمله سه روزنامه نگار چینی کشته و بیش از ۲۰ دیپلمات چینی مجروح شدند.وی در ادامه افزود: ناتو ادعا می‌کند که یک سازمان دفاعی است اما در واقع به دفعات حقوق بین الملل را نقض کرده، عامدانه علیه کشورهای مستقل جنگ به راه انداخته، صلح و امنیت بین‌المللی را تضعیف کرده و شمار زیادی از غیرنظامیان را آواره کرده و یا کشته است.
در این میان در ادامه سیاست جنگ افروزی وزارت دفاع بریتانیا مدعی شده است که روسیه در جریان عملیات نظامی ویژه خود در اوکراین، تلفات سنگینی را در بین توانمندترین و حرفه‌ای ترین نظامیان یگان‌های ارتش خود متحمل شده است.خبرگزاری رویترز در این خصوص گفت، وزارت دفاع انگلیس می‌گوید که ارتش روسیه در جریان حمله به اوکراین، توانمند‌ترین نظامیان خود با پیشرفته‌ترین قابلیت‌ها را از دست داده است و دست‌کم پیشرفته ترین تانک روسیه (T-۹۰M) در درگیری‌های اوکراین منهدم شده است.
از سوی دیگر معاون وزیر دفاع آمریکا گفت که دولت بایدن برای مقابله با روسیه در اروپا به عنوان "تهدید حاد برای سیستم بین‌المللی" مصمم است و هم‌زمان به مقابله با چین به عنوان چالش جهانی رو به رشد در عرصه هند – اقیانوسیه ادامه می‌دهد.، کاتلین هیکس، معاون وزیر دفاع آمریکا خطاب به موسسه رونالد ریگان گفت: روسیه تهدیدی حاد برای سیستم بین‌المللی به شمار می‌رود، همانطور که جنگ کنونی آن و تاکتیک‌های وحشیانه آن نشان می‌دهد. استراتژی دفاع ملی ما کاملا تهدیدات روسیه در اروپا و فراتر از آن را رصد می‌کند.با این حال، هیکس همچنین گفت که ایالات متحده باید هم‌زمان با چین به عنوان اصلی‌ترین رقیب استراتژیک جهانی خود مقابله کند.
کد مطلب: 122461
 
Share/Save/Bookmark