میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۲
 
 
پیامدهای یک استعفا
سرانجام پس از ماه‌ها کشمکش جرج قرداحی وزیر اطلاع رسانی لبنان دیروز نامه استعفای خود را به میشل عون رئیس جمهوری این کشور تقدیم کرد...
سرانجام پس از ماه‌ها کشمکش جرج قرداحی وزیر اطلاع رسانی لبنان دیروز نامه استعفای خود را به میشل عون رئیس جمهوری این کشور تقدیم کرد. این استفعا به این دلیل صورت گرفته بود که جرج سه ماه پیش از تصدی این وزارتخانه در یک مصاحبه گفته بود که جنگ یمن پوچ است و عربستان و متحدانش باید فورا تجاوز به این کشور را متوقف کنند. این اظهارات که سه ماه پس از تصدی پست وزارت اطلاع رسانی لبنان در فضای مجازی به سرعت منتشر شد، بحران لبنان با کشور‌های عربی به ویژه عربستان را در پی داشت و این کشور سفیر خود را از لبنان احضار و روابط تجاری با لبنان را قطع کرد. حال این سوال مطرح است که استعفای وی تا چه میزان می‌تواند زمینه ساز حل بحران‌های لبنان و نیز کاهش دخالت‌های عربی و غربی در امور این کشور شود؟ نگاهی بر روند تحولات سالهای اخیر لبنان نشان می‌دهد که برخلاف ادعاهای مطرح شده، مشکل سعودی با لبنان نه سخنان قرداحی بلکه اهدافی است که سعودی در این کشور و منطقه دنبال می‌کند. در عرصه داخلی لبنان، سعودی‌ها همواره بر آن بوده‌اند که دولتی دست نشانده همچون سعد حریری را ایجاد کنند تا به عنوان بازیچه سعودی در منطقه ایفای نقش داشته باشد.
بر این اساس نیز سعودی همواره به مخالفات با دولت‌هایی پرداخته که مغایر با این طراحی بوده‌اند و یا اینکه جریان‌های حامی استقلال لبنان در آن نقش داشته‌اند. این رویکرد چنان بوده که حتی در زمانی که سعد حریری در مقام نخست وزیری نتوانست مطالبات سعودی را اجرایی سازد، در هنگام سفر به ریاض بازداشت شد که در نهایت حمایت گروه‌های لبنانی از جمله حزب‌الله زمینه ساز پایان این گروگان گیری شد. اکنون نیز مطالبه سعودی نه صرفا استعفا قرداحی بلکه تشکیل دولتی بر اساس خواست این رژیم، تن دادن لبنان به خواسته‌های فرانسه و حتی خلع سلاح مقاومت و سازش با رژیم صهیونیستی می‌باشد. لذا استعفا قرداحی هرچند با نیت گرفتن بهانه از کشورهای عربی و غربی صورت گرفته اما در نهایت منجر به حل بحران‌های لبنان نخواهد شد چرا که تجربه نشان داده است که هر عقب نشینی در برابر متجاوزان برابر با پیشروی بیشتر آنها با مطالبات جدید خواهد بود.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 120710
 
Share/Save/Bookmark