داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۴۸
 
 
پيش‌بيني سياست روز محقق شد ارز همچنان چند نرخی
پيش‌بيني سياست روز محقق شد
ارز همچنان چند نرخی
 
نرخ دلار آزاد ديروز شنبه 1215 تومان و دلار دولتی 1147 تومان اعلام شد، در عین حال نرخ سکه طرح جدید و نیم بهار آزادی که پیش از این در بازار آزاد نسبت به بازار رسمی کمتر بود، هم اکنون وضعیتی بالعکس یافته است.
به گزارش مهر، هم اکنون قیمت فروش هر دلار در بازار آزاد 1215 تومان و قیمت خرید 1200 تومان است، بانک مرکزی هم قیمت هر دلار را امروز حدود 1147 تومان اعلام کرد، براین اساس هنوز تفاوت قیمت بین بازار آزاد و رسمی با اختلاف قیمت 72 تومانی همچنان پابرجاست.
قیمت دلار که طی روزهای اخیر با سیاستهای اجرایی بانک مرکزی هر روز دستخوش تغییر است، براساس وعده های رئیس کل بانک مرکزی هر روز قیمت جدیدی را در بازار آزاد و رسمی تجربه می کند.
دلار دولتی که یک روز پیش از اجرای سیاست جدید دلاری بانک مرکزی در 17 خردادماه 1060 تومان بود، ناگهان با افزایشی بیش از 100 تومان به 1172 تومان در 18 خرداد رسید، سیاست تک نرخی کردن ارز به نحوی ادامه یافت که این نرخ تا شش روز پس از افزایش شدید قیمت دلار در بازار یعنی 23 خردادماه، همچنان ثابت بود.

برنامه های ضربتی بانک مرکزی
اما پس از آن در روز 24 خرداد ماه جاری نرخ ارز گردشی رو به پائین پیدا کرد و بانک مرکزی نرخ آن را 1163 تومان اعلام کرد، در همین روز بود که بهمنی از اجرای برنامه ضربتی کاهش نرخ دلار در بازار و یکسان سازی آن خبرداد.
سیاست دلاری بانک مرکزی به نحوی پیش رفت که نرخ رسمی آن به 1150 تومان در 25 ماه جاری و سپس به 1147 تومان در روز جاری رسیده است.در حالی رئیس کل بانک مرکزی از انتظار این بانک برای کاهش 100 تومانی نرخ دلار رسمی خبرداده بود، اما این نرخ تاکنون حدود 40 تومان کاهش یافته است. در عین حال بر اساس برنامه بانک مرکزی عرضه دلار به بازار همچنان ادامه خواهد داشت. در این بین بازار آزاد نیز از بازار رسمی تبعیت داشت و متناسب با افزایش و کاهش نرخ دلار رسمی، قیمت دلار در بازار آزاد نیز کاهش یا افزایش می یافت و همچنان دلالان و واسطه گران در بازار جولان می دهند.
نرخ یورو نیز امروز در بازار آزاد با کاهش قیمت به 1760 تومان و طبق نرخ اعلامی بانک مرکزی 1441 تومان است.

قیمت انواع سکه در بازار
قیمت پایه سکه طرح جدید هم امروز توسط بانک مرکزی برای عرضه در بانک ملی 429 هزار و 700 تومان اعلام شد که با احتساب 17 هزار و 188 تومان نرخ مالیات بر ارزش افزوده، 446 هزار و 888 تومان در بانک ملی فروخته می شود.
قیمت پایه سکه نیم بهار آزادی هم 214 هزار و 800 تومان توسط بانک مرکزی نرخ گذاری شد که با احتساب 8 هزار و 592 تومانی مالیات بر ارزش افزوده 4 درصدی، 223 هزار و 392 تومان به فروش می رسد.
بانک مرکزی نرخ پایه ربع سکه بهار آزادی را امروز 117 هزار و 800 تومان تعیین کرد که با احتساب 4 هزار و 712 تومان مالیات بر ارزش افزوده 122 هزار و 512 تومان در شعب بانک ملی عرضه می شود.
در بازار هم قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم 470 تا 475 هزار تومان، طرح جدید 451 تا 453 هزار تومان، نیم سکه 226 هزار تومان، ربع سکه 132 تا 133 هزار تومان و سکه گرمی 75 هزار تومان به فروش می رسد.
براین اساس نرخ سکه طرح جدید و نیم بهار آزادی که پیش از این در بازار آزاد نسبت به بازار رسمی کمتر بود، هم اکنون وضعیتی بالعکس یافته است، اما نرخ ربع سکه دولتی همچنان کمتر از بازار است.
قیمت هر اونس طلا امروز در بازارهای جهانی 1541 دلار و هر گرم طلای زرد 18 عیار 45 هزار و 362 تومان اعلام شد.

گزارش ويژه فارس از نتايج تصميم يك‌شبه افزايش نرخ ارز "كاه " 10ميليارد دلاري
در حالي بهمني رئيس كل بانك مركزي تاكيد مي‌كند كه "با افزايش نرخ ارز دنبال كاسبي نيستيم؛ اما به تبع گندم، "كاه " هم حاصل مي شود " كه تصميم يك شبه بانك مركزي براي افزايش حدود 100 توماني نرخ ارز درآمد سالانه دولت را حدود 10 هزار ميليارد تومان افزايش داد.
به گزارش فارس، بانك مركزي در تاريخ 18 خرداد ماه سال جاري در يك تصميم آني و با اين توجيه كه اختلاف قيمت ارز دولتي و بازار آزاد به شدت افزايش يافته و سود آن نصيب دلالان شده است، اقدام به افزايش 112 توماني نرخ ارز دولتي كرده و ارزش رسمي هر دلار آمريكا را از 1059 تومان به 1171 تومان افزايش داد.
فارغ از اينكه اين افزايش شديد در نرخ رسمي ارز نه تنها شكاف نرخ ارز دولتي و بازار آزاد را كاهش نداد بلكه قيمت ارز در بازار آزاد در همان روز از 1190 تومان به 1215 تومان رسيد و تا مرز 1250 تومان نيز افزايش يافت، برخي كارشناسان نيز انتقادات زيادي را در پي اين تصميم مبني بر افزايش هزينه هاي توليد، گران‌تر شدن واردات و افزايش نرخ تورم مطرح كردند كه در جاي خود بحث كارشناسي مفصل را مي طلبد.
يكي از دلايل مهمي را كه برخي كارشناسان درباره اين تصميم بانك مركزي عنوان كرده اند، جبران كسري بودجه دولت از اين طريق بوده است كه البته واكنش محمود بهمني رئيس كل بانك مركزي را نيز در پي داشت.
بهمني هفته گذشته در واكنش به برخي اظهارات مبني بر اينكه سياست فعلي ارزي به خاطر تامين كسري بودجه و منابع دولت اجرا مي‌شود گفته بود: بانك مركزي به دنبال سود نيست وظيفه اين بانك كنترل بازار است.
وي تصريح كرده بود: "ما به دنبال گندميم به تبع آن كاه هم حاصل مي‌شود."
در حالي بهمني منابع حاصل از افزايش بيش از 100 توماني نرخ رسمي ارز را به اندازه ارزش "كاه " تشبيه مي كند كه محاسبات اوليه خلاف اين مساله را نشان مي دهد.
بنابراين گزارش چنانچه صادرات روزانه نفت كشور را حدود 2.4 ميليون بشكه در نظر بگيريم و قيمت نفت ايران را نيز حدود 110 دلار فرض كنيم، درآمد دلاري حاصل از صادرات نفت كشور در طول يك سال بيش از 96 ميليارد دلار خواهد بود. به اين ترتيب افزايش بيش از 100 توماني در ارزش هر دلار، بيش از 9600 ميليارد تومان درآمد جديد براي دولت ايجاد مي كند كه اگر ارزش صادرات گاز و ديگر فرآورده هاي نفتي را هم به آن اضافه كنيم، تنها از محل درآْمدهاي نفتي به اندازه حدود 10 ميليارد دلار به درآمد ريالي دولت اضافه مي شود.
اين در حالي است كه ارزش هر دلار در بودجه سال 90 كل كشور 1050 تومان تصويب شد و بايد مشخص شود كه مازاد اين رقم كه در بودجه لحاظ نمي‌شود، به چه حسابي واريز شده و نحوه نظارت بر اين ميزان درآمد چگونه خواهد بود؟

در نخستين روز هفته بانك مركزي نرخ مرجع ارزها را كاهش داد
بانك مركزي در نخستين روز هفته جاري نرخ مرجع ارزها را كاهش و قيمت سكه را نسبت به روز پنج شنبه ثابت اعلام كرد.
به گزارش ايرنا ،‌ درحالي كه نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 10/1539 با شش دهم درصد افزايش مواجه بود اما بانك مركزي نرخ پايه هرسكه طلاي تمام بهار آزادي را 429 هزار و 700 تومان با لحاظ 17 هزار و 188 تومان ماليات برارزش افزوده با نرخ نهايي 446 هزار و 888 تومان در شعب بانك ملي عرضه كرد.
همچنين اين بانك در روز جاري نرخ پايه هرسكه نيم بهار آزادي را 214 هزار 800 تومان با لحاظ هشت هزار و 529 تومان ماليات برارزش افزوده با نرخ 223 هزارو 392 تومان عرضه كرد.
نرخ پايه سكه ربع بهار آزادي نيز در روز جاري يكصد و 17 هزارو 800 تومان كه با لحاظ چهار هزار و 710 تومان ماليات بر ارزش افزوده در نهايت يكصد و 22 هزار و 512 تومان اعلام شده است.
همچنين اين بانك نرخ هر دلار را هزار و 146 تومان و هشت ريال ،پوند انگليس هزار و 853 تومان و سه ريال و هر يورو هزار و 641 تومان و يك ريال اعلام كرده است.
اين بانك نرخ هر دلار آمريكا را در روز پنج شنبه هزار و 150 تومان ويك ريال ، هر پوند را هزار و 882 تومان و دو ريال و هر يورو را هزارو 657 تومان و چهار ريال عرضه كرده بود.
بر همين اساس نرخ هر دلار در روز جاري 33 ريال ، هر پوند 713 ريال و هر يورو841 ريال كاهش يافته است.

عضو كميسيون اقتصادي:
بانك مركزي طرح جامع ساماندهي نرخ ارز را اجرا كند
يك عضو كميسيون اقتصادي مجلس، با يادآوري وعده رييس كل بانك مركزي در تزريق هزاران دلار در هفته به بازار ارز خواستار به اجرا گذاشته شدن طرح جامع ساماندهي نرخ ارز از سوي بهمني شد.
سيدمصطفي ذوالقدر در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در ايران همه چيز وابسته به دلار است، گران شدن آن به نفع صادركنندگان و به ضرر واردكنندگان و مصرف‌كنندگان است.
نماينده‌ي مردم بندرعباس با اشاره به افزايش 12 درصدي پايه ارز در بانك‌هاي دولتي، گفت: دولت بايد در قالب طرح جامع، ساماندهي نرخ ارز در بازار را به نحوي مديريت كند كه علاوه بر آن‌كه قيمت‌ها در سطح شناور كنترل شده باقي مي‌ماند، بازار احساس كمبود نداشته باشد، در غير اين صورت تقاضا براي خريد به شدت افزايش يافته و به طور طبيعي قيمت‌ها به سمت افزايش ميل مي‌كند.
وي افزايش تقاضا براي خريد را موجب گران شدن دلار در بازار دانست و خاطرنشان كرد: هيچ شخصيت حقوقي يا حقيقي به اندازه‌ي بانك مركزي، يورو و دلار براي تزريق به بازار در اختيار ندارد، پس بر رييس كل بانك مركزي لازم است با عمل به وعده تزريق دو ميليارد دلار در هفته به بازار ارز، از عطش خريد و كمياب شدن دلار در بازار بكاهد.
اين عضو كميسيون اقتصادي، يورو و دلارهاي نفتي را غني‌ترين ذخيره بانك مركزي براي ساماندهي بازار ارز دانست و اظهار كرد: دولت‌ها از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون، بازار ارز را همواره با تزريق ارزهاي نفتي نگه داشته و جلوي نوسانات شديد نرخ ارز در بازار آزاد را گرفته‌اند، پس بر دولت دهم است كه با عمل به اين سياست از افزايش و جهش‌هاي ارز جلوگيري كند.
کد مطلب: 66464
 
Share/Save/Bookmark