داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۳۱
 
 
نگاهي گذرا به زندگينامه پادشاه بحرين
نگاهي گذرا به زندگينامه پادشاه بحرين
 
حَمد بن عيسي آل خليفه كه از سال 1999 تاكنون پادشاه بحرين بوده متولد 1950 در شهر ريفا بحرين است.
به گزارش سياست روز آنلاين ؛ پدر حمد، عيسي بن سلمان آل خليفه از سال 1961 تا 1999 امير بحرين بود و در پي مرگش، عنوان اميري به پسر رسيد. البته حمد بن عيسي در سال 2002 عنوان «امير» را كنار گذاشت و خود را شاه بحرين خواند.
تحصيلات
حمد دوره متوسطه اش را در كالجي در شهر كمبريج انگليس گذراند. سپس در دانشكده «سند هرست» انگليس و دانشكده نيروي هوايي «فورت ليون فورث» در كانزاس آمريكا شروع به آموختن علوم نظامي كرد .
وليعهدي كه خلباني آموخت
حمد در سال 1964 از سوي پدرش به عنوان وليعهد بحرين معرفي شد. او در سال 1968 از جانب پدر به عنوان رئيس شهرداري شهر منامه و نيز رئيس گارد ملي و در سال 1969 به عنوان فرماندهي نيروي دفاعي منصوب شد. حمد در سال 1977 شروع به آموختن خلباني هلي كوپتر كرد و يكسال بعد موفق به اخذ مدرك خلباني شد. او سپس نيروي هوايي بحرين را تاسيس كرد.
انجام اصلاحات
حمد در 6 مارس سال 1999، در پي مرگ پدر، به مقام اميري بحرين رسيد. او سپس شروع به انجام برخي اقدامات اصلاح گرانه جزئي در بحرين كرد. براي مثال تمام زندانيان سياسي را آزاد و «دادگاه امنيت كشور» را منحل كرد. او همچنين به ناراضيان بحريني كه در زمان پدرش مجبور به ترك وطن شده بودند اجازه داد به كشور بازگردندو در سال 2002 خود را شاه بحرين خواند.
عشق به اسب
حمد علاقه وافري به اسب هاي مسابقه دارد. او همچنين ورزش هايي نظير گلف، تنيس وفوتبال هم انجام مي دهد و علاقه زيادي نيز به ماهيگيري دارد.
ازدواج ها و فرزندان
شاه بحرين 4 همسر و 12 فرزند دارد؛ 7 پسر و 5 دختر. بزرگترين پسر او، سلمان بن حمد آل خليفه در سال 1969 متولد شد و هم اكنون وليعهد كشور محسوب مي شود. همسران پادشاه بحرين اهل بحرين، كويت و قطر هستند. يكي از فرزندان او در سال 2006 در يك تصادف رانندگي كشته شد.
نظام سني در كشوري با اكثريت شيعه
حدودا 70 درصد از مردم بحرين شيعه هستند ولي خاندان آل خليفه، يعني خانداني كه بر اين كشور حكم مي راند سني و پيرو مذهب مالكي است و اكثر پست ها ي كليدي كشور هم در دستان اهل تسنن است.
براساس گزارش سازمان حقوق بشر بحرين، كه البته كمي خوش بينانه به نظر مي رسد، شيعيان در اين كشور فقط 18 درصد از پست هاي بالاي مملكت را در اختيار دارند. در بحرين، مثل عربستان سعودي كه اكثر پست هاي مهم كشور در اختيار خاندان آل سعود است، تمام پست هاي مهم دولتي در دستان خاندان آل خليفه است. در اين كشور تبعيضي آشكار بين شيعيان و سني ها وجود دارد.
سركوب خشونت آميز تظاهرات مردم
سال 2011 مصادف بود با آغاز اعتراضات مردمي در كشورهايي نظير مصر، تونس، يمن، ليبي و مراكش. بحرين نيز از اين اعتراضات در امان نبود.
نيروهاي امنيتي حمد بن عيسي، مثل نيروهاي امنيتي ديگر كشورهاي مستبد منطقه، مردمي را كه به صورت مسالمت آميز تظاهرات مي كردند و خواهان انجام اصلاحات سياسي در كشور بودند با خشونت سركوب كردند. در پي شليك نيروهاي حمد بن عيسي به سوي مردم بحرين، عده اي كشته و مجروح شدند. تظاهرات دموكراسي خواهانه همچنان در بحرين ادامه دارد. جالب است كه در اين تظاهرات ها، سني ها و شيعيان در كنار يكديگر و خواهان خواسته اي مشترك، يعني اصلاحات سياسي و رفع تبعيض هستند.کد مطلب: 59542
 
Share/Save/Bookmark