داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۰۸
 
 
بحران مالي و اعتراض‌هاي ضد دولتي همزمان با اسپانيا و يونان، برلين را فراگرفت مردم آلمان: مركل برو
بحران مالي و اعتراض‌هاي ضد دولتي همزمان با اسپانيا و يونان، برلين را فراگرفت  
مردم آلمان: مركل برو
 
در كنار شدت گرفتن اعتراض‌هاي مردمي در اسپانيا و يونان، مردم آلمان نيز با برپايي تظاهرات ضد دولتي خواستار تغيير در ساختار سياسي كشور به دليل ناتواني دولت در مقابله با بحران اقتصادي شدند.
صدها نفر در برابر ساختمان دفتر صدر اعظم آلمان در اعتراض به اقدامات رياضتي و کمک به برخي از کشورهاي اروپايي که با بحران مالي روبرو هستند، دست به تظاهرات زدند.
تظاهر کنندگان به کاهش خدمات عمومي براي کمک به برخي از کشورهاي اروپايي که با مشکل مالي روبرو شده اند، اعتراض دارند.
سياست‌هاي شكست خورده مركل در حوزه داخلي و خارجي خشم مردم آلمان را به همراه داشته است. نتايج جديدترين نظرسنجي‌ها حاكي از آن است كه اكثر حاميان احزاب دموكرات مسيحي و سوسيال مسيحي آلمان خواستار تشكيل اتحاد بين احزاب مخالف براي تشكيل دولت هستند. امري كه به منزله فروپاشي دولت ائتلافي كنوني و به پايان رسيدن دوران سياسي مركل صدر اعظم است. به اين ترتيب 58 درصد طرفداران احزاب دموكرات مسيحي و سوسيال مسيحي تشكيل اتحاد سبزها با چپ‌ها را كه هر دو از احزاب مخالف هستند به احزاب فعلي اين كشور ترجيح مي‌دهند. در همين حال 23 درصد از طرفداران سبزها نيز حامي اتحاد بين سبزها و سياه‌ها بوده‌اند.
تظاهرات ضد دولتي در آلمان و برخي ديگر از كشورهاي اروپايي در حالي برگزار شد كه وزراي اقتصاد کشورهاي عضو اتحاديه اروپا در لوکزامبورگ گرد هم آمده بودند تا پنجمين بسته کمک 110 ميليارد يورويي را به يونان تصويب کنند. اين نشست در نهايت از عدم تصويب اين طرح خبر داد. اين در حالي است كه مردم يونان چهارمين تظاهرات خود با عنوان خشم و همبستگي اروپايي را ‌ عليه سياست اقتصادي دولت اين کشور و ديگرکشورهاي اروپايي برگزارکردند.
تظاهرکنندگان همچون شب هاي گذشته با تجمع در ميدان سينداگما در مقابل پارلمان اين کشور با انتقاد ازعملکرد دولت سوسياليست پاسوک و ديگر کشورهاي اروپايي ؛ از نمايندگان مجلس اين کشور خواستند توافقنامه خود با اتحاديه اروپا؛ بانک جهاني و صندوق بين المللي پول رالغو کنند. جرج پاپاندرئو نخست وزير يونان روز يکشنبه از مردم اين کشور درخواست کرد از سياستهاي رياضت اقتصادي دولت حمايت کنندتا از به تاخير افتادن بازپرداخت تعهدات مالي اين کشور که "فاجعه آميز" خواهد بود جلوگيري کنند.
دولت يونان هم اعلام كرد بدون دريافت كمك از ديگر كشورهاي منطقه يورو قادر نخواهد بود اقساط و بهره وام خارجي به مبلغ ۱۲ ميليارد يورو را در سررسيد آن در ماه آينده پرداخت كند.نياز يونان تا پايان سال 2014 حدود يکصد ميليون يورو برآورد مي شود.
در همين حال ديديه ريندرز وزير دارايي بلژيک روز يکشنبه هشدار داد بحران بدهي هايي که يونان هم اکنون با آن روبرو است ممکن است گريبانگير فرانسه نيز بشود.
در همين حال هزاران نفر از اسپانيايي‌ها در اعتراض به بيکاري گسترده و اقدامات سخت رياضتي در کشورشان، مقابل ساختمان پارلمان در مادريد پايتخت اسپانيا تظاهرات کرده‌اند.يک جنبش مردمي اسپانيايي که خود را "جنبش خشم" معرفي مي‌کند، آمده است: "بانک‌ها و دولت‌هايي که باعث اين وضعيت شده‌اند بايد بدانند که ما با اين اقدامات و کاهش بودجه موافق نيستيم و مي‌خواهيم که صدايمان شنيده شود." اين جنبش همچنين تظاهراتي را در بارسلونا و والنسيا برگزار کرد. جنبش 15 مه اسپانيا همچنين الهام‌بخش ديگر کشورهاي اروپايي از جمله فرانسه و يونان در مبارزه با رياضت‌هاي اقتصادي دولت‌‌هايشان بوده است.
در همين حال دبيركل بزرگترين اتحاديه انگليس از برگزاري اعتصاب عمومي ميليوني در صورت تصويب طرح آن از سوي اعضاي اتحاديه خبر داد. "ديو پرينتس " دبيركل اتحاديه كارگران بخش خدمات عمومي انگليس (UNISON) اعلام كرد شمار بسياري از كاركنان دولتي اين كشور به همراه كارمندان بخش خدمات بهداشتي قرار است در اعتراض به تثبيت ميزان دستمزد‌ها و كاهش حقوق بازنشستگي دست به اعتصاب عمومي بزنند. نتايج مطالعات و بررسي هاي گسترده گروه پژوهشي موسوم به 'ماركيت' در انگليس، حاكي است: خانواده هاي انگليسي در زمان حاضر، سخت ترين دوره تنگنا و مضيقه مالي را پس از آغاز ركود اقتصادي در كشور خود تجربه مي كنند. دامنه اعتراض در كشورهاي غربي به آمريكا نيز رسيده است چنانكه روزنامه آمريكايي "لس‌آنجلس‌‌تايمز در گزارشي تحليلي از اوضاع كنوني آمريكا تأكيد كرد كه اعتراضات در اروپا بزودي و قبل از پايان تابستان به شهرهاي آمريكا مي‌رسد. نتايج جديدترين نظرسنجي مركز "گالوپ " نشان مي‌دهد، 78 درصد مردم آمريكا از اوضاع كنوني در اين كشور به شدت ناراضي هستند. مردم استراليا نيز در اعتراض به دولت تظاهرات كردند.
کد مطلب: 66580
 
Share/Save/Bookmark