میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۴
 
 
شولتز و رویای انرژی
رسانه‌ها از سفر آتی صدر اعظم آلمان به کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس با هدف تامین انرژی خبر دادند...
رسانه‌ها از سفر آتی صدر اعظم آلمان به کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس با هدف تامین انرژی خبر دادند. اولاف شولتز صدراعظم آلمان ابتدا به عربستان سفر خواهد کرد و با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد دیدار خواهد کرد. شولتز در این سفر دو روزه‌ که روزهای آتی صورت خواهد گرفت به قطر و امارات متحده عربی نیز خواهد رفت.
در باب چرایی این سفر در کنار رقابتی که میان کشورهای غربی در کنار چین و روسیه برای توسعه حضور در غرب آسیا صورت می‌گیرد مهمترین بعد سفر شولتز را می‌توان اهداف اقتصادی بویژه در حوزه انرژی دانست. آلمان در حالی در بازی آمریکایی اقدام به مشارکت در جنگ اوکراین کرده است که این امر هزینه‌های نظامی و اقتصادی بسیاری برای آلمان رقم زده است بگونه‌ای که رابرت هابک وزیر اقتصاد آلمان گفت که شولتز در امارات قراردادهای گازی امضا خواهد کرد تا جایگزین تامین انرژی روسیه شود.
در این میان بنابر اعلام اداره آمار فدرال آلمان قیمت تولید محصولات صنعتی نسبت به ماه اوت سال گذشته میلادی ۴۵.۸ درصد افزایش یافته است. این افزایش به طور قابل توجهی بیشتر از حد انتظار بود، زیرا تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که رشد سالانه تورم ۳۷.۱ درصد و ماهانه ۱.۶ درصد باشد.تصمیم روسیه برای قطع عرضه باعث ایجاد بحرانی انرژی در اروپا شده و مصرف کنندگان و کسب و کارها با نزدیک شدن به فصل زمستان با افزایش قبوض مواجه خواهند شد.
افزایش هزینه‌ها در آلمان چنان است که از جیره بندی انرژی در این کشور برای فصل زمستان سخن گفته شده است. جالب توجه آنکه پیش از سفر شولتر به منطقه، گزارش‌ها از ناتوانی کشورهای اروپایی برای یافتن جایگزینی به جای گاز روسیه خبر داده‌اند بگونه‌ای که حتی از قطر و الجزایر نتوانسته سوخت وارد سازند. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که سفر شولتز به منطقه بیشتر به یک ژست سیاسی با اهداف اقتصادی شباهت دارد در حالی که روند تحولات از ناتوانی وی در تحقق این امر حکایت دارد چرا که از یک سو این کشورها توان چندانی برای تامین انرژی غرب ندارند و از سوی دیگر به دلیل آشکار شدن ناتوانی غرب در حمایت از متحدانش، حاضر به هزینه شدن در جنگ طللبی‌های غرب نمی‌باشند.

نویسنده:‌ فرامرز اصغری
کد مطلب: 123976
 
Share/Save/Bookmark