میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۳
 
 
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا«ع» خبر داد
برگزاری بیستمین جشنواره بین‌المللی امام رضا«ع»
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) با بیان اینکه امسال جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در ۱۵استان برگزار خواهد شد، گفت: ۱۶جشنواره در قالب جشنواره امام رضا(ع) برگزار خواهد شد.
سعیدزاده مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) در نشست خبری بیستمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) که دیروز در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، با ارائه گزارشی از ۲۰سال فعالیت فرهنگی این بنیاد اظهار کرد: بنیاد در طول این سال‌ها توانسته اقدامات فرهنگی و رسانه‌ای خوبی را در حوزه ترویج فرهنگ رضوی داشته باشد. وی ادامه داد: در دوره جدید مدیریت این بنیاد به دنبال راهبری فرهنگ رضوی هستیم. تعامل و مراوده با حوزه‌های مختلف فرهنگی و به ویژه با جهان اسلام جزو اهداف ما است. دستگاه‌ها نیز در کنار این بنیاد باید در سبد اعتبارات و برنامه‌های خودشان فرهنگ رضوی را در کنار برنامه‌های خودشان قرار دهند. در همین‌ راستا به دنبال همکاری با بازیگران حوزه فرهنگ هستیم.
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: در حال حاضر با وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، سازمان تبلیغات و دفتر تبلیغات اسلامی در حال همکاری هستیم تا ظرفیت خود را در توسعه فرهنگ رضوی را افزایش دهیم. با این نگاه یک انسجام‌آفرینی باید داشت تا حرکت بازیگران این فضا را بتوانیم پویاتر کنیم و فرهنگ رضوی در فضای کلان کشور توسعه پیدا کند. وی اظهار کرد: جشنواره‌های بین‌المللی امام رضا(ع) در نوزده دوره برگزار شده است و از سال ۹۱ که بنیاد با مصوبه هیات وزیران تشکیل شد، برگزاری این‌جشنواره برعهده بنیاد گذاشته شده که پیش از این اداره‌کل ارشاد خراسان رضوی برگزار می‌کرده است.
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) اضافه کرد: ۱۶جشنواره امسال در قالب جشنواره امام رضا(ع) برگزار خواهد شد که می‌توان به جشنواره شعر، داستان، تئاتر بزرگسال، خیابانی و کودک و نوجوان و عرسکی، جشنواره عکس، گرافیک و هنرهای گرافیکی،جشنواره آواها و نواها و سرود، جشنواره فیلم کوتاه و جلوه‌های فرهنگ رضوی در مطبوعات اشاره کرد.سعیدزاده با بیان اینکه باید بتوانیم جریان جشنواره به لحاظ کیفی ارتقا دهیم، گفت: سیاست‌گذاری جشنواره را براساس سه ضلع معاونت‌های تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل‌های وزارت فرهنگ و ارشادهای منتخب(۱۵اداره کل) و بنیاد امام رضا(ع) قرار داده‌ایم.
وی اظهار کرد: همه این جشنواره‌ها را در کشور توسعه خواهیم داد و باید عدالت در این‌ جشنواره رعایت و زیست بوم فرهنگ رضوی در تمام‌کشور عادلانه توسعه پیدا کند. سابقا جشنواره‌ها به استان‌ها سپرده می‌شد اما در این دوره جدای از ظرفیت استانی دبیر ملی برای جشنواره‌ها انتخاب می‌شود تا پشتوانه ملی را هم در برگزاری جشنواره‌ها داشته باشیم.
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: در دوره تحولی این جشنواره کار رسانه‌ای را به صورت متمرکز خواهیم داشت. ۱۶پوستر تخصصی برای این‌جشنواره‌ها در نظر گرفته شده است که پس از ایام سوگواری فاطمیه اول در هفته آینده رونمایی خواهد شد. همچنین بحث نظارت و ارزشیابی بر جشنواره‌ها را با رویکرد ارتقا و ‌فعال‌سازی کیفی فعال خواهیم‌ کرد. در این حوزه برگزاری کارگاه‌ها،‌ ورکشاپ‌ها و برنامه‌های جنبی را نیز داریم.
سعیدزاده یادآور شد: در مورد بیستمین جشنواره‌ بین‌المللی امام رضا(ع) دو هدف را دنبال می‌کنیم: ابتدا رشد کمی و کیفی منابع و سرمایه انسانی متخصص حوزه فرهنگ و هنر مدنظر قرار دارد و سعی بر این است که کنشگری در این حوزه رشد و پویایی داشته باشد. هدف دیگر ما ارتقای تولیدات اثرگذار در مورد فرهنگ رضوی است، درواقع رشد کمی و کیفی تولیدات اثرگذار و عامه پسند را در دستور کار داریم. وی ابراز کرد: این جشنواره‌ها شمولیت فراوانی در گستره کشور داشته استو سعی کردیم پراکندگی بر تولیدات آثار رضوی تمرکز کنیم تا این جشنواره به معنای واقعی جشنواره شود. این جشنواره عمومی‌ترین‌ جشنواره در زیست بوم ‌کشور است و هرکسی با هر فضای سیاسی و فکری در این جشنواره شرکت می‌کند زیرا نام امام رضا(ع) در میان است.سه همایش، جشنواره عکس و شعر را هم در بخش بین‌الملل برگزار خواهیم کرد.سعیدزاده بیان کرد: تولید فیلم‌های تاریخی، برگزای رویدادهای فرهنگی تبلیغی، بستر فضای مجازی و توسعه فرهنگ رضوی و نشر معارف رضوی در حوزه پژوهش و آکادمیک از جمله دیگر برنامه‌های ما محسوب می‌شود.در پایان این نشست از پوستر بیستمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) رونمایی شد.

نویسنده: مهدی یوسفی
کد مطلب: 124561
 
Share/Save/Bookmark