میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۲۳
 
 
آيا فاجعه‌ ديگري در راه است؟!
روز شنبه خبري مبني بر محاسبه قيمت سكه و طلا با نرخ دلار مبادلاتي منتشر شد كه اين خبر باعث ...

روز شنبه خبري مبني بر محاسبه قيمت سكه و طلا با نرخ دلار مبادلاتي منتشر شد كه اين خبر باعث افت قيمت ۵۰ هزار توماني طلا شد. اين خبر از آنجا قوت گرفت كه رئيس اتحاديه طلا و جواهر در نامه‌اي به روساي اتحاديه‌هاي استاني دستور داده بود تا از اين پس طلا را با نرخ دلار مبادله‌اي محاسبه كنند. 
شايد در ابتدا اين خبر خوشايند باشد ولي از يك سو محاسبه طلا با نرخ مبادلاتي باعث ثبات قيمتي در بازار طلاي داخلي مي‌شود زيرا طلا از بازار جهاني و دلار تبعيت مي‌كند و با پايين و بالا شدن قيمت دلار، طلا هم دچار نوسان قيمتي مي‌شود. به‌علاوه محاسبه طلا با نرخ دلار مبادلاتي چون پايين‌تر از نرخ آزاد است باعث ارزاني سكه و طلا خواهد شد كه اين ارزاني در كوتاه‌مدت رونق دوباره فروش طلا را به دنبال خواهد داشت. 
اما مشكلي كه در اين ميان وجود دارد اين است كه با محاسبه طلا با نرخ دلار مبادلاتي احتمال قاچاق طلا قوت مي‌گيرد؛ زيرا دلالان و سودجويان مي‌توانند با خروج طلا به خارج از كشور و فروش آن دلار دريافت كنند. زماني كه اين دلار دوباره به بازار آزاد بازگردد دلال مي‌تواند با فروش آن سود زيادي دريافت كند. حال فكر كنيد كه اين اتفاق افتاد و طلا با نرخ مبادله‌اي خريد و فروش شد. در آن صورت مي‌شود با ۹۷ ميليون تومان يك كيلو طلا از بازار غيررسمي كشور تهيه كرد. كافيست اين طلا از كشور خارج شود. در ازاي اين يك كيلوگرم، ۳۹ هزار و ۲۰۰ دلار مي‌توان در كشورهاي ديگر به دست آورد. 
حال اگر بار ديگر اين قاچاقچي، دلار را به بازار ببرد و با همين قيمت ۳۳۰۰ توماني به فروش برساند، با يك محاسبه سرانگشتي رقم ۱۲۹ ميليون و ۳۶۰ هزار تومان به دست مي‌آورد. يعني تنها با خروج ۱ كيلوگرم طلا و بازگرداندن ۴ بسته ۱۰۰ دلاري مي‌توان حدود ۳۳ ميليون تومان سود به جيب زد! آن زمان است كه ديگر بايد منتظر باشيم تا دلالان امروز بازار با ماشين‌هاي چندصدميليون توماني تردد كنند و فرياد طلا خريداريم سر دهند. و اين به معني خروج اين فلز گرانبها و فاجعه‌اي ديگر در اقتصاد كشور است. 
البته اين خبر به صورت رسمي از سوي مسئولين تكذيب شد. البته هنوز شواهد حاكي از آن است كه مسئولين قصد چنين كاري را در آينده دارند. اما بهتر نيست كه با متوقف كردن اين برنامه و خارج كردن دستور عملي تحت اين مضمون فاجعه‌اي ديگر به بار نياورد؟ شايد بهتر باشد تا دولت به جاي يافتن راه حلي براي ارزان كردن طلا به فكر باشد تا دلار را ارزان كند؛ چون با افت قيمت دلار و تقويت ارزش پول ملي نه تنها سكه و طلا ارزان مي‌شود، بلكه كليه اجناسي كه وارداتي هستند ارزان خواهند شد. از اين طريق شاهد به تاراج رفتن طلا كه سرمايه هر كشور محسوب مي‌شود هم نخواهيم بود. بهتر است مسئولان اقتصادي با همين حساب‌هاي سرانگشتي ساده جوانب و عواقب تصميماتي را كه مدنظر دارند بسنجند و نگذارند كار به جايي بكشد كه... 

مشكات پاكدل

کد مطلب: 79239
 
Share/Save/Bookmark