میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۰
 
 
نتایج اولیه انتخابات لبنان حکایت از برتری جریان‌ مقامت دارد
شادی خیابانی حامیان مقاومت
حامیان حزب‌الله در پی پیروزی برخی نامزدهای‌شان در انتخابات لبنان (بر اساس نتایج غیررسمی) در خیابان‌ها شادی‌کردند.
انتخابات پارلمانی جدید در لبنان یکشنبه؛ ۲۵ اردیبهشت برگزار شد؛ آراء در حال شمارش است و هنوز نتیجه نهایی اعلام نشده است.در همین ارتباط، تعدادی از طرفداران حزب‌الله و متحد شیعی آن حزب «أمل» با اعلام نتایج غیر رسمی مبنی بر پیروزی برخی از نامزدهای خود در خیابان‌ها جشن گرفتند.
روزنامه «النهار» نزدیک به رقبای مقاومت، در همین ارتباط گزارش کرد، حامیان حزب‌الله و امل سوار بر موتور و ماشین و همراه با سردادن شعارها و سرودهای خود به خیابان‌های لبنان آمدند. این روزنامه افزود، صدها خودرو و موتورسیکلت که پرچم‌های حزب‌الله و امل را در دست داشتند، در این حرکت جمعی شرکت کردند.«یونیوز» هم در همین زمینه اعلام کرد، با آغاز شمارش آرا و اعلام برخی نتایج غیررسمی، جشن مناطق جنوبی لبنان از جمله «النبی شیث»، ضاحیه و نبطیه و غیره را در برگرفت. وزارت کشور لبنان میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی این کشور را حدود ۴۱ درصد اعلام کرد.
نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان پس از بسته شدن صندوقهای اخذ رأی، گفت که انتخابات امروز به معنای واقعی کلمه، یک «دستاورد» بود.وی میزان مشارکت در برخی استانهای لبنان را بیش از ۵۰ درصد اعلام کرده بود، با این وجود وزیر کشور لبنان پس از پایان رای گیری میزان تقریبی مشارکت در کل کشور را ۴۱ درصد اعلام کرد.در انتخابات پارلمانی امسال لبنان ۷۱۸ نفر در قالب ۱۰۳ لیست یا فهرست برای کسب ۱۲۸ کرسی پارلمان در ۱۵ حوزه انتخاباتی با یکدیگر رقابت می‌کنند. روزنامه لبنانی البناء نوشت، ابتکارهای مهم دبیر کل حزب الله در حوزه انرژی و حمل و نقل برای بهبود اقتصاد لبنان، مطالبه مردمی برای تصدی وزارتخانه‌های این دو حوزه توسط حزب الله را جدی‌تر کرده است.
در این یادداشت آمده است: حزب الله لبنان می‌داند اگر می خواهد ماموریت اصلی کار سیاسی خود در حفاظت از مقاومت را تقویت کند باید در وظایف پارلمانی و دولتی مشارکت بیش‌تری دارشته باشد، فراتر از پیشنهادهایی که در پارلمان یا کابینه ارائه می‌دهد و مشارکت فعالی که در رایزنی‌های حکومتی دارد.البناء افزود: به دنبال انتخابات لبنان، معادله همکاری برای تشکیل دولت آتی مطرح می‌شود و حزب الله هم با هر تعداد رأی که کسب کرده باشد شروط خود را برای تشکیل کابینه اعمال خواهد کرد.
همچنین رئیس یک حزب مسیحی متحد مقاومت در لبنان با بیان اینکه این حزب در انتخابات موفق ظاهر شده و دارای یک فراکسیون بزرگ پارلمانی خواهد بود، گفت: مبارزه انتخاباتی در لبنان در واقع مبارزه با آمریکا و اسرائیل است. «جبران باسیل» رئیس حزب التیار الوطنی الحر لبنان و نزدیک به حزب الله شب گذشته طی نشست خبری پس از پایان موعد اخذ رای انتخابات این کشور گفت: پولی که در انتخابات خرج می‌شود، منبع منطقه‌ای شناخته شده‌ای دارد که نشان می‌دهد که مبارزه [داخلی لبنان] در این سطح است.
روزنامه «الاخبار» لبنان، در همین ارتباط نوشت، هر کسی که می‌خواهد در خوانش نتیجه انتخابات منصف باشد باید برنامه‌ها و اهدافی را که تمامی طرف‌ها تعریف کردند و همچنین ورود آنها به رقابتی شدید که همه سلاح غیرقانونی به کار گرفته شد، را در نظر بگیرد.در ادامه این گزارش آمده، از سال ۲۰۱۸ حمله گسترده‌ای در لبنان، منطقه و جهان علیه ائتلافی که «میشل عون» را به قصر ریاست‌جمهوری لبنان رساند، شکل گرفت. منطقه و جهان نیاز به پنهانکاری نداشت تا بگوید هدفش در وهله اول رأس حزب‌الله است و این هدف اقدامات متنوعی را می‌طلبید که بارزترین آنها زدن حزب «التیار الوطنی الحر» (جریان ملی آزاد) و رئیس آن «جبران باسیل» بود.
الاخبار افزود، از دو سال پیش تا کنون «قطار آمریکایی-سعودی-اماراتی» با همکاری قوای [جریان سیاسی] ۱۴ مارس و قوای ۱۷ اکتبر (که از اعتراضات ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ در لبنان شکل گرفته‌اند) برای تشکیل ائتلافی سیاسی جهت زمین زدن حزب‌الله و جریان آزاد ملی متوقف نشده است. در ادامه این گزارش آمده، لبنانی‌ها باید با واقع‌گرایی بپذیرند نبردی که چهار سال پیش آغاز شده و در دو سال اخیر شدت گرفت در تحقق بیشتر اهدافش شکست خورد:
اول؛ محبوبیت مردمی مقاومت لبنان نزد شیعیان یا غیره از بین نرفت.
دوم؛ جریان آزاد ملی در هم شکسته نشده و نتایج (غیررسمی) که تا بامداد امروز منتشر شده بدان معنا نیست که این حزب به یک قدرت حاشیه‌ای –آنگونه که رقبایش می‌خواهند- تبدیل شده است؛ این حزب همچنان یک قدرت مسیحی مرکزی به شمار می‌رود. اما افزایش کرسی‌های حزب «القوات اللبنانیه» (حزب مسیحی رقیب جریان آزاد ملی و حزب الله) وضعیت را در این موضوع تغییر نخواهد داد زیرا شکاف سیاسی میان مسیحیان بیشتر خواهد شد و این امر در زمینه‌های زیادی بویژه در خصوص رفتار القوات با انتخابات دولتی و ریاست‌جمهوری آینده، خود را نشان خواهد داد. (رویترز در خبری مدعی شد جریان آزاد ملی در این دوره ۱۶ کرسی و حزب القوات ۲۰ کرسی را تا به اینجا از آن خود کرده‌اند).
سوم؛ «ولید جنبلاط» رئیس حزب «التقدمی الاشتراکی» با بزرگترین چالش در تاریخ سیاسی خود روبرو شد. وی نه تنها در تشکیل لیستی همراه با تغییرات شکست خورد بلکه حملات وی به حزب‌الله و سلاح مقاومت باعث نشد که آرای اعتراضی به سمت نامزدهای مورد حمایت سرازیر شود.
چهارم؛ این مورد بزرگترین نبرد در محافل سنی بود؛ تصمیم به برکناری «سعد الحریری» به دلیل عدم موفقیت وی در اهداف نبرد آمریکایی-سعودی باعث خشمی شد که کاهش چشم‌گیر آرای سنی‌ها را در پی داشت.
پنجم؛ به نظر می‌رسید که نیروهای بزرگ سکولار بر خلاف انتخابات گذشته در موضع ضعف قرار داشتند و آخرین نتایج نشان می‌دهد که دچار فرسایش شده‌اند.‌
ششم؛ لبنانی‌ها بار دیگر با آرای خود ثابت کردند که نقش تاریخی خانواده‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت. نتایج نشان میدهد خانواده‌هایی که نمایندگان لبنانی در طول دهها سال از آنها برخاسته‌اند، هنوز هم با قدرت در صحنه حاضرند.
هفتم؛ از امروز به بعد، قوای منطقه‌ای و جهان ناچار است که بر اساس نتایج انتخابات رفتار کند، نتایجی که احتمالا تا چند ساعت دیگر اعلام می‌شود. هر ایده‌ای برای گفت‌وگو یا فشار بر لبنان را نمی‌تواند با تفکر «مشروعیت غصبی» توجیه کرد حتی اگر با صحبت درباره ایجاد ارعاب نسبت به سلاح حزب‌الله ادامه پیدا کند. اما موضوعی که لبنانی‌‌ها به زودی به آن پی خواهند برد این است که تشکیل دولت جدید بر اساس نتایج واقعی انتخابات خواهد بود و این نتایج یک چیز را می‌گوید: پروژه خارجی برای زدن مقاومت در لبنان شکست خورد.
کد مطلب: 122583
 
Share/Save/Bookmark