میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۵
 
 
هشدار تهران درباره قطعنامه پارلمان اروپا و هرگونه اقدام شتاب‌زده سیاسی و امنیتی علیه ایران
اقدام متقابل خواهیم کرد
اقدام متقابل خواهیم کرد
 
همزمان با اقدامات مداخله جویانه اروپا و آمریکا در امور داخلی ایران و تحریک و حمایت از آشوبگران و جدایی طلبان و تصویب قطعنامه ضد ایرانی در پارلمان اروپا، تهران ضمن تاکید بر تحمل نکردن اینگونه رفتارها در باب پیامدها و اقدامات متقابل به طرف‌های غربی هشدار داد.
کشورهای غربی طی هفته‌های اخیر با توهم بهره گیری از فضای آشوب و ناامنی تحمیلی به ایران در لوای آنچه حمایت از مردم ایران می‌نامند و نیز همراهی با گروه‌های جدایی طلب و تروریست برآن بوده‌اند تا حداقل تهران را به امتیاز دهی و در صورت امکان اجرای پروژه براندازی جمهوری اسلامی را محقق سازند.
غرب در حالی وارد جنگی تمام عیار علیه ایران شده است که در کنار جنگ ادراکی برای تحریک مردم سناریوی تکراری تحریم و تشدید فشارها را در پیش گرفته است چنانکه پارلمان اروپا از طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران سخن گفته است. این نوع رفتارهای مداخله جویانه و چالش آفرین از سوی غرب با واکنش ایران مواجه شده است چنانکه وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایتالیایی تصریح کرد: اگر اتحادیه اروپا بخواهد با رفتاری دوگانه، اقدامی شتابزده و نسنجیده انجام دهد، باید منتظر اقدام موثر و متقابل ایران باشد.
«لوئیجی دی مایو» وزیر امور خارجه ایتالیا با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان تلفنی گفت‌وگو کرد.رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد عملی به دموکراسی، همواره به مطالبات مسالمت آمیز مردم توجه کرده است. در وقایع اخیر مداخله گران خارجی، عوامل سازماندهی شده و تروریست‌ها به ویژه در زاهدان و غرب کشور ایران، مسیر اجتماعات مسالمت آمیز مردم را به سمت خشونت، آشوب و کشتار مردم بی گناه و پلیس و حافظان امنیت سوق دادند. امیرعبداللهیان افزود: بار دیگر مردم بزرگ ایران با برخورداری از بصیرت سیاسی اجازه تعرض خارجی و خدشه سیاسی به استقلال سیاسی، تمامیت ارضی و حاکمیت کشور را ندادند. وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: ما بر اساس قوانین محکم خود نسبت به درگذشت یکی از فرزندان مان (مهسا امینی) متعهدیم و رسیدگی دقیق و عادلانه به آن با جدیت ادامه دارد. در عین‌ حال از مواضع و‌ مداخلات برخی مقامات اروپا در وقایع اخیر ناخرسندیم و اگر اتحادیه اروپا بخواهد با رفتاری دوگانه، اقدامی شتابزده و نسنجیده انجام دهد، باید منتظر اقدام موثر و متقابل جمهوری اسلامی
ایران باشد.
پیش از این نیز وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اگر اتحادیه اروپا بر اساس اتهامات بی اساس و در جهت ترغیب آشوبگران و تروریست‌هایی که جان و مال مردم ایران را هدف قرار داده‌اند، اقدام سیاسی شتاب زده‌ای کند، بداند پاسخ متقابل می‌دهیم.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این میان گفت که این نهاد اروپایی در حال بررسی اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران است.
در همین حال وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با همتای فنلاندی گفت: هیچگونه تسلیحاتی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین ارسال نکرده و نخواهیم کرد. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «پکا هاویستو» وزیر امور خارجه فنلاند پنجشنبه در گفت‌وگویی تلفنی آخرین تحولات مناسبات دوجانبه، مذاکرات رفع تحریم‌ها، بحران اوکراین و حوادث اخیر در کشورمان و سوء استفاده آشوبگران و اغتشاشگران و مداخلات خارجی در تحولات داخلی ایران را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص بحران اوکراین گفت: علیرغم کمک‌های نظامی برخی کشورها به اوکراین، ما هیچگونه تسلیحاتی به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین ارسال نکرده و نخواهیم کرد، چرا که معتقدیم راه حل این بحران سیاسی است و هرگونه حمایت تسلیحاتی از طرفین، فرصت صلح را به تأخیر می‌اندازد.وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: بخشی از اتفاقات اخیر در ایران تظاهرات مسالمت آمیز است که ما طبق قانون اساسی کشور از آن حمایت می‌کنیم و طرح مسالمت آمیز مطالبات مردم را حق قانونی آنان می‌دانیم و همواره به آن توجه کرده و پاسخ داده‌ایم. امیرعبداللهیان در عین حال افزود: اما در این میان برخی اغتشاشگران با هدایت خارجی و تحریک شبکه‌های تلویزیونی خارجی، اقدام به تخریب اموال عمومی و حمله به مردم و پلیس با سلاح گرم و سرد کردند که این اقدامات در هیچ کجای دنیا پذیرفته نیست. وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرلندی نیز گفت: ایران در مسیر مبارزه با تروریسم به برخورد قاطع با تحریکات و اقدامات گروه‌های تروریستی ادامه خواهد داد. همچنین وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عراقی تصریح کرد: تداوم تجاوزات و‌ اقدامات تروریستی گروهک‌هایی که در اقلیم کردستان عراق پناه گرفته‌اند و امنیت ملی ایران را هدف قرار داده‌اند، تحمل نخواهیم کرد.
از سوی دیگر باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: در شرایطی که اروپایی‌ها با وجود داشتن قراردادهای بلندمدت با ایران و صرفا به دلیل فشار آمریکا، منافع آمریکا را بر منافع ملت‌های خود ترجیح داده و مناسبات اقتصادی خود را با ایران کاهش می‌دهند، ایران دست بسته نخواهد ماند و از هر طریقی منافعش را دنبال خواهد کرد. علی باقری درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز طرف مجارستانی در جریان آخرین تحولات روند مذاکرات
قرار گرفت.
لازم به ذکر است وزارت خزانه‌داری آمریکا از اعمال تحریم‌هایی علیه وزیر کشور و وزیر ارتباطات کشورمان خبر داد.احمد وحیدی پیش‌تر نیز هدف تحریم‌های واشنگتن قرار گرفته بود.وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین تحریم‌هایی را علیه حسین ساجدی‌نیا، یدالله جوانی، وحید مجید، حسین نجات و حسین رحیمی را نیز اعمال کرده است.
کد مطلب: 124064
 
Share/Save/Bookmark