میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۲
 
 
اعتراف مقامات اروپایی به شکست سیاست تحریم
اروپا با تحریم روسیه به ریه خود شلیک کرد
اروپا با تحریم روسیه به ریه خود شلیک کرد
 
آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در حالی مدعی تاثیر تحریم‌ها بر کشورهای هدف از جمله روسیه هستند که بسیاری از کشورهای اروپایی نیز بر ناکارآمدی این سیاست تاکید کرده‌اند چنانکه نخست وزیر مجارستان با اشاره به بحران انرژی در اتحادیه اروپا گفت هشدار و فرضیات قبلی وی در مورد تأثیر اقدامات غرب علیه روسیه اکنون تأیید شده است.
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در گفتگو با رادیو ملی «کُشوت» در مورد وضعیت فعلی انرژی در اروپا و پیامد‌های تحریم‌های غرب علیه مسکو اظهار داشت که فرضیات قبلی وی در مورد تأثیر اقدامات غرب علیه روسیه اکنون تأیید شده است، زیرا سیاست تحریم‌ها امید‌های اولیه اتحادیه اروپا را توجیه نمی‌کند.اوربان در باره پیامده‌های اعمال تحریم علیه روسیه توضیح داد: «باید بگویم، ابتدا فکر می‌کردم فقط به پای خودمان شلیک کرده‌ایم، اما اکنون به نظر می‌رسد که اقتصاد اروپا به ریه خود شلیک کرده است و بنابراین اکنون همه جا در حال خفگی است.»
گرگلی گولیاش، دستیار نخست وزیر مجارستان پیشتر به خبرنگاران اعلام کرد احتمالا اروپا گاز کافی برای پاییز و زمستان نداشته باشد. در همین حال منابع خبری تایید کردند کمیسیون اروپا قصد دارد در زمینه صادرات غلات و مواد غذایی روسیه تحریم‌هایی را لغو کند.از سوی مقابل منابعی در کمیسیون اروپا اعلام کردند این کمیسیون قصد دارد علیه روسیه تحریم‌هایی را در زمینه طلا، مواد شیمیایی و مهندسی مکانیک اعمال کند. همچنین در اعترافی دیگر به شکست تحریم‌ها، وزارت خزانه داری آمریکا با اطمینان دادن به بانک ها، کشتیرانی و شرکت‌های بیمه مبنی بر اینکه پروژه‌های صادراتی از روسیه، تحریم‌های واشنگتن علیه مسکو به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین را نقض نمی‌کند، تاکید کرد به دنبال تسهیل صادرات مواد غذایی و کود روسیه است.همزمان با سفر جو بایدن به خاورمیانه، نرخ تورم در آمریکا باز هم رکورد شکست و به رقم بی سابقه ۹/۱ درصد در ماه ژوئن رسید که این رقم در چهار دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. در این میان مجلس نمایندگان آمریکا پیش نویس بودجه دفاعی این کشور برای سال ۲۰۲۳ را به ارزش ۸۴۰ میلیارد دلار تصویب کرد.
همچنین براساس این گزارش، میزان تغییرات بهای کالاها و خدمات به استثنای گروه مواد غذایی و انرژی، نسبت به ماه قبل ۰/۷ درصد و نسبت به سال قبل ۵/۹ درصد افزایش یافته که این رقم بیشتر از پیش بینی ها بوده است.از سوی دیگر کمیسیون اروپا به دلیل آثار جنگ در اوکراین، پیش بینی‌های خود را درباره رشد اقتصادی منطقه یورو برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب به ۲.۶ و ۱.۴ درصد کاهش داد. کمیسیون اروپا پیش از این رشد ۲.۷ و ۲.۳ درصدی را برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در منطقه یورو پیش بینی کرده بود.همچنین مکرون رئیس جمهور فرانسه با پیش بینی طولانی شدن جنگ در اوکراین، هشدار داد پاییز و زمستان آینده بدون شک بسیار سخت خواهد بود.خبر دیگر آنکه دبیر کل سازمان ملل توافق مسکو و کی‌یف برای صادرات غلات از بنادر اوکراین را به نفع تمام جهان و گامی مهم به سوی توافق جامع دو کشور دانست.
در ناکامی دیگر غرب در سیاست تحریم دولت هند حاضر نشد پیشنهاد کنسولگری آمریکا در بمبئی برای تحریم کشتی‌های روسی را بپذیرد.یک رسانه اروپایی نیز اعلام کرد، صربستان تنها کشور نامزد عضویت در اتحادیه اروپا از غرب حوزه بالکان است که به اقدامات محدودکننده این اتحادیه علیه ایران نپیوسته است. البته در این میان در ادامه اقدامات ضد روسی غرب، دولت کانادا از اعمال تحریم‌های جدید علیه بخش نفت و گاز و صنایع شیمیایی روسیه خبر داد.از سوی دیگر وزارت خارجه کره شمالی گفت که اوکراین پس از پیوستن به اقدامات «ناعادلانه و غیرقانونی» آمریکا که حاکمیت پیونگ‌یانگ را نقض می‌کند، حق ندارد از حق حاکمیت صحبت کند.سخنگوی وزارت خارجه چین نیز با اشاره به دروغگویی‌های متعدد مقامات آمریکایی درباره بحران‌هایی که در جهان به‌راه انداختند، گفت ایالات متحده امپراتوری دروغ‌ها است.
خبر دیگر آنکه در ادامه سیاست ناکام تحریم علیه مسکو، سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و وزیر امور خارجه روسیه در «مسکو» دیدار و بر افزایش همکاری‌های دوجانبه و منطقه ای تاکید کردند.
از سوی دیگر وزارت خارجه روسیه با تهیه گزارشی ضمن یادآوری خسارات وارده به کشورهایی که قربانی ماجراجویی‌های نظامی واشنگتن و متحدانش در ناتو شده‌اند، تاکید کرد که بُعد مادی این خسارات بالغ بر صدها میلیارد دلار است.ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در تلگرام نوشت: وزارت امور خارجه یک مطلب اطلاعاتی آموزنده درباره پیامدهای ماجراجویی‌های نظامی آمریکا و متحدان اروپایی آن در دو دهه گذشته تهیه و در وب سایت منتشر کرده است. وزارت امور خارجه روسیه در آن با استناد به منابع موثق خسارات مادی وارد شده به یوگسلاوی، عراق، لیبی و سوریه توسط واشنگتن و حامیانش را محاسبه شده است.
کد مطلب: 123228
 
Share/Save/Bookmark