میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۰
 
 
کدام رزمایش
وزارت دفاع امارات عربی متحده از آغاز رزمایش مشترک نیروی دریایی این کشور با نیروی دریایی آمریکا خبر داد...
وزارت دفاع امارات عربی متحده از آغاز رزمایش مشترک نیروی دریایی این کشور با نیروی دریایی آمریکا خبر داد. وزارت دفاع امارات عربی متحده اعلام کرد که تمرینات نظامی نیروهای دریایی امارات و آمریکا با نام «المدافع الحدیدی ۲۲» (مدافع آهنین ۲۲) آغاز شده است.هدف از برگزاری این رزمایش، تبادل تجربیات نظامی برای ارتقای سطح آمادگی رزمی و کارآیی جهت اجرای مأموریت‌ها و تقویت روابط دفاعی بین امارات و آمریکا عنوان شده است. در همین حال ۳۱ ژانویه گذشته امارات در رزمایش بزرگ دریایی در غرب آسیا (IMX/CE ۲۰۲۲) که به رهبری آمریکا در بحرین برگزار شد، شرکت کرده بود.
حال این سوال مطرح است که آیا این رزمایش می‌تواند تحقق بخش اهداف ادعایی باشد و آیا اصلا امارات دارای چنین ظرفیتی می‌باشد؟
نگاهی به کارنامه امارات بیانگر آن است که این کشور عربی همچون بسیاری از همتایان خود در شورای همکاری خلیج فارس عملا فاقد هرگونه توان نظامی مقدر و بومی می‌باشد و این کشور نیز صرفا انباری از تسلیحات غربی است که پول آنها را پرداخت کرده است. شواهد نشان می‌دهد که تولید کنندگان تسلیحات همواره به کشورهای عربی به چشم یک انبار پول می نگرند و فروش تسلیحات به آنها یکی از راه‌های سرکیسه کردن آنهاست.
نکته قابل توجه آن است که این کشورها حتی توان استفاده از بسیاری از این تسلیحات را ندارند و صرفا انباردار آنها هستند. نکته دیگر آن است که آمریکا در حالی ادعای حمایت از کشورهای عربی را سر می‌دهد که جنگ یمن رسما واهی بودن این ادعا را نشان داد چنانکه زمانی که امارات مورد حمله موشک‌های یمنی‌ها قرار گرفت فرمانده سنتکام (نیروهای آمریکا در منطقه) اذعان کرد که نیروهای‌ آمریکایی در پناه‌گاه بوده‌اند و پاتریوت‌ها نیز درست عمل نکرده‌اند. پاسخ‌های موشکی و پهپادی یمنی‌ها علیه تجاوزات سعودی با هدف قرار دادن مراکز نفتی آرامکو سندی دیگر بر این ناتوانی است.
در همین حال در طول سالها جنگ در یمن عملا امارات نتوانسته به اهداف خود دست یابد و آنها نیز مانند سایر اشغالگران گزینه‌ای جز فرار نداشته‌اند.
با توجه به این حقایق می‌توان گفت که برگزاری رزمایش مشترک با آمریکا و یا همگرایی و سازش با رژیم صهیونیستی نمی‌تواند کارکردی برای امارات به همراه داشته باشد چرا که آمریکا متجاوز و اشغالگری است که خود باید از منطقه اخراج شود و نمی تواند مدعی ناجی بودن برای سایر کشورها باشد.
در همین حال صحنه جهانی نشان می‌دهد که دوران یک جانبه گرایی آمریکا به پایان رسیده که فرور مفتضحانه آن از افغانستان سندی بر این امر است لذا حساب باز کردن کشورهایی همچون امارات روی وعده‌های آمریکا، شرط‌بندی روی بازنده‌ای است که در آینده ای نه چندان دور گزینه‌ای جز فرار از منطقه نخواهد داشت.

نویسنده: سید مهدی لنکرانی
کد مطلب: 122958
 
Share/Save/Bookmark