میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۳
 
 
اوکراین و چند حقیقت
جنگ اوکراین ششمین ماهش را سپری می‌کند و هر روز که می‌گذرد ابعاد جدیدی از حقایق جاری در این جنگ برملا می‌شود...
جنگ اوکراین ششمین ماهش را سپری می‌کند و هر روز که می‌گذرد ابعاد جدیدی از حقایق جاری در این جنگ برملا می‌شود. آنچه کشورهای اروپایی و آمریکا از روزهای آغازین جنگ مطرح می‌کردند نقش روسیه در افزایش گرسنگی در جهان بویژه در آفریقا، توان غرب برای اعمال تحریم و به زانو در آوردن اقتصادی مسکو، متهم سازی روسیه به جنگ هسته‌‌ای و خودداری آن از رویکرد به راهکار سیاسی بوده است.
این تبلیغات ادراکی و رسانه‌ای درحالی مطرح می‌شده که امروز در معادلات جنگ تفاوت‌های قابل توجهی در قبال این ادعاها مشاهده می‌شود. در حوزه غذایی با میانجی گری ترکیه توافق میان روسیه و اوکراین برای خروج غلات از اوکراین به خارج صورت گرفت اما آمارها نشان می دهد که از میزان ۳۴ کشتی غلات صرفا یک کشتی به آفریقا اختصاص یافته و ما بقی را غربی‌ها برای خویش انبار کرده‌اند. به عبارتی صحیح‌تر غرب که با گسترش ناتو و جنگ اوکراین زمینه ساز بحران غذا شده بود امروز نیز با احتکار غلات در کشتار بیشتر در افریقا سهیم است. در حوزه هسته‌ای نیز ادعای رویکرد هسته‌ای مسکو نیز هرگز به اثبات نرسید و حتی رفتارهای اوکراین تحت حمایت غرب با هدف قرار دادند مرکز هسته‌ای زاپوریژیا که می‌تواند چرنوبیل دیگری را رقم زند ابعاد دیگری از حقیقت رفتاری غرب را آشکار ساخت.
لیز تراس وزیر خارجه انگلیس در سخنانی خطرناک از آمادگی‌ لندن برای استفاده از سلاح هسته‌ای سخن گفته که جای تامل دارد. در حوزه اقتصادی سیاست‌های تحریمی اروپا و آمریکا نه تنها روسیه را به زانو در نیاورده بلکه هر روز بر بحران اقتصادی کشورهای اروپایی افزوده می‌شود بگونه‌ای که بسیاری از این کشورها حتی انگلیس، فرانسه و المان با تورمی دو رقمی و کمبود مواد غذایی و بویژه سوخت مواجه شده‌اند چنانکه جانسون نخست وزیر موقت انگلیس رسما از نقره داغ شدن مردم از قبوض انرژی خبر داده است. جمله پایانی آنکه اروپا و آمریکا که روزی روسیه را متهم به دوری از رویکرد سیاسی می‌کردند در طول این مدت با ارسال تسلیحات و تحریک کی یف به استمرار جنگ عملا راهکار سیاسی را به بن بست کشانده‌اند که نتیجه آن قربانی شدن میلیون‌ها غیرنظامی بوده است.

نویسنده: مهسا شاه محمدی
کد مطلب: 123717
 
Share/Save/Bookmark