میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۸
 
 
دلسوزی غربی
میانمار اخیرا احکامی را در باب مقامات پیشین این کشور صادر و اجرا کرده است که...
میانمار اخیرا احکامی را در باب مقامات پیشین این کشور صادر و اجرا کرده است که یکی از این موارد حکم صادره علیه سوچی رهبر پیشین این کشور است.
اتحادیه اروپا حکم سه سال زندان با اعمال شاقه آنگ‌سان سوچی، رهبر سابق میانمار را محکوم کرد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی نوشت: اتحادیه اروپا حکم غیرقابل توجیه صادر شده برای آنگ سان سوچی مبنی بر سه سال حبس بیشتر با کار اجباری را محکوم می‌کند. او در حال حاضر به خاطر ۱۱ فقره جرم به ۲۰ سال حبس محکوم شده و هنوز اتهامات دیگری علیه او وارد است. اتحادیه اروپا از دولت حاکم در میانمار می‌خواهد تا آنگ سان سوچی و تمامی زندانیان سیاسی را آزاد کند. همچنین وزیر خارجه آمریکا نیزاین حکم را محکوم کرد و خواستار اعمال فشار بیشتر بر حکومت نظامی میانمار شد. این اقدام به ظاهر بشر دوستانه و مقابله کننده با کودتا در میانمار در حالی صورت گرفته است که نگاهی به کارنامه سوچی حکیات از وقایعی تلخ و غیر قابل انکار دارد. نهادهای حقوق بشری بارها اذعان کرده‌اند که نژادپرستی و حملات نژادی در زمان وی بشدت افزایش یافته است بگونه‌ای ۸۵۰ هزار مسلمان از منطقه راخین معروف به روهینگیایی‌ها در حملات نژادپرستانه و تحرکات پلیس و ارتش جان خود را از دست داده‌اند و ایا اینکه اجبارا مجبور به ترک خانه‌ها و آواره شدن به کشورهای دیگر شده‌اند.
شواهد نشان می‌دهد بسیاری از آنهایی نیز که کوچ کرده‌اند در کشورهای همسایه از جمله در هند و بنگلادش در وضعیت بحرانی به سر می برند و با خطر دسته جمعی مواجه هستند. نکته مهم آنکه این وضعیت در دوران سوچی در حالی صورت می‌گیرد که در آن زمان مقامات غربی به شدت از سوچی حمایت کرده و در کنار ارسال تسلیحات ، با میزبانی از او به تامین خواسته‌های اقتصادی آن پرداخته‌اند. این روند چنان بوده است که اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا به وی مدال حقوق بشر اهدا کرد. با توجه به این حقایق می‌توان گفت که پرونده فساد و جنایات سوچی برابر با رسوایی غرب است که همواره از دولت های سرکوب گر و ضد مردمی حمایت کرده‌اند. بر این اساس حمایت اخیر آمریکا و اروپا از سوچی نه به دلیل رویکرد دموکراتیک این کشورها بلکه ناشی از رسوایی‌های حقوق بشری است که جان صدها هزار مسلمان را به کام مرگ برده است. غربی که برای یک چشم ابی با موهای بلوند اشک می ریزد در برابر مرگ هزاران روهینگیایی سکوت کرده و حتی در کشتار انها مشارکت می‌کند چرا که جرم این افراد تنها مسلمان بودن است.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 123811
 
Share/Save/Bookmark