میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۶
 
 
روحانی در مراسم اختتامیه جشنواره شهید رجایی:
اگر دولت کاری جز برجام نکرده بود برای دستاورد سه ساله کافی بود
اگر دولت کاری جز برجام نکرده بود برای دستاورد سه ساله کافی بود
 

رئیس‌جمهوری در مراسم پایانی جشنواره شهید رجایی، دستیابی به اهداف را در گرو پایبندی به راه شهیدان رجایی و باهنر دانست و با تاکید بر اینکه تا مردم را ولی نعمت خود ندانیم، موفق نخواهیم بود، گفت: رویکرد دولت تدبیر و امید، تصمیم‌گیری دقیق و خردمندانه بر مبنای معیارهای دینی، اخلاقی و منافع ملی است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم تمام تصمیمات دولت در افکار عمومی و رسانه‌های همگانی به دقت مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، به موضوع مذاکرات هسته‌ای پرداخت و گفت: در مذاکرات هسته‌ای طی تاریخ ایران سابقه نداشته که از نحوه سخن گفتن، قدم زدن، لبخند زدن تا کلمه کلمه تصمیم‌گیری‌ها، متون و پیوست‌ها در مجامع عمومی، خطبه‌ها، دانشگاه‌ها، تریبون‌ها و رسانه‌ها، به این میزان مورد دقت واقع شده باشد.
روحانی تصریح کرد: اینکه تصمیمات دولت تا این حد مورد بحث عمومی و رسانه هاست، سنت حسنه‌ای است که باید به سایر قوا و نهادها تعمیم یابد.
رئیس‌جمهوری اظهار داشت: مردم حق سخن گفتن، فکر کردن و اظهارنظر در هر کلام، سخن و تصمیمی را در نظام دارند، اما همانگونه که مقام معظم رهبری تأکید فرمودند، نقد باید منصفانه و توأم با راه‌حل باشد. وی با تأکید بر اینکه نظام اداری باید محصول محور و نه ساعت محور باشد، گفت: آیا پر کردن ساعت به معنای ارائه خدمت می‌باشد یا اینکه محصول کار نشان می‌دهد که آن عمل چقدر دقیق بوده است.
روحانی اظهار داشت: مردم را در طبقات و میزهای ادارات سرگردان نکنید؛ باید در یک نقطه به کار مردم رسیدگی شود و بی‌تردید با دولت الکترونیک بخش بزرگی از مشکلات حل و فصل شده است.
رئیس‌جمهوری بر ضرورت اجرایی و عملیاتی شدن نقشه راه برای اصلاح نظام اداری و همچنین برنامه جامع اصلاح که پیش از این تصویب شده است، تأکید کرد و افزود: با اجرای این دو برنامه باید به مرحله‌ای برسیم که مردم در نهایت احساس کنند، تحول خوبی در نظام اداری بوجود آمده است.
وی با بیان اینکه دستگاه بی‌رقیب ناکارامد می‌شود و انحصار مشکل آفرین است، ادامه داد: باید کاری کرد که یک فرد احساس نکند که سازمانی منحصراً در اختیارش است و نباید امضا طلایی درست کنیم که این فساد و مشکل‌آفرین است.
روحانی مبارزه با فساد را وظیفه بزرگ دولت دانست و تاکید کرد: دولت در برخورد با فساد به ریشه‌ها می‌پردازد و در بحث حقوق‌های نامتعارف نیز دولت به ریشه‌ها پرداخت تا ضمن قانونی شفاف، مقام ذی‌نفع نتواند تصمیم‌گیر باشد و دستگاه‌های نظارتی نیز نظارت لازم را بعمل آورند.
رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه قبل از بگیر و ببند، باید مبانی فساد را از بین برد، ادامه داد: مشکل حقوق‌هایی که مطرح شده ، مشکل یک قوه و یا دو قوه نیست بلکه سراسری است و تا زمانی که در کشور قوانین، مقررات، پرداخت‌ها و درآمدها شفاف نیست و همچنین بخش‌های خصولتی وجود دارد، فساد و مشکل نیز وجود خواهد داشت و ضروری است که سیستم را از بنیان اصلاح کنیم.
روحانی با اشاره به اینکه اگر دولت کاری جز برجام و یا طرح تحول سلامت نکرده بود، برای دستاورد سه ساله کافی بود، اظهار داشت: برجام به معنای این است که قدرت سیاسی ایران اسلامی را به رخ دنیا و قدرت‌های بزرگ کشاندیم و اینکه دیپلمات‌های کشور توانستند قطعنامه‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را لغو کنند برای تاریخ کشور کافی است.
رئیس‌جمهوری ادامه داد: باید به ایستادگی ملت و کار مخلصانه دیپلمات‌های کشورمان افتخار کنیم و رفتار کودکانه و حزبی و جناحی عمل کردن ما را از وظایف اصلی منحرف نکند.
وی با تأکید بر اینکه کفران نعمت و نادیده گرفتن تلاش خدمتگزاران موجب خسارت به مردم است، ادامه داد: مگر می‌شود انسان در برابر خدمت عده‌ای مخلص شکرگزار نباشد؟ امروز دیوارهای تحریم ویران شده و شرایط بانکی و مالی سرمایه‌گذاری، صادرات و واردات کالا و خدمات سهل و آسان‌تر شده است.
رئیس‌‌جمهوری طرح تحول سلامت در طول ۳ سال گذشته را از اقدامات بسیار مهم و ارزشمند دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: اکنون مردم با هزینه کمتر، عزت و احترام بیشتر، زمان کوتاه‌تر و بدون زحمت ، خدمات درمانی و پزشکی دریافت می‌کنند که این کاری بسیار عظیم و بزرگ است.
روحانی با بیان اینکه هزینه‌های بر دوش بیمار طی اجرای طرح تحول سلامت از نزدیک ۳۶ الی ۳۷ درصد به حدود ۳ تا ۶ درصد کاهش یافته است، گفت: در طول مدت اجرای این طرح ۱۶.۳ میلیون نفر از مزایای طرح تحول سلامت بهره بردند که این به معنای همه خانوارهای ایرانی است. وی با اشاره به آمار رشد اقتصادی ۴.۴ دهم درصدی در سه ماهه نخست سال‌جاری، افزود: انشاالله در سال ۹۵ شاهد رونق اقتصادی در کشور خواهیم بود.
رئیس‌‌جمهوری با طرح این پرسش که اینکه عده‌ای با پول بیت‌المال به امید ملت لطمه می‌زنند، به نفع چه کسی جز دشمن است؟ تصریح کرد: چرا عده‌ای با پول بیت‌المال و از طریق روزنامه و خبرگزاری به امید مردم ضربه می‌زنند. باید واقعیات را به مردم گفت و رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اخیرشان با اعضای هیأت دولت در مسأله اعتماد و امید به عنوان دو اصل مهم تأکید کردند.
روحانی با بیان اینکه کشور متعلق به همگان بوده و برای حزب و جناح خاصی نیست، گفت: آیا این افتخار نیست که در کشاورزی به سمت خودکفایی حرکت کرده‌ایم و در انبارهای کشور در حدود ۱۴ میلیون تن گندم، ذخیره وجود دارد. نه از وزارت کشاورزی، لااقل قدردان کشاورزانی باشید که خودکفایی گندم را رقم زدند.
رئیس‌جمهوری تحول در راه‌ها، بنادر و عبور هواپیماها از آسمان ایران و همچنین اتصال راه‌آهن به منطقه را از کارهای بزرگ و در حال انجام دولت تدبیر و امید برشمرد. وی با بیان اینکه دولت توانست در عرض چند ماه صادرات نفت و میعانات گازی را به مقدار قبل از تحریم برساند، اظهار داشت: در طول ۶ ماه از اجرای برجام تا خرداد توانستیم تولید نفت را از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه به ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه برسانیم.
روحانی در ابتدای سخنان خود با تأکید بر اینکه یافتن شخصیت‌های همچون شهیدان رجایی و باهنر در تاریخ آسان نیست، اظهارداشت: ویژگی شاخص شهیدان رجایی و باهنر، دانش، اخلاص و فداکاری در خدمت به مردم بود.
رئیس‌ جمهوری ادامه داد: اگر الگوی همه مسئولان و کارمندان این دو شهید بزرگوار باشد بی‌تردید به نقطه مطلوب دست خواهیم یافت.
روحانی با اشاره به اینکه رفتار و اخلاق کارمندان و مدیران در برخورد با مراجعه کنندگان امری بسیار مهم است، ادامه داد: باید باور داشته باشیم که مردم مراجعه کنند ولی‌نعمتان ما هستند و اگر به این امر معتقد نباشیم نظام اداری درست نخواهد شد.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه وابستگی به ارگان خاص به معنای آن نیست که بخش همسایه و رقیب را در مقام عمل تضعیف نماییم، اظهار داشت: تعصب بخشی نباید موجب دوری از انصاف باشد
روحانی با بیان اینکه باید تمام دستگاه‌های دولت به مردم، جامعه، نظام و کشور خدمت کنند، تأکید کرد: باید در تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی و اجرا و نظارت به دقت و حساب شده عمل کنیم.

کد مطلب: 96778
 
Share/Save/Bookmark