میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۱۰
 
 
واکنش سازمان امور مالیاتی به اجرای یک طرح
امکان اخذ مالیات خانه‌های خالی را نداریم
معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی با بیان "امکان اخذ مالیات از خانه‌های خالی وجود ندارد"، گفت: وزارت راه اطلاعات ۱۲ هزار خانه خالی را در اختیار ما قرار داده است.
محمد مسیحی با بیان این‌که لازمه اخذ مالیات در هر منبع و پایه ای داشتن اطلاعات قابل اتکا و به‌موقع است، اظهار کرد: مباحث مربوط به قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی خیلی روشن است؛ احصا و شناسایی خانه‌های خالی با هویت کامل ملک و مالک بر عهده وزارت راه و شهرسازی است که باید آنرا از طریق سامانه ملی املاک و اسکان جمع‌آوری کند. وی با بیان این‌که می‌دانیم این یک کار سخت است، افزود: انصافا هم می‌بینیم که همکاران ما در وزارت راه و شهرسازی تمام تلاش‌های خود را برای جمع‌آوری اطلاعات از طریق شیوه‌های مختلف به کار می‌برند.
وی تاکید کرد: بعد از تفاهم حدود ۱۲ هزار واحد مسکونی خالی به ما معرفی شده که از این تعداد حدود ۹ هزار واحد مربوط به اشخاص حقوقی است، ۳۰۰۰ واحد هم برای اشخاص حقیقی است. از سوی دیگر اطلاعات اینها برای اخذ مالیات خانه‌های خالی کامل نیست.معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی در این‌باره توضیح داد: در اصلاح ماده ۵۴ قانون مالیات‌های مکرر به صراحت تاکید شده که یک ملک برای آنکه مشمول اخذ مالیات بر خانه‌های خالی باشد بایستی در طول یکسال مالیاتی حداقل ۱۲۰ روز بایدخالی باشد.مسیحی بیان کرد:‌۱۲ هزار واحد خالی که اطلاعات آن به سازمان امور مالیاتی ارسال شده در بازه زمانی از اول فرودین ۱۴۰۰ است. بنابراین مشکل را داشته‌ایم که کمتر از ۱۲۰ روز خالی بوده و ما امکان اخذ مالیات را نداریم.
در این میان معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید مجدد بر اخذ مالیات بر خانه‌های خالی از اول بهمن ۱۴۰۰، گفت: اطلاعات اقامتی ۶۰ میلیون نفر از مردم کشور در سامانه املاک و اسکان وجود دارد.
محمود محمودزاده درباره اخذ مالیات از خانه‌های خالی با بیان " این کار صعوبت و سختی دارد" اظهار کرد: کاری که وزارت راه و شهرسازی در باطه با مالیات خانه‌های خالی انجام داد مبتنی بر خوداظهاری است، اگر خوداظهاری صورت نگیرد دچار مشکل می‌شویم و چنین اطلاعاتی را در کشور به‌ندرت می‌توان پیدا کرد.وی تصریح کرد: در جلسه هفته گذشته با رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کردیم الان بیش از ۳۰۰ میلیون فیلد اطلاعاتی از خانوارهای سراسر کشور شهری و روستایی در وزارت راه و شهرسازی موجود است. همچنین اطلاعات اقامتی ۶۰ میلیون نفر از مردم کشور درسامانه املاک و اسکان وجود دارد. وی تایکد کرد: بر اساس آخرین جمع‌بندی اطلاعات یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد در سامانه موجود است.
محمودزاده بیان کرد: به مالکان ۱.۳ میلیون واحد مسکونی پیامک ارسال کرده‌ایم که تا ۲۳ دیماه مهلت دارند، برای اینها بار سوم به صورت الکترونیک اخطار ارسال کرده‌ایم تا اگر احیانا در اطلاعات وزارت راه و شهرسازی نقصی وجود دارد یا نقل و انتقالی قرار گرفته برای آخرین بار آنرا ویرایش کنند.
وی ادامه داد: این اطلاعات تا آخر دیماه که فرجه قانونی است در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت. موضوع اخذ مالیات خانه‌های خالی از ابتدای بهمن ماه اجرایی می‌شود.وی با بیان این‌که تا امروز هیچ مهلتی تعیین نشده بود،‌یادآور شد: بر اساس قانون تا ۱۹ خرداد امسال، اگر شهروندی روستایی و شهری اگر محل سکونت را درج نکرده بودند باید به‌عنوان خانه خالی آنرا به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌کردیم. اما با توجه به همزمانی با انتخابات ریاست‌جمهوری، شرایط کرونایی و این‌که باید ۲۸ میلیون خانوار باید طی دو ماه ثبت اطلاعات می‌کردند که در بازه زمانی ۲ ماهه امکان پذیر نبود از ستاد ملی کرونا درخواست کردیم زمان را تمدید کنند.وی ادامه داد: آخرین بار تا پایان آذرماه این مهلت تمدید شد. موضوع مالیات دو بخش است؛ یکی بر اساس قانون سال ۵۴ بود تا قبل از اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر. ۱.۳ میلیون خانه شناسایی شده، عموما مربوط به آن دوره زمانی -قبل از آذرماه سال ۹۹- است./تسنیم
کد مطلب: 121251
 
Share/Save/Bookmark