میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۳۳
 
 
اعتراف رئیس سابق ستاد ارتش انگلیس
گزینه نظامی در قبال ایران محکوم به شکست است
گزینه نظامی در قبال ایران محکوم به شکست است
 
در حالی هنوز آمریکا و برخی کشورهای اروپایی ادعای روی میز بودن گزینه نظامی در صورت شکست مذاکرات وین را مطرح می‌سازند که نیک کارتر ژنرال بازنشسته انگلیسی در اشاره به مذاکرات وین گفت آنچه باید رخ دهد به دست آمدن توافق از طریق مذاکره است و استفاده از ابزار نظامی به معنای شکست خواهد بود.
همزمان با برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۴ در وین، درجنگی رسانه‌ای غربی‌ها تلاش کرده‌اند تا چنان وانمود سازند که در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات گزینه نظامی روی میز قرار دارد. این ادعای در حالی صورت گرفته که بسیاری از کارشناسان نظامی و سیاسی با اشاره به توان نظامی ایران، آن را یک بلف بدون پشتوانه عملی می‌دانند چنانکه رئیس سابق نیروهای مسلح انگلیس گفت جنگ علیه ایران به دلیل برنامه هسته‌ای "بحث برانگیز" این کشور، شکست سیاستمداری خواهد بود.
ژنرال بازنشسته «سِر نیک کارتر» دو ماه پس از بازنشستگی خود از سمت رئیس ستاد ارتش انگلیس در مصاحبه اختصاصی با وبگاه «نشنال» با این ادعا که «گزینه نظامی باید در پس زمینه به عنوان ابزاری برای بازدارندگی در مذاکرات دیپلماتیک باشد»، تاکید کرد «باید از استفاده از زور علیه ایران اجتناب شود».
طبق این گزارش، کارتر که قرار است هفته آینده به عنوان سخنران اصلی در «اینترسک» نمایشگاه ایمنی و امنیت دبی شرکت کند، دیدگاه خود را پس از ۴۴ سال سابقه نظامی به اشتراک گذاشت و گفت: آنچه باید در اینجا اتفاق بیفتد این است که دیپلمات‌ها دور میز بنشینند و باید توافقات انجام شود. ما نمی‌خواهیم شاهد استفاده از ابزار نظامی باشیم. این یک شکست خواهد بود.وی افزود: آن‌ها (ایرانی‌ها) نمی‌خواهند این منطقه زیر و رو شود. نظر من این است که این موضوع کنترل خواهد شد، زیرا در نهایت به نفع ایران نیست که مانند کره شمالی به یک طرد شده تبدیل شود. حرکت به سمت رویارویی نظامی به نفع هیچ‌کس از جمله ایران و شرکای تجاری نزدیک منطقه مانند چین نیست. بر اساس این گزارش، کارتر در پاسخ به این سوال که آیا انگلیس در رزمایش‌هایی شبیه‌سازی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران شرکت کرده است یا خیر، پاسخ داد «خیر». این سخنان از سوی مقام نظامی انگلیسی در حالی مطرح شده است که پیش از این وزیر خارجه این کشور ضمن تکرار ادعاهای واهی درباره ایران از آمادگی انگلیس و متحدانش برای اقدام نظامی علیه ایران سخن گفته بود.
کد مطلب: 121267
 
Share/Save/Bookmark