میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۳۹
 
 
عضو شورای شهر:
یک سوم هزینه ۸۰ درصد مردم تهران به مسکن اختصاص دارد
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه یک سوم هزینه ۸۰ درصد مردم تهران به مسکن اختصاص دارد، گفت: یک ششم جمعیت کشور در تهران زندگی می کنند.
به گزارش فارس، مهدی اقراریان، عضو شورای شهر تهران در صحن شورای شهر پس از استماع گزارش معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در خصوص قرارگاه جهادی مسکن اظهارداشت: یکی از دغدغه‌های شورای ششم از اولین روز موضوع مسکن به عنوان یک چالش و بحران بوده است و بر اساس فرمایشات امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه باید قدر مردم را بدانیم، ما مسوولان در زمینه حقوق شهروندی وظایفی را بر عهده داریم که یکی از آنها اصل سی و یکم قانون اساسی و ساخت مسکن است.
عضو شورای شهر تهران افزود: اینکه در آمارها می گوییم بیش از ۴۰ درصد مردم مستاجر و گرفتارند و یک سوم هزینه ۸۰ درصد مردم تهران به مسکن اختصاص دارد نشان می دهد که یک عقب افتادگی جدی در این حوزه داریم.
وی در ادامه با اشاره به خدمت گذاری به محرومین با تأکید بر فرمایشات امام(ره)، خاطرنشان کرد: بقای نظام منوط به خدمت به محرومین است. وقتی از بافت فرسوده و منطقه ۱۶،۱۷،۱۸ و ۱۹ سخن می گوییم نظر ما معطوف به محرومان است. حتما مورد سوال قرار خواهیم گرفت که نسبت به این تکلیف چه اقدامی انجام داده ایم.
اقراریان با بیان اینکه چندین جلسه در خصوص مسکن با شهرداری داشته ام، یادآور شد: یکی از موضوعات مهم در این زمینه در همکاری‌های بین بخشی مدیریت تقاضاست. شهرداری تهران به طور مستقیم متولی مدیریت تقاضا نیست اما باید مورد توجه قرار بگیرد. تهران نباید به یک بازار سوداگری مسکن تبدیل شود.
عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: یک تقاضای واقعی در تهران وجود دارد و دیگر تقاضا نیز کاذب است که افرادی از دیگر شهرها مسکنی را در تهران می خرند و اجاره می دهند که سوداگری در مسکن است. در این زمینه ابزار کنترلی مهم است. در خصوص واحدهای خالی می توان با در اختیار قرار دادن اطلاعاتی که در شهرداری تهران وجود دارد می توانیم با همکاری دستگاه‌ها بستر تحقق قوانین را فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه در تفاهم نامه‌ها بخشی از این تعاملات لحاظ شده است، یادآور شد: مدیریت اسکان یکی از مسئله‌های مهم کشور است. تهران ۹ میلیون ساکن و ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد. یک ششم جمعیت کشور در تهران زندگی می کنند. موضوع حریم شهر تهران و انتقال ظرفیت‌هایی از جمله کارخانه‌های متروکه به خارج از تهران و توجه به ظرفیت جمعیتی تهران که به اشباع رسیده، نیاز به همکاری بین بخشی دارد. اقراریان ادامه داد: فلسفه وجودی حضور شهردار تهران در هیئت دولت این است که هماهنگی‌ها بین دستگاه‌های اجرایی صورت بگیرد تا بخشی از مشکلات برطرف شود.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر پیوند تربیت اسلامی با ساخت مسکن، خاطرنشان کرد: در حوزه تربیت فرزند یکی از دغدغه‌ها محیط تربیت آنها است که شاید مسئولیت اصلی آن بر عهده شهرداری نباشد. اگر قرار است کاری برای مردم انجام دهیم بر اساس رفع تکلیف نباشد و تمام ابعاد مورد توجه قرار بگیرد.
وی با اشاره به اهمیت موضوعات مالی در ساخت و واگذاری مسکن، گفت: ما مسکنی را به یک کارگر واگذار می کنیم که ماهیانه باید ۱۰ میلیون تومان قسط بپردازد که امکان پذیر نیست. با ۶۰ میلیون تومان ودیعه مسکن کجای تهران می توان مسکن تهیه کرد؟ باید بانک‌ها به ویژه بانک شهر وارد عمل شوند و واحدها به صورت اجاره به شرط تملیک واگذار شوند.
اقراریان گفت: باید مسکن به گونه ای در اختیار متقاضی قرار بگیرد که توان پرداخت داشته باشد. طبقه و جامعه هدف ما امکان استفاده از آن مسکن را ندارد که این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد که قطعا از دغدغه‌های شهرداری است. ما کمک می کنیم که این مشکلات برطرف شود. وی افزود: ای کاش مستاجران نیز تشکلی داشتند که صدای آنها در این شهر باشد چراکه انبوه سازان و دیگر بخش‌ها تشکل دارند اما مستاجران تشکل ندارند.
کد مطلب: 122381
 
Share/Save/Bookmark