میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۳
 
 
فاجعه غذایی دنیا در راه است
خودکفایی غذایی اولویت جنگ اقتصادی
در حالی که بحران غذایی بر جهان سایه افکنده است و نشریات اقتصادی اکونومیست عکس روی جلد شماره جدید خود را به "فاجعه غذا در جهان" اختصاص داده‌اند که برنامه ریزی جهت پیشگیری از گرفتار نیامدن در این بحران قضایی امری ضروری می‌نماید.
قدرت‌های بزرگ همواره از حربه غذا برای سلطه بر کشورها و حتی نسل کشی در آنها استفاده کرده‌اند که وضعیت چند دهه بحرانی حاکم بر قاره افریقا نمودی از آن است که مسائلی همچون نسل کشی به خاطر برنج در هند و قحطی ساختگی در ایران با ۹ میلیون قربانی توسط انگلیسی‌ها حلقه تکمیلی این روند می باشد. در ماه‌های اخیر در حالی جنگ اوکراین توسط کشورهای غربی با تهدید و تحریک روسیه و کی یف در جریان است که از پیامدهای این جنگ در کنار بحران انرژی، کمبود شدید غذایی در جهان است بگونه‌ای که سازمان ملل از احتمال مرگ میلیون‌ها نفر در این گرسنگی خبر داده است.
در همین چارچوب در حالی که بحران غذایی بر جهان سایه افکنده و تولید و تجارت مواد غذایی در جهان تحت تأثیر عواملی مثل خشکسالی، تغییرات آب‌وهوایی، کمبود کود شیمیایی، گرانی نفت و جنگ اوکراین مختل شده است نشریه اقتصادی اکونومیست عکس روی جلد شماره جدید خود را به این موضوع اختصاص داده است.در این عکس سه خوشه گندم نمایش داده شده که به‌جای دانه‌های گندم عکس جمجمه انسان کشیده شده است، بالای عکس هم نوشته شده است: فاجعه غذا در حال آمدن است.
جنگ اوکراین به سیستم غذایی جهان آسیب زده است؛ سیستمی که پیش‌تر بر اثر شیوع کرونا، تغییرات آب‌وهوایی و شوک قیمت‌های انرژی ضعیف شده است. صادرات غلات و دانه‌های روغنی اوکراین عمدتاً متوقف شده است و صادرات روسیه نیز مورد تهدید قرار گرفته است. این دو کشور مجموعاً ۱۲درصد تجارت جهانی کالری را در اختیار دارند. از ابتدای سال ۲۰۲۲ قیمت گندم رشد ۵۳درصدی داشته است و تنها در یک روز در ماه می ۶ درصد به این رقم افزوده شده است. آمریکایی‌ها با ادعای تحریم روسیه و نیز درگیر بودن اوکراین در جنگ که البته با دخالت غرب در عرصه نظامی بدون رویکرد سیاسی ادامه دارد،به این بحران دامن زده‌اند.
دبیرکل سازمان ملل هشدار داده است طی ماه‌های آینده ممکن است با کمبود جهانی مواد غذایی مواجه شویم که می‌تواند سال‌ها طول بکشد. قیمت بالای کالاهای اساسی تعداد افرادی را که نمی‌توانند مطمئن باشند به غذای کافی دسترسی پیدا کنند از ۴۴۰ میلیون نفر به ۱.۶ میلیارد نفر افزایش داده است. حدود ۲۵۰ میلیون نفر در آستانه قحطی هستند. اگر جنگ اوکراین ادامه پیدا کند و عرضه مواد غذایی از روسیه و اوکراین محدود شود صدها میلیون نفر دیگر دچار فقر خواهند شد،
ناآرامی‌های سیاسی گسترش پیدا خواهد کرد و کودکان‌ دچار نقصان می‌شوند و مردم گرسنگی می‌کشند.پیش‌بینی اکونومیست از بروز فاجعه غذا در دنیا در حالی است که طی یکی دو سال اخیر و حتی قبل از بروز جنگ اوکراین، به‌دلیل بروز خشکسالی‌های شدید در بسیاری از مناطق دنیا و همچنین شیوع ویروس کرونا، شاهد رشد روزافزون قیمت مواد غذایی و غلات در دنیا بودیم به‌گونه‌ای که بانک جهانی آذر ماه سال گذشته در گزارشی از رشد تا ۱۰۰درصدی قیمت ۲۲ کالای اساسی و کشاورزی در دنیا خبر داده بود.طی یک ماه اخیر هم اخبار و گزارش‌های متعددی از اقصی نقاط دنیا حتی کشورهای اروپایی و آمریکا درباره گرانی و کمیابی مواد غذایی در رسانه‌های معتبر دنیا منتشر شده است.
بر اساس گزارشی که فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) اخیراً منتشر کرده است، کشورهای درحال‌توسعه به‌ویژه آن‌هایی که به واردات مواد غذایی وابسته هستند مثل کشورهای آفریقایی، مصر و هند در معرض خطر تورم قیمت بالای مواد غذایی قرار دارند. فائو زنگ خطر در این زمینه را به صدا درآورده است. بر اساس آمارهای این سازمان بین‌المللی قیمت مواد غذایی در ماه مارس در جهان رکورد زده و تحلیلگران را واداشته است پیش‌بینی‌های خود از چشم‌انداز بازار مواد غذایی جهان را اصلاح کنند. متوسط قیمت مواد غذایی در ماه آوریل در جهان ۳۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.
در گزارش فائو تصریح شد: حتی اقتصادهای ثروتمندی مثل آمریکا، استرالیا و فرانسه نیز با چالش‌هایی برای مقابله با تورم مواجه شده‌اند. قیمت بالای مواد غذایی در این کشورها به تورم شدید در آن‌ها دامن زده است. آمریکا با بالاترین نرخ تورم طی ۴۰ سال گذشته مواجه شده است و انتظار می‌رود در کوتاه‌مدت همچنان با قیمت‌های بالای نان، گوشت و شیر مواجه باشد. استرالیا برای مقابله با تورم برای نخستین بار طی ۱۱ سال گذشته سیاست‌های پولی خود را تغییر داده است. تورم مواد غذایی در فرانسه در ماه آوریل به ۳.۸ درصد رسید. دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه روسیه، اوکراین و بلاروس سردمداران تولید کودهای شیمیایی و محصولات غذایی هستند، اعلام کرد کودهای شیمیایی و محصولات غذایی روسیه باید بدون مانع به بازارهای جهانی راه یابند.
در این میان در ایران همزمان با این بحران غذایی اقدامات مقابله‌ای صورت گرفته است که گفته می‌شود طرح اصلاح اقتصادی تا حدودی در این چارچوب بوده است چنانکه معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با اصلاح نظام یارانه و واقعی سازی قیمت، واردات گندم حداقل ۲ میلیون تن کاهش می‌یابد. شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه گندم و روغن خام از عمده‌ترین واردات کشاورزی کشور هستند گفت: طبق آمارها سال گذشته بیش از پنج میلیارد دلار گندم و روغن خام وارد کشور شده است.
سال گذشته، هفت میلیون و ۷۵ هزار تن گندم به ارزش دو میلیارد و ۴۸۶ میلیون دلار و یک‌میلیون و ۹۸۳ هزار تن روغن خام به ارزش ۲ میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار وارد کشور شد. مجموع واردات این دو کالای استراتژیک در سال ۱۴۰۰، ازنظر ارزش جمعاً ۵ میلیارد و ۲۲۶ میلیون دلار و ازنظر وزن مجموعاً ۹ میلیون و ۵۸ هزار تن بوده و در بین محصولات کشاورزی، بعد از ذرت دامی به ترتیب روغن خام و گندم، بیشترین ارز خروجی از کشور را برای واردات به خود اختصاص داده‌اند. این آمارها در حالی منتشر می‌شود که به اذعان کارشناسان اقتصادی اصلاح نوع کشاورزی و نیز توجه به دامداری اصلی مهم در خودکفایی غذایی است که با تکیه بر دانش بنیان‌ها می‌توان به این مهم دست یافت.
کد مطلب: 122638
 
Share/Save/Bookmark