میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۵
 
 
«حبیب» هنر انقلاب در خاک آرمید
«حبیب» هنر انقلاب در خاک آرمید
 
پیکر حبیب‌الله صادقی، هنرمند نقاش، دیروز هشتم مردادماه از مقابل فرهنگستان هنر به سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع و به خاک سپرده شد.
به گزارش فارس، پیکر حبیب‌الله صادقی، هنرمند نقاش، امروز شنبه هشتم مردادماه از مقابل فرهنگستان هنر به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد. مجتبی رحماندوست، عضو فرهنگستان هنر متن پیام تسلیت مقام معظم رهبری و رییس جمهور برای درگذشت حبیب‌الله صادقی را قرائت کرد.
متن پیام رهبر معظم انقلاب به این شرح است:
درگذشت هنرمند برجسته و انقلابی جناب آقای حبیب‌الله صادقی رحمة‌الله‌علیه را به هنرمندان و همکاران و دوستان و به ویژه به خانواده مکرّم ایشان تسلیت عرض می‌کنم و رحمت و مغفرت الهی را برای وی مسألت می‌کنم.
متن پیام رئیس جمهور به هم شرح زیر است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ابراز تاسف و تاثر از فقدان این هنرمند برجسته انقلابی، گفت: ایام سوگواری آقا حضرت اباعبدالله امام حسین (ع) و فقدان این هنرمند برجسته انقلابی را خدمت جامعه هنری و جامعه دانشگاهی کشور، خانواده عزیزشان و همه شاگردان و علاقه‌مندان ایشان تسلیت عرض می‌کنم. آقای دکتر صادقی یک هنرمند برجسته و باسابقه‌ای بودند. در بهمن ماه سال گذشته که نمایشگاهی را در موزه هنرهای معاصر برگزار کرده بودیم، در حضور آقای رییس جمهور به هنگام بازدید، از آقای دکتر خواهش کردم که خودشان آثار متعددی را که در بحث هنرهای تجسمی زحمت کشیده بودند و به سرانجام رسانده بودند، خودشان کنار تابلوها توضیح دهند. اولین تابلوهای ایشان مربوط به سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بود. سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶، دورانی که شاید ایشان در ابتدای دوره جوانی‌شان بودند و کارهای فاخر در حوزه ترویج انگاره‌های انقلابی را از همان زمان شروع کرده بودند.
اسماعیلی افزود: آخرین کار استاد یک اثر صد متری بود که از تاریخ پرشکوه ایران اسلامی تا نماز حضرت آقا بر پیکر شهید سلیمانی عزیز را شامل می‌شد. ایشان این اثر را عاشقانه و شبانه‌روزی با یک کار جهادی به انجام رساند و منتظر رونمایی آن بودیم و فرصت نشد که با حضور این هنرمند کم نظیر کشورمان این رونمایی انجام شود. در آخرین گفت‌وگویی که من با ایشان داشتم، با هم تفاهم کردیم که از ظرفیت‌های ممتاز ایشان در خارج از کشور استفاده کنیم. خیلی ایده خوبی داشتند و فقدان ایشان یک ضربه بر هنر انقلابی ایجاد کرد و من مجددا درگذشت ایشان را تسلیت عرض می‌کنم.
محمدعلی رجبی، دوست نزدیک مرحوم صادقی در ادامه این مراسم گفت: ما از خداییم و به خدا باز می‌گردیم و این عاقبت همه ماست، ولی هرگز فکر نمی‌کردم بمانم و حبیب برود. حبیب بلند شو و لباس‌های رنگی‌ات را بپوش. می‌گویند در عالم هنر اگر هنرمند از اثرش دل بکند، دیگر نمی‌تواند کار کند. حبیب ما، عزیز ما همه وجودش را گذاشت و از کار دل نمی‌کند. کار تمام شد و او هم با کار تمام شد. آنچه که باید در این عالم انجام می‌داد را انجام داد. دکتر حبیب الله صادقی، نه دکتر بودن برایش افتخاری بود و نه هیچ نام دیگری جز هنر، به همان معنایی که در فرهنگ ما به معنای انسان نیک است. حبیب الله صادقی نیک نفس بود و این اولین شرط کار هنری است. استادان نیک نفس ما گفتند که شرط اول صفاست و براساس صفا هنر شما صاحب شأن می‌شود.
در بخش بعدی مراسم خاکسپاری مرحوم حبیب‌الله صادقی، حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: به عنوان یک طلبه و به عنوان یک خادم سیدالشهدا حالا که غصه‌دار هستیم و این هنرمند را از دست دادیم و روز تشییع او روز نخست عزاداران حسینی است و عزاداران جامه‌های مشکی‌شان را از کمدها درآورده‌اند، امیدوارم در این روز ایشان به مهمانی آسمانیان و به کاروان عاشوراییان بپیوندند.
پس از سخنان کوتاه قمی، بهمن نامور مطلق، رییس فرهنگستان هنر گفت: حبیب‌الله صادقی هنرمند مقاومت و مردم بود. مضامین آثار او حاوی پیام‌های مهمی بود. به دور از گره‌مندی‌ها فعالیت‌های خودش را ادامه می‌داد. او هم عضو پیوسته فرهنگستان هنر بود و هم همکار حوزه هنری و هم رییس موزه هنرهای معاصر و همه را به هم‌افزایی دعوت می‌کرد. او آرمان‌هایی داشت که از یک اصول فکری نشأت گرفته بودند. حبیب الله صادقی وارث هنر پر افتخار ایران است. وارث رنگ‌های مانی و مضامین مردمی رضا عباسی. کار او در نقاشی مقاومت بی‌سابقه بود و مطمئنا یک اسوه ماندگار خواهد شد. او همچنین خلق، هنر، دانش، معنویت و معرفت، سنت و مدرنیته را با هم پیوند می‌زد. او هم استادی بااخلاق بود هم هنرمندی خلاق. ایشان قدر زمان را خوب می‌دانست و سرعت نقاشی‌هایش با سرعت پرستو در موسیقی برابری می‌کرد.
امیرحسین صادقی، فرزند مرحوم حبیب‌الله صادقی با قرائت اشعاری از حافظ اظهار کرد: فرصت کمی برای گپ و گفت با پدرم داشتم. برنامه‌ها زیاد، اهداف بلند، وظایف خطیر و بار سنگین. هنرمند آیینه است. آیینه، کاری جز روایت ندارد. روایتی خنثی و بی‌طرف. روایتی که جز معنا هیچ ریشه هرمنوتیک دیگری در آن پیدا نمی‌کنید. هنرمند روایتگر عشق است. جز عشق من از پدرم هیچ به یاد ندارم. شما یکی از کارهای صد متری را مشاهده کردید، اما من هزاران هزار کیلومتر از آن را دیدم. امروز اول محرم است. پدر من از خانه پدری هیات داشتند و من مفهوم هنر را از پدرم فهمیدم. چه در نقاشی، چه در سینه زنی و چه در عشقی که ایشان به اهل بیت (ع) داشتند، من از ایشان جز اخلاق هیچ چیز دیگری به یاد ندارم.
کد مطلب: 123401
 
Share/Save/Bookmark