میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۹
 
 
میزبانی نه چندان دوستانه
هفته گذشته امارات میزبان نشستی بود که در آن در کنار مقامات ارشد اعضای شورای همکاری خلیج فارس یعنی...
هفته گذشته امارات میزبان نشستی بود که در آن در کنار مقامات ارشد اعضای شورای همکاری خلیج فارس یعنی امارات، عربستان، بحرین، کویت، قطر و عمان، مقامات مصر و اردن نیز حضور داشتند. این نشست در حالی با ادعای هماهنگی برای تحولات منطقه برگزار شد که در باب اهداف اصلی این نشست آنچه بیش از هر چیز مشهود است تقلای امارات برای ایفای نقش بیشتر در معادلات منطقه بویژه پس از موفقیت قطر در برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۰ است.
امارات که در حوزه تبلیغاتی و قدرت نرم در برابر قطر ناکام بوده است با رویکرد به تحولات منطقه‌ای و جهانی به دنبال نمایش قدرتی منطقه‌ای با ظرفیت‌های چند جانبه گرایانه است که بخشی از آن نیز معطوف به حضور در نشست مجازی با مقامات امنیتی آمریکا و رژیم صهیونیستی است. در همین حال امارات تلاش دارد تا نقش واسط را در روند سازش منطقه ایفا نماید که در چارچوب توافق ابراهیم با صهیونیست‌ها صورت می‌گیرد.
در همین حال این نشست در سالگرد حمله موشکی یمنی ها به امارات برگزار شده است چنانکه همزمان نیز مقامات آمریکایی با صدور بیانیه‌هایی از امارات اعلام حمایت کردند. بر این اساس می‌توان گفت که امارات با برپایی این نشست به دنبال نمایش قدرت در سالگرد حمله یمنی‌ها بوده است چنانکه در سخنانشان نیز بر قوی تر شدن ابوظبی طی یک سال اخیر تاکید کرده‌اند.
در کنار این مسائل اما نکته قابل توجه غیبت سران عربستان و کویت در این نشست است. در حالی طرفین مدعی همگرایی منطقه‌ای بوده‌اند این غیبت می‌تواند بیانگر اختلافات میان طرفین در عرصه های مختلف در عرصه یمن باشد. تناقضات رفتاری و اختلاف نظرهای شدید در باب تقسیم منافع در یمن موجب صف بندی طرفین شده است که نتیجه آن را در نبود مقامات ارشد عربستانی در نشست ابوظبی می‌توان مشاهده کرد.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 125030
 
Share/Save/Bookmark