میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۷
 
 
حمله به کنگره ایالات متحده یک ساله شد
دموکراسی آمریکایی بر لب پرتگاه
حمله به کنگره آمریکا و سرکوب مردم در حالی یک ساله شده است که روند تحولات حکایت از قرار گرفتن دموکراسی ادعایی آمریکا بر لبه پرتگاه حکایت دارد.
در ادامه واکنش ها به وضعیت بحرانی امریکا بعد از گذشت یک سال از حمله به کنگره جیمی کارتر، رئیس جمهور اسبق آمریکا، در مقاله‌ای که در نیویورک تایمز منتشر شد هشدار داد که دموکراسی در سراسر آمریکا در معرض خطر است و ملت این کشور اکنون در لبه پرتگاهی که در حال وسیع تر شدن است، قرار دارند.کارتر در گزارشی که در آستانه سالگرد حمله به کنگره آمریکا در ۶ ژانویه نوشت: «بدون اقدامی فوری، ما در خطر درگیری داخلی و از دست دادن دموکراسی خواهیم بود. آمریکایی‌ها باید اختلافات را کنار بگذارند و قبل از اینکه خیلی دیر شود با یکدیگر متحد شوند.»در این میان در ادامه جنگ قدرت در آمریکا جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در یک سخنرانی گفت، رئیس جمهور سابق این کشور عامل تحریک اغتشاش‌طلب‌ها برای حمله به کنگره بود و اقدام آن‌ها را شورش مسلحانه توصیف کرد.همچنین سخنگوی کاخ سفید گفت: رئیس جمهور آمریکا با استفاده از لفظ «شورش مسلحانه» برای حمله به کنگره قصد جهت‌دهی به وزارت دادگستری درباره اقدام علیه رئیس جمهور سابق این کشور را نداشته است.در آستانه سالگرد حمله به کنگره آمریکا، دونالد ترامپ طرفدارانش را به شورش علیه دولت بایدن به دلیل صدور حکم واکسیناسیون کرونا دعوت کرد.
آمریکا در حالی با بحران داخلی مواجه است که همزمان به بحران سازی در جهان می پردازد چنانکه سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت، ناتو و آمریکا دچار جنون توسعه شده و آزادی رسانه‌ها و عدم سرکوب انتشار اطلاعات را پایمال می‌کند. لازم به ذکر است وزرای دفاع آمریکا و روسیه در تماسی تلفنی، درباره مسائل امنیتی دوجانبه و تنش در مزرهای اوکراین گفت‌وگو کردند.
در این میان وزرای خارجه آلمان و آمریکا طی نشست خبری مشترک ضمن تهدید مجدد روسیه به بهانه توهم حمله به اوکراین، بر راهکار سیاسی برای حل اختلافات شرق اوکراین تاکید کردند. همچنین رسانه‌های انگلیس شامگاه پنجشنبه گزارش دادند یک زیردریایی اتمی روسیه در سال ۲۰۲۰ با بخشی از یک کشتی جنگی انگلیسی در آب‌های قطب شمال برخورد کرده است. وزیر امور خارجه انگلیس نیز با تکرار جوسازی‌های اخیر درباره حمله ادعایی روسیه به اوکراین گفت چنین اقدامی تحریم‌های بسیار موثر علیه مسکو را به دنبال خواهد داشت.
کد مطلب: 121189
 
Share/Save/Bookmark