میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۰
 
 
افزایش حقوق از خرداد ماه پرداخت معوقات در تیر و مرداد
بازنشستگان تأمین اجتماعی پولدار می‌شوند
بازنشستگان تأمین اجتماعی پولدار می‌شوند
 
سرانجام پس از یک وقفه طولانی در اجرای افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، این افزایش حقوق از خرداد ماه اجرا می‌شود.
در حالی که شورای عالی کار افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را تصویب کرده بود، اما دولت از ابلاغ آن به وزارت رفاه و سازمان تأمین اجتماعی امتناع می‌کرد.
این کم توجهی باعث تاخرسندی بازنشستگان شده بود علاوه بر آن رسانه‌های کشور برای تحقق مصوبه شورای عالی کار برا افزایش حقوق بازنشستگان اقدام به انتشار گزارش کردند و در آن از وضعیت اقتصادی این قشر نوشتند. افزایش نیافتن حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی که یک سازمان مستقل است که به کارگران و بازنشستگان تعلق دارد و حتی میلیاردها تومان از دولت‌ها طلبکار است، در حالی اتفاق افتاده که افزایش حقوق کارگران و کارمندان همچنین بازنشستگان دولتی اعمال شده است. علاوه بر آن افزایش بی رویه قیمت کالاهای و ارزاق و مایحتاج عمومی نیز فشار زیادی را به بازنشستگان تدمین اجتماعی تحمیل کرده است.
مسئولین دولتی و وزارت کار دلیل اجرا نشدن مصوبه شورای عالی کار برای افزایش حقوق بازنشستگان را اعلام نمی‌کردند اما سرانجام حجت الله عبدالملکی وزیر کار و رفاه اجتماعی از اجرا شدن مصوبه از خرداد خبر داد.
وزیر رفاه گفت:افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از خرداد ماه اعمال می شود و مابه‌التفاوت حقوق آنان نیز در ماههای تیر و مرداد پرداخت خواهد شد.
حجت الله عبدالملکی به زمان پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی، اشاره کرد و گفت: با توجه به تصویب مصوبه در هیئت دولت، افزایش حقوق بازنشستگان از خرداد ماه انجام خواهد شد همچنین مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان برای ماه های فروردین و اردیبهشت نیز در ماه‌های تیر و مرداد واریز می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه سیاست دولت مردمی، افزایش رفاه با رویکرد عدالت است گفت: این در حالی است که افزایش صورت گرفته برای حقوق بازنشستگان و کارگران با رقم ۵۷.۴ درصد حداقل‌بگیران، سایر سطوح ۳۸ درصد به‌علاوه ۵۱۵ هزار تومان بی نظیر است.
وزیر رفاه به مبلغ حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اشاره کرد و افزود: در همین ارتباط حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری کمتر از ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان نخواهد بود. عبدالملکی اظهار داشت: برای سایر صندوق‌های بازنشستگی نیز در سال جاری افزایش ۱۰ درصد حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده است. وی با اشاره به اینکه بازنشستگانی که در سال گذشته ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دریافتی داشته اند با افزایش صورت گرفته این رقم در سال ۱۴۰۱ به ۶ میلیون تومان خواهد رسید گفت: در واقع ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به حقوق‌ها آنها اضافه خواهد شد.
وزیر رفاه گفت: همچنین بازنشستگانی که دریافتی آنها ۹ میلیون تومان بوده با ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده و بازنشستگانی که دریافتی ۱۱ میلیون تومان دریافتی در سال ۱۴۰۰ داشته‌اند با افزایش ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

تصویب مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در هیات دولت
مصوبه شورای عالی کار درباره افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در هیات دولت تصویب شد.
براساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی، افزایش مستمریِ مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی هر سال به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، به نحوی که حداقل دریافتی مستمری‌بگیران از حداقل حقوق مصوب همان سال کارگران کمتر نباشد. وفق مصوبه شورای عالی کار مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۹ حداقل دریافتی کارگران برای سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۵.۵۸۰.۰۰۰ تومان در ماه رسید.
در خصوص حداقل حقوق بازنشستگان، از کارافتادگان و مجموع مستمری بازماندگان سازمان تأمین اجتماعی که به موجب قوانینی از جمله مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی نباید از حداقل مزد کارگری کمتر باشد، با رعایت قوانین مربوط و لحاظ مصوبه شورای عالی کار، میزان دریافتی آنان معادل حداقل حقوق و دستمزد کارگران شاغل تعیین و با افزایش ۵۷/۴ درصدی همراه خواهد بود، به نحوی که از ۵.۵۸۰.۰۰۰ تومان کمتر نباشد. در رابطه با مستمری از کارافتادگان جزئی و نیز سایر افرادی که مستمری آنان به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه برقرار شده است به همان نسبت و مبتنی بر مصوبه فوق افزایش خواهد یافت.
کد مطلب: 122798
 
Share/Save/Bookmark