میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
تعهد به سبک بایدن
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در مراسم بیست ویکمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر با اشاره به...
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در مراسم بیست ویکمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر با اشاره به کشته شدن ۲۹۷۷ تن در این حمله تروریستی،ادعا کرد: ما متعهد به خنثی کردن تروریسم هستیم. وی افزود، پس از این حمله، ما حس واقعی وحدت ملی را به دست آوردیم و این بزرگترین درس ۱۱ سپتامبر است.
بایدن خاطرنشان کرد که یافتن و کشتن اسامه بن لادن رهبر القاعده که حمله ۱۱سپتامبر به این گروه نسبت داده شد یک دهه طول کشید.بایدن در خرداد ماه گذشته، مجوز حمله موفقیت آمیز به ایمن الظواهری را صادر کرد. وی معاون بن لادن در طول حملات و رهبر گروه تروریستی القاعده پس از مرگ بن لادن بود.
وی گفت: متخصصان اطلاعاتی، دفاعی و ضد تروریسم آمریکا به هوشیاری در برابر تهدیدات تروریستی که تکامل یافته و به مناطق جدید جهان گسترش یافته است، ادامه می‌دهند. ما هرگز در انجام کاری که برای دفاع از مردم آمریکا لازم است تردید نخواهیم کرد. این سخنان به صطلاح قهرمانانه توسط بایدن در حالی مطرح شده است که در باب سخنان وی چند نکته قابل توجه است. نخست آنکه وی در حالی ادعای انسجام و وحدت ملی بیشتر پس از ۱۱ سپتامبر را مطرح کرده است که به اذعان مقامات رسمی اطلاعاتی و امنیتی آمریکا امروز نه تنها خطر تروریسم پایان نیافته است بلکه بحران امنیتی به داخل این کشور رسیده است که ناشی از چند پاره شدن ساختار سیاسی و اجتماعی است که رخداد ۶ ژانویه و حمله به کنگره و نیز اقدام اخیر اف بی آی در بازرسی از خانه ترامپ نمودی از این
وضعیت است.
این نابسامانی چنان است که بایدن در کمپین انتخاباتی اخیر دموکرا‌هات رسما جمهوریخواهان را فاشیست نامید. دوم آنکه در عرصه مبارزه با تروریسم وی از خنثی سازی تروریسم و نه نابودی آن می‌گوید این همان جمله اوباماست که می گفت هدف آمریکا نه نابودی داعش بلکه مدیریت آن در جهت منافع آمریکاست. سوم آنکه ادعای فعالیت جهانی آمریکا برای مقابله با تروریسم نیز ادعایی برای توجیه نظامی گری و دخالت‌های آمریکا در سایر کشورهاست که نمود آن را در سوریه، عراق، اوکراین و.... می‌توان مشاهده کرد که نتیجه آن قربانی شدن میلیون‌ها غیر نظامی بوده است.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 123893
 
Share/Save/Bookmark