میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۳
 
 
روایتی از نقش ایران در جنگ با داعش
فرمانده سابق نیروی زمینی عراق در مصاحبه‌ای گفت که ایران بدون پیش‌شرط و به محض اعلام نیاز، انبار سلاح‌های خود را به روی طرف عراقی گشود.
سرتیپ «علی غیدان» فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش عراق (به هنگام یورش داعش در سال ۲۰۱۴) در مصاحبه‌ای به بیان روایت هجوم تروریست‌ها به مرقد امامین عسکریین (علیهما السلام) دو روز قبل از اشغال موصل پرداخت. او به وبگاه المعلومه گفت: «زمانی که داعش به عراق یورش برد، پس از درخواست کمک فوری ارتش، ایران انبارهای سلاح خود را به روی وزارت کشور و وزارت دفاع عراق گشود تا کمبود تسلیحاتی ارتش جبران شود. بدون اینکه محدودیتی قائل شود یا قراردادی امضاء شود.» علی غیدان همچنین گفت که داعش قبل از موصل، سامراء را با ۲۵ خودروی پی کاپ اشغال کرده بود و زمانی که نیروهای عراقی وارد سامراء شدند، یک مسجد مملوء از مواد منفجره در ۱۵۰ متری حرمین عسکریین یافتند که تروریست‌ها قصد داشتند صبح روز بعد به حرم حمله کنند.
فرمانده نیروی زمینی سابق عراق در خصوص چگونگی سقوط موصل نیز گفت: «فرماندهی عملیات مشترک در آن زمان "عبود کنبر" بود و با "مهدی الغراوی" فرمانده عملیات نینوی جلسه گذاشت. الغراوی عملکرد ضعیفی از خود نشان داده بود و روحیه نیروها وضعیت خوبی نداشت. از سوی دیگر "اثیل النجیفی" استاندار نینوی به من و فرمانده عملیات مشترک اعتراض می‌کرد که چرا انقلابیون موصل را هدف قرار می‌دهیم. منظورش تروریست‌های داعش بود. هیچ برنامه‌ای برای مقابله با تروریست‌ها نداشت.»در شامگاه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ تروریست‌های داعش با یورش به موصل و بدون مقاومت چندانی توانستند این شهر را اشغال کنند. فردای آن روز نیز شهر تکریت، مرکز استان صلاح‌الدین اشغال شد و تروریست‌ها در روزهای بعدی تا نزدیکی‌های بغداد پیشروی کردند. با این حال ورود مستشاری و کمک تسلیحاتی ایران و تشکیل گروه مقاومت الحشد الشعبی با فتوای مرجعیت عراق و بازسازی بدنه ارتش، سرانجام شهر موصل در ژوئن ۲۰۱۷ آزاد شد و خلافت ادعایی تکفیری‌های داعش در عراق پایان یافت. فارس
کد مطلب: 120672
 
Share/Save/Bookmark