میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۳
 
 
نسخه بحران‌ساز برای بحران
جنگ اوکراین در حالی با محوریت طولانی مدت شدن در حالی ادامه دارد که پیامد آن چالشهای اقتصادی برای جهان از جمله اروپا و آمریکاست...
جنگ اوکراین در حالی با محوریت طولانی مدت شدن در حالی ادامه دارد که پیامد آن چالشهای اقتصادی برای جهان از جمله اروپا و آمریکاست چنانکه تورم در کشورهایی که از واحد پول یورو استفاده می‌کنند، در ماه ژوئن به رکورد تازه ۸.۶درصد رسیده است. افزایش قیمت انرژی دلیل اصلی افزایش تورم اعلام شده است.قیمت‌ها، نسبت به آمار ماه ژوئن در سال گذشته، ۴۱.۹ درصد افزایش داشته است. در همین حال کشورهایی مانند آلمان و انگلیس تورمی بالاتر از چند دهه اخیر را تجربه می‌کنند.
نتایج جدیدترین نظر سنجی نشان می‌دهد که با توجه به کاهش عرضه گاز از روسیه در نتیجه جنگ اوکراین، اکثر شهروندان آلمانی نگران افزایش چشمگیر قیمت گاز و برق در کشورشان هستند."رابرت هابک"، وزیر اقتصاد آلمان اخیرا اعلام کرده کنگران است که عرضه گاز روسیه از طریق خط لوله گاز نورد استریم ۱ در دریای بالتیک به طور کامل متوقف شود. این مقام آلمانی روز گذشته در سخنانی اعلام کرد: از ۱۱ جولای خطر توقف کامل نورد استریم ۱ وجود دارد. به همین دلیل است که این مسئله در زمستان می تواند واقعاً مشکل ساز باشد. وی در عین حال گفت که تامین گاز در تابستان تضمین شده است.در همین حال برخی مقامات آلمانی از احتمال جیره بندی آب گرم خبر داده‌اند.نکته قابل توجه در این روزها آن است که آمریکا که زمانی با طرح مارشال و ناتو خود را ناجی اروپا می‌نامید این روزها نسخه‌های قابل توجهی را تجویز می‌کند. از یک سو بایدن بر ادامه جنگ اوکراین تاکید نموده و حاضر به رویکرد سیاسی برای رفع بحران نیست چنانکه مدیر اطلاعات ملی آمریکا گفت که سازمان‌های اطلاعاتی این کشور به این نتیجه رسیده‌اند که درگیری‌های اوکراین احتمالا برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت و توافق صلح بعید است.
از سوی دیگر آمریکا با طرح هزینه ۶۰۰ میلیارد دلاری برای تحریم چین عملا اروپا را درگیر جنگی اقتصادی با قدرت برتر اقتصاد جهان کرده است که هزینه‌های آن حتی می تواند به فروپاشی اقتصادی اروپا منجر شود. در همین حال میلیاردها دلار نیز برای توسعه ناتو اختصاص داده است. در کنار این نسخه نویسی‌ها، رویکرد نظامی بایدن به جای حمایت اقتصادی از اروپا جای تامل دارد چنانکه جو بایدن در نشست ناتو اعلام کرد که ایالات متحده در واکنش به حمله روسیه به اوکراین، حضور نظامی خود را در سرتاسر اروپا افزایش می‌دهد. به عبارتی دیگر آمریکا به جای کمک به رفع بحران اقتصادی اروپا به دنبال توسعه نظامی گری در اروپاست که هزینه مالی و انسانی برای این قاره به همراه دارد. به عبارتی دقیق تر آمریکا رسما در حال سایش قدرت اروپا و روسیه است تا شاید با این حربه یکجانبه گرایی خود را حفظ نماید.

نویسنده: سید مهدی لنکرانی
کد مطلب: 123128
 
Share/Save/Bookmark