میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۵
 
 
رای مردم دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا به جدایی از حاکمیت کی‌یف
جنگ‌افروزی غرب یکپارچگی اوکراین را به باد داد
جنگ‌افروزی غرب یکپارچگی اوکراین را به باد داد
 
خودخواهی و رفتارهای جنگ افروزانه غرب سرانجام یکپارچگی اوکراین را بر باد داد و پس از برگزاری همه پرسی جدایی از کی‌یف، ولادیمیر پوتین در مراسم امضای اسناد الحاق مناطق جدید به روسیه گفت مردم دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا برای همیشه شهروند این کشور می‌شوند.
«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در مراسم امضای اسناد الحاق مناطق جدید به روسیه که در کاخ کرملین در حال برگزاری است، در اعلام حمایت از الحاق مناطق جدید به روسیه گفت: «مردم انتخاب خود را انجام داده‌اند. دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا سرنوشت مشترکی با روسیه دارند». وی افزود مردم این مناطق برای همیشه شهروند روسیه می‌شوند. رئیس‌جمهور روسیه در ادامه با تکرار این که «برای حفاظت از سرزمین خود از هر وسیله‌ای که در اختیار داریم استفاده می‌کنیم»، از رژیم کی‌یف خواست فوراً آتش‌بس کند و به مذاکرات بازگردد. پوتین افزود: غرب می‌خواهد روسیه مستعمره باشد، آن‌ها ما را برده می‌بینند. برای آن‌ها (غربی‌ها) بسیار مهم است که همه کشورها حاکمیت خود را به نفع آمریکا تسلیم کنند. غرب هر کاری می‌کند تا سیستم استعمار نو حفظ شود. او در ادامه در اشاره به خلف وعده غرب در خصوص عدم گسترش ناتو گفت: وعده عدم گسترش ناتو به شرق به یک فریب کثیف تبدیل شده است. این غرب بود که اصل تخلف‌ناپذیری مرزها را زیر پا گذاشت و حالا تصمیم می‌گیرد چه کسی حق تعیین سرنوشت خود را دارد و چه کسی ندارد. غرب هیچ حق اخلاقی برای صحبت درباره دموکراسی ندارد.
پوتین سپس با تاکید بر این که «روسیه تمدنی بزرگ است که یک هزار سال دوام آورده است»، گفت اکنون شاهد گسترش روس‌هراسی توسط غرب، همانطور که تلاش می‌کند تا فرهنگ نئولیبرالی خود را به عنوان الگو پیش ببرد، هستیم. نظم جهانی غرب آزاد نیست، ریاکارانه و پر از دروغ است. رئیس‌جمهور روسیه در ادامه سخنرانی قبل از امضای اسناد الحاق مناطق جدید به این کشور، گفت: روس‌هراسی غرب چیزی جز نژادپرستی نیست. ایالات متحده اساساً در حال اشغال آلمان، کره جنوبی و ژاپن است اما از برابری با آن‌ها حرف می‌زند. شیوه همکاری رهبران اروپایی و غربی با آمریکا چیزی جز خیانت به مردم خود نیست. در منطقه دونتسک ۹۹.۲۳درصد از پیوستن به روسیه حمایت کردند. نرخ مشارکت در این همه‌پرسی ۹۷.۵۱درصد گزارش شد. در لوهانسک هم ۹۸.۴۲درصد به نفع پیوستن به روسیه رأی دادند. در خرسون، میزان حمایت ۸۷.۵درصد و در زاپروژیا، ۹۰.۱درصد بود.
همه‌پرسی الحاق مناطق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا به روسیه از جمعه (۲۳ سپتامبر) آغاز شد. این چهار منطقه در مجموع حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین را تشکیل می‌دهند. همچنین سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت کشورهای ناتو در ژوئیه تمریناتی با استفاده از تجهیزات اعماق دریا در نزدیکی محل‌های نشت گاز نورد استریم انجام داده بودند. به گفته زاخارووا، «در ماه ژوئیه مانورهای ناتو با استفاده از تجهیزات اعماق دریا در منطقه جزیره برنهولم (جزیره دانمارکی در دریای بالتیک) انجام شد. این دیپلمات ارشد روس همچنین تاکید کرد که این منطقه مملو از زیرساخت‌های ناتو است. همچنین سفارت روسیه در ایالات متحده هشدار داد ارتش آمریکا نباید درباره آمادگی مسکو برای دفاع از حاکمیت، تمامیت ارضی و مردمش از طریق همه ابزارهای موجود تردید کند.این سفارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما از مقاله نیوزویک به تاریخ ۲۹ سپتامبر مطلع شده‌ایم که به نقل از مقامات ناشناس پنتاگون از برنامه‌ها برای پاسخگویی به استفاده فرضی کشور ما از تسلیحات اتمی خبر داده است. در بین گزینه‌های دیوانه‌وار در حال بررسی حمله به اصطلاح تمام کننده علیه رهبری نظامی-سیاسی روسیه وجود دارد.
از سوی دیگر اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در گفتگوی اختصاصی با روزنامه «اُسنابروکر» گفت: کسانی که به کمک بیشتری نیاز داشته باشند، این کمک‌ها را دریافت خواهند کرد. اما وزیر خارجه روسیه گفت اتحادیه اروپا از آنچه آمریکا آن را به داخلش کشانده، متحمل خسارات هنگفتی شده است.لاوروف اظهار داشت: با دنبال کردن مسیر بی‌ملاحظه آن‌ها در «از میان بردن روسیه»، آنگلوساکسون‌ها به تبعیت بدون قید و شرط کل غرب، ناتو، همچنین اتحادیه اروپا که در نهایت مسیر خود را در خودمختاری راهبردی از دست داده است، رسیدند.وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که کشورهای غربی برای اهداف ضدروسی خود جان مردم اوکراین را قربانی کرده‌اند.از سوی دیگر سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت، خرابکاری در خط انتقال گاز روسیه به اروپا «تروریسم دولتی» است و خواستار تحقیقات جدی بین‌المللی شد.«دمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه روز جمعه خرابکاری در خطوط انتقال گاز روسیه به اروپا را «تروریسم دولتی» دانست. سخنگوی کمیسیون انرژی اروپا نیز در مصاحبه‌ای گفت که این قاره انتظار زمستان سختی را به خصوص با افزایش قیمت حامل‌های انرژی دارد. دبیرکل سازمان ملل متحد به نتایج همه‌پرسی الحاق بخشی از اوکراین به روسیه واکنش نشان داد.
گوترش در جمع خبرنگاران گفت:‌ «هر گونه تصمیم برای پیشبرد روند الحاق مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا در اوکراین، ارزش حقوقی ندارد و مستحق محکومیت است». در این میان اما خبر می رسد نتایج جدیدترین نظر سنجی ها نشان می‌دهد که حزب محافظه کار حاکم انگلیس در آغاز عهده داری نخست وزیری «لیز تراس» به شدت محبوبیت خود را از دست داده و از حزب کارگز اپوزیسیون فاصله زیادی گرفته است.نتایج جدیدترین نظر سنجی ها نشان می دهد که محافظه کاران حاکم در انگلیس به نخست وزیری لیز تراس، تنها چند روز قبل از شروع کنفرانس حزبشان، حمایت رای‌دهندگان را به‌طور چشمگیری از دست داده‌اند. نتایج چندین نظرسنجی در روز پنجشنبه نشان داد که حزب مخالف کارگر توانست برتری خود را در بین انتخاب کنندگان نسبت به حزب محافظه کار افزایش دهد.بر اساس نظرسنجی موسسه تحقیقات افکار یوگو که به سفارش روزنامه محافظه کار تایمز انجام شده است، سوسیال دموکرات های بریتانیا ۳۳ درصد از محافظه کاران جلوتر هستند. بر این اساس ۵۴ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که به حزب کارگر رای خواهند داد، در حالی که ۲۱ درصد به حزب محافظه کار رای می دهند.هزاران شهروند فرانسوی نیز به خیابان‌ها آمدند و علیه افزایش قیمت‌ها و طرح اصلاح بازنشستگی دولت اعتراض کردند. در این میان بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد واشنگتن نتایج همه پرسی در مناطق شرقی اوکراین را به رسمیت نمی شناسد.
کد مطلب: 124030
 
Share/Save/Bookmark