میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۴
 
 
رایزنی‌های وزیر خارجه روسیه در تهران
از بی‌اثر کردن تحریم‌ها تا مواضع واحد در معادلات منطقه
وزیر امور خارجه روسیه دیروز در حالی وارد تهران شد که محور دیدارهای وی با مقامات ایرانی را از بی‌اثر کردن تحریم‌ها تا اتخاذ مواضع واحد در قبال بحران‌های منطقه از افغانستان و یمن گرفته تا سوریه و فلسطین و مقابله با یکجانبه گرایی غرب شامل شده است.
در ادامه تعاملات میان تهران و مسکو، لاوروف وزیر خارجه روسیه دیروز وارد تهران شد. در همین چارچوب نیز سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری به بیان جزئیات سفر وزیر امور خارجه این کشور به ایران پرداخت.ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از ۲۲ تا ۲۳ ژوئن[۱ تا ۲ تیر] سفری به تهران خواهد داشت تا درباره توافق هسته‌ای و موضوع اوکراین با مقامات ایران رایزنی کند. انتظار می‌‎رود به تبادل نظر درباره برخی مسائل بین‌المللی از جمله وضعیت برجام[توافق هسته‌ای] ادامه دهند.او همچنین گفت که وزیر امور خارجه روسیه در تهران درباره وضعیت اوکراین، سوریه، یمن و افغانستان، همچنین همکاری اقتصادی میان دو کشور گفت‌وگو کند.پیش‌تر، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز با تایید خبر سفر وزیر خارجه این کشور به تهران، در صفحه توئیتر خود نوشت:‌ لاوروف در سفری به ایران می‌رود. سرگئی لاوروف در پاسخ به دعوت حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر می‌کند.این نخستین سفر وی به ایران در دولت سیزدهم است. وزیر امور خارجه روسیه آخرین بار ۲۴ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ به تهران سفر کرده بود.
یک روزنامه قطری به نقل از منابعی آگاه خبر داد که وزیر امور خارجه روسیه در سفر خود به تهران درباره سوریه و همکاری مشترک برای مقابله با تحریم‌ها رایزنی خواهد کرد.روزنامه قطری «العربی الجدید» چاپ لندن، اهداف سفر «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه به تهران را تشریح کرد.این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، اضافه کردند که لاوروف در گفت‌و‌گوهای خود در تهران روابط دوجانبه ایران و روسیه و همکاری مشترک دو کشور در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ویژه تحولات مربوط به توافق هسته‌ای و اوضاع سوریه را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.
طبق گفته منابع مذکور، مسئله مهم دیگری که در این سفر مورد بحث قرار خواهد گرفت، تشدید همکاری ایران و روسیه برای مقابله با تحریم‌های آمریکاست. این منابع خاطرنشان کردند که «به منظور استفاده از تجارب ایران برای مقابله با تحریم‌ها، در ماه‌های اخیر، سفرهایی علنی و محرمانه [ از سوی مقامات] روسیه به ایران» صورت گرفته است. این تعاملات در حالی صورت می‌گیرد که در ادامه دیپلماسی جهانی ایران امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال و تبریک به مردم کلمبیا به خاطر مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری در فضایی آزاد و دموکراتیک، پیروزی «گوستاوو پترو» را در این انتخابات تبریک گفت.
در همین حال در ادامه سیاست‌های ضد ایرانی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره انحلال کنست، تعهد واشنگتن به امنیت تل‌اویو و تقابل با ایران صحبت کرد.
از سوی دیگر وزیر خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که طی رایزنی تلفنی با وزیر خارجه انگلیس، دو طرف درباره لزوم ایستادن «جامعه بین‌المللی» در برابر ایران صحبت کردند.این مقام ارشد کابینه فعلی رژیم صهیونیستی و رهبر حزب «یش عاتید» این رژیم، در صفحه توییتر خود توضیحاتی درباره این رایزنی تلفنی داده و اذعان کرده که در این گفت‌و‌گو به علیه ایران رایزنی کرده است.
کد مطلب: 123029
 
Share/Save/Bookmark