میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۶
 
 
نشست سازشکاران در منامه تشکیل نشده با شکست مواجه شد
فریاد واحد ابطال معامله قرن
فریاد واحد ابطال معامله قرن
 

آمریکا با سعودی و امارات با برگزاری نشست منامه در حالی سیاست خیانت به فلسطین را در پیش گرفته اند که مخالفت های گسترده با طرح معامله قرن این نشست را آغاز نشده با شکست همراه ساخته است.
آمریکا که در رسیدن به اهداف صهیونیست‌ها در منطقه ناتوان بوده اکنون سیاست برگزاری نشست به اصطلاح اقتصادی منامه را در پیش گرفته که هدف از آن نیز فشار بر کشورهای عربی برای سازش با صهیونیست‌ها که البته با همراهی سعودی، بحرین و امارات صورت می گیرد حال آنکه مخالفت سایر کشورها با این نشست عملا شکست آن را رغم زده است. عضو ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین در سخنانی تأکید کرد: نشست اقتصادی «منامه» یک نشست آمریکایی است.«جمیل علیان» عضو ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین سخنانی را در خصوص نشست اقتصادی منامه مطرح کرد. علیان در این خصوص گفت: نشست اقتصادی «منامه» یک نشست آمریکایی است. رئیس کمیته گفت‌وگوی لبنانی-فلسطینی، طرح آمریکا موسوم به «معامله قرن» را وقت تلف کردن خواند و گفت، فلسطینی‌ها و کشورهای عربی به واقعیت معامله قرن پی پرده‌اند و به هیچ وجه با این طرح و «نشست منامه» همراه نخواهند شد.
«حسن منیمنه» رئیس کمیته گفت‌وگوی لبنانی-فلسطینی به روزنامه «الحیاة» اعلام کرد: لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها جایگزین کردن راه‌حل سیاسی با طرح‌های اقتصادی را نمی‌پذیرند و به همراه دیگر کشورهای عربی قادرند توطئه اسکان‌ (دائمی) آوارگان را که یکی از بندهای معامله قرن است، به شکست بکشانند.
چند تن از شخصیت‌های بحرینی اعلام کردند، طرح تکمیلی دولت آمریکا به منزله نابودی کامل آرمان فلسطین است اما نشست منامه نیز مانند کنفرانس‌های پیشین دستاوردی نخواهد داشت. نشست اقتصادی بحرین به عنوان اولین گام در راستای اجرای طرح موسوم به «معامله قرن» قرار است طی روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) در منامه برگزار شود. شیخ عبدالله صالح بیانیه نشست تحت عنوان بیانیه نشست مطبوعاتی گروه‌های معارض در بحرین در مخالفت با نشست منامه را قرائت کرد: نشست منامه در زمانی برگزار می‌شود که نظام آل‌خلیفه به گام‌های خود برای عادی‌سازی روابط با دشمن اسرائیلی شدت داده و پیش‌بینی می‌شود که آل‌خلیفه این گام‌ها در راستای عادی‌سازی روابط را با شناسایی کامل رژیم مصهیونیستی به سرحد خود برساند.
در ادامه این بیانیه آمده است: ما تأکید می‌کنیم که نظام آل‌خلیفه در بحرین چیزی جز یکی از ابزارهای عادی‌سازی روابط نیست و در پشت سرش کشورهای عربی دیگری نیز وجود دارند که آن (بحرین) را تحریک می‌کنند،‌ همه این کشورهای عربی از آمریکا دستور می‌گیرند، آمریکایی که با هماهنگی با رژیم اسرائیل، اوامر خود را به کشورهای عربی دیکته می‌کند. شیخ صالح افزود، در این پیچ تاریخی خطرناک و همزمان با طرح موسوم به «معامله قرن» بر موارد فوق تأکید می‌کنیم: شیخ عبدالله صالح اعلام کرد: بحرین در تاریخ معروف به «دروازه استعمار در خلیج (فارس)» است؛ البته منظور در اینجا «آل خلیفه» است، آل‌خلیفه از جمله نظام‌هایی است که بیشترین تعامل را با رژیم صهیونیستی دارد و در راستای آن تبلیغ می‌کند پس با توجه به تلاش‌های آل‌خلیفه این عجیب نیست که نشست مذکور در بحرین برگزار می‌شود، درست است که درخواست‌هایی از سوی آمریکا و سعودی نیز در این مورد وجود داشته آل‌خلیفه دروازه استعمار در منطقه است. شخصیت‌های بحرینی افزودند: چند موضوع مطرح است آمریکایی‌ها خواهان عادی‌سازی روابط هستند، صهیونیست‌ها می‌بینند زمانی مناسب برای این موضوع و نابودی مسأله فلسطین و نیز منحرف کردن جهت «قطب‌نما» از نبرد با اسرائیل به سمت نزاع کشورهای عربی با ایران است و نظام آل‌خلیفه نیز می‌بیند زمانی مناسبت برای تقویت خود در برابر انقلاب هشت ساله ملت بحرین است.
نکته قابل توجه آنکه یک دیپلمات سعودی در گفت‌وگو با روزنامه‌ای صهیونیستی مدعی شد، از نظر عربستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس، اردن و مصر زمان جنگ با رژیم صهیونیستی گذشته و عادی‌سازی روابط مزایای بسیاری دارد. وی افزود: مزایای عادی‌سازی روابط با اسرائیل بسیار زیاد است ، تاریخ فرصتی برای تحقق عادی‌سازی روابط به وجود آورده و امیدواریم اسرائیل این فرصت را غنیمت شمارد. این دیپلمات سعودی تصریح کرد، سفر رسمی مقامی اسرائیلی به عربستان حتمی است و تنها مسأله زمان مطرح است.
وی درباره «معامله قرن» و نشست بحرین به عنوان اولین گام اجرایی آن گفت، «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی و «محمد بن سلمان» ولی‌عهد تلاش دارند که فلسطینی‌ها را قانع به بررسی جدی تحولات سیاسی و اقتصادی از جمله معامله قرن کنند و سعودی و دیگر کشورها حاضرند سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در طرح معامله قرن انجام دهند.
در این میان در اقدامی برای رشوه دادن به فلسطینی‌ها، وزیران دارایی عرب دیروز نشستی فوق العاده را برای گفتگو درباره کمک به تشکیلات خودگردان فلسطین برای مقابله با بحران مالی شدید برگزار کردند. خبرگزاری «منا»‌ی مصر اعلام کرد وزیران دارایی عرب در مقر اتحادیه عرب درباره چگونگی ایجاد شبکه امن مالی و حمایت از بودجه تشکیلات خودگردان به منظور کمک به این تشکیلات برگزار می‌کنند.

کد مطلب: 109551
 
Share/Save/Bookmark