داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۴۵
 
 
چالش بازيگران جديد
محمد صفري:
از زمان انتشار بيانيه تهران يک هفته مي‌گذرد. درطي اين يک هفته شاهد واکنش‌هاي گوناگوني از سوي مقامات و رسانه‌هاي غربي و آمريکايي بوده‌ايم. بسياري از کارشناسان و برخي مقامات غربي اين بيانيه را مورد توجه قرار داده و همچنان در حال تجزيه و تحليل آن هستند.
واکنش‌ کشورهايي از جمله آمريکا، رژيم صهيونيستي و برخي کشورهاي اروپايي نشان از ناخرسندي آنها از بيانيه تهران دارد. آنها به اين خاطر از اين بيانيه ناخشنودند که آن گونه که تصور مي‌کردند اهداف و خواسته‌هايشان محقق نشد. پافشاري براي تعليق غني‌سازي اورانيوم توسط ايران، مويد اين امر است.
تا پيش از اين يکي از مباحث مهم تبادل سوخت هسته‌اي با ايران بود. ديپلماسي هسته‌اي ايران با ورود دو بازيگر تازه يعني برزيل و ترکيه وارد فاز جديدي شد. دو کشوري که به تازگي به عضويت غيردائم شوراي امنيت سازمان ملل درآمده‌اند. ايفاي نقش اين دو کشور در بحث هسته‌اي ايران باعث شد تا ناکارآمدي گروه‌هايي همچون 1+5 نمايان شود. تا هنگامي که کشورهايي همچون اعضاي گروه 1+5 که 5 کشور آن از اعضاي دائم شوراي امنيت سازمان ملل هستند، از موضع بالا با جمهوري اسلامي ايران رفتار کنند و خواسته‌هاي غير قانوني و ناحق خود را مطرح سازند، وضعيت بحث هسته‌اي ايران همچنان نامعلوم باقي مي‌ماند. اما ورود برزيل و تركيه نشان داد که مي‌توان از پتانسيل‌هاي موجود در دنيا براي حل اختلافات بهره جست.
اما اکنون که يکي از مباحث مهم يعني بحث هسته‌اي ايران در حال حل شدن است، آمريکا و غرب بر موضوع ديگري پافشاري و آن را بزرگ‌نمايي مي‌کنند. تعليق کامل غني‌سازي اورانيوم توسط جمهوري اسلامي ايران خواسته غيرقانوني است که مطرح مي‌شود.
اوباما رئيس‌جمهور آمريکا پس از انتشار بيانيه تهران اينگونه اظهارنظر کرد که اين بيانيه توقعات ما را برآورده نمي‌سازد و همچنان بر تعليق غني‌سازي اصرار کرد. اصراري که هيچ جايگاه قانوني از لحاظ قوانين بين‌المللي و آژانس ندارد.
جمهوري اسلامي ايران در ديپلماسي هسته‌اي خود با اقدامي که انجام داد ابتکار عمل را بار ديگر در دست گرفت. واکنش‌هاي غرب نسبت به اين ابتکار عمل که پيش از صدور بيانيه هيچکدام از کشورهاي غربي و آمريکايي توقع نداشتند اين توافق صورت گيرد، آينده مسئله هسته‌اي ايران را رقم خواهد زد.
اکنون کار براي هر دو طرف به نظر مي‌رسد سخت‌تر شده است، هم براي ايران و هم براي غرب. بازيگران تازه‌اي وارد پرونده هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران شده‌اند. اين بازيگران به خاطرنقش خود خواهان امتيازهايي از هر دو طرف نيز هستند هم از ايران و هم از غرب.
براي ادامه راه و در دست داشتن ابتکار عمل نيازمند آن هستيم که با کمترين هزينه بازي را ادامه دهيم.
کد مطلب: 42390
 
Share/Save/Bookmark