داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۸
 
 
فاطمه آجرلو نماينده كرج: رسالت رسانه‌ها پيامبرگونه است
فاطمه آجرلو نماينده كرج:
رسالت رسانه‌ها پيامبرگونه است
 
فاطمه آجر لو به همراه مهندس احمد افضلی معاون استاندار البرز از روزنامه سياست روز بازديد كردند.
در اين بازديد نماينده كرج و معاون استاندار البرز از بخش‌هاي مختلف روزنامه از جمله گروه‌هاي خبري، سياست روز آنلاين، بخش‌هاي عربي و انگليسي و فني بازديد كردند و با نحوه توليد و انتشار مطالب آشنا شدند.
در اين نشست، مديرمسئول و سردبير روزنامه سياست روز آخرين اهداف و برنامه‌هاي اين روزنامه را تشريح كرده و راهكارهاي گسترش همكاري مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
فاطمه آجرلو در ادامه گفت‌وگويي پيرامون مفاهيم اصولگرايي و نقش رسانه‌ها با خبرنگار پارلماني سياست روز انجام داد كه گزيده مهمترين مطالب وي را مي‌خوانيد:
***
- تبيين دايره اصولگرايي، تعريف مفاهيم و مصداق‌هاي آن و بالاخره فرهنگ‌سازي و نهادينه كردن در جامعه شدني نيست به غير از اينكه رسانه‌هاي ما بتوانند به وظيفه واقعي خود جامعه عمل بپوشانند.

- اگر ما داعيه حمايت از دولت آقاي احمدي‌نژاد را داريم، تنها و تنها به دليل روحيه ولايت‌مداري و ولايت‌پذيري رئيس و اعضاي اين است. چرا كه ما يك خط قرمز داريم و آنهم ولايت است.

- پيش و پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، رهبري عظيم‌الشان انقلاب اسلامي شاخص‌هاي اصولگرايي را به طور كامل و دقيق بيان و تشريح فرمودند و اين رهنمودها بايد به عنوان چراغ راه ما باشد.

- اگر يك سياستدمدار، مدير و يا حتي فرد عادي به تشخيص نرسيد و نتوانند شاخص‌هاي اصولگرايي را تبديل به مصداق كند، به طور قطع اين فرد در حوزه نظر دچار مشكل بوده و توانايي درك صحيح مفاهيم مدنظر رهبري را ندارد. وي بايد در حوزه‌هاي نظري خود را تقويت كند.

- مشكل ما دقيقا در همين‌جا است. يعني در حوزه نظري و تئوري‌پردازي دچار فقر هستيم. به همين دليل است كه رهبري معظم انقلاب بارها بر پرداختن و تفكر كردن در حوزه نظر و تقويت نظريه‌پردازي، تامل در مفاهيم علوم انساني و بالاخره جنبش نرم افزاري تكيه ويژه دارند.

- چرا رهبري بر جنبش نرم‌افزاري و حوزه‌هاي نظري تاكيد دارند. علت اين است كه ما در اين حوزه دچار فقر شديد هستيم. فقر در نظريه‌پردازي ما كاملا مشهود است.

ما در تمام حوزه ها نيازمند داشتن نگاهي واقع‌بينانه و اصولگرايانه به مسائل هستيم. حتي در حوزه‌هاي عملياتي و اجرايي. به عنوان نمونه اگر ما نگاه صحيحي به مقوله ورزش داشتيم، هرگز ورزش قهرماني برايمان اصل و اولويت نمي‌شد. بلكه به سمت پرورش پهلواني و اخلاق‌مداري در ورزش رفته و افرادي را مانند جهان پهلوان تختي تربيت مي كرديم كه الگويشان حضرت امير (ع) است. نه ورزشكاري در نظام اسلام تربيت شود كه با وجود كسب مدال‌هاي قهرمان، به صرف داشتن بازوهاي پهن، سر چهارراه مي‌ايستد، به مردم تعرض كرده و مزاحم نواميس جامعه مي‌شود.

- در كجاي متون و معارف اسلامي در جامعه اسلامي شغل و سمت‌ براي انسان مزيت و فرصت است؟ در كجا اسلام گفته اگر كسي مدير شد يعني به تمامي مواهب دنيوي دست‌يافته و هر كاري خواست مي‌تواند انجام دهد؟

- حضرت رسول (ص) مي‌فرمايند "من بوسه به دستان كارگر مي‌زنم"، امام خميني مي‌فرمايند "من خدمت گذارم ملتم" رهبري معظم انقلاب مي‌فرمايند " من نوكر مردم هستم" معني اين تعابير چيست؟ آيا بيان اين سخنان تنها ظاهري است؟ نه خير. معني‌اش اين است كه در نظام اسلامي هر چقدر پست‌ها و سمت‌ها بالاتر رفت، درجه خلوص نيست و وقت كردن خود براي نوكري مردم هم افزايش مي‌يابد. اين يعني اصولگرايي. يعني نگاه اصولگرايانه به مسائل.

- اگر ما در حوزه نظري و تئوري فقير نبوديم، ديگر به دنبال پست‌ها و سمت ها نمي‌رفتيم. در چنين صورتي مثلا وقتي مي‌خواهيم براي انتخابات در مجلس شركت كنيم، هرگز به دنبال تحقير و لگدمال كردن حيثيت رقباي خود نمي‌رويم. از تخريب ديگران براي رسيدن به مشاغل و سمت‌هاي مهم براي خود پلكان نمي‌سازيم.

- اگر تقوي سياسي داشته باشيم، به دنبال تحقير و تخريب رقبا نمي‌رويم. چگونه فردي كه چنگ‌انداختن به اين شيوه‌ها به كرسي دولتي و يا مجلس دست مي‌يابد، مي‌تواند اصولگرايي مدافع حقوق ملت باشد

- يكي از مشكلاتي كه ما پس از انتخابات با آن روبرو بوديم، سكوت خواص و مصلحت‌انديشي آنها بود. رهبري مي‌فرمايند شفاف‌سازي كنيد. حال سوال اين است كه چه تعداد از علما، چه تعداد از نمايندگان مجلس‌، چه تعداد چهره‌هاي شاخص و مديران ارشد ما با مردم شفاف بودند و شفاف‌سازي كردند؟ در اين لحظات است كه اصولگراي واقعي مشخص و تعاريف اصلي اصولگرايي معرفي مي‌شود.

بعضي‌ از خواص تازه دو سال پس از انتخابات رياست جمهوري شروع به موضع‌گيري كردند، در حالي كه ما در روزهاي بحراني نياز به موضع‌گيري آنها داشتيم. اينجا بود كه به ماهيت سخن شهيد چمران كه مي‌گويد "وقتی شیپور جنگ نواخته شود مرد از نامرد شناخته می شود" پي مي‌بريم.

به نظر من رسات رسانه ها و اصحاب قلم، رسالتي پيامبرگونه است. رسانه هاي ما بايد به گونه اي عمل كرده و در حوزه‌ها وارد شوند كه در زمان تصميم‌گيري، رسيدن به شاخص براي مردم ممكن و راحت باشد.

وحي براي اين بود كه خداوند پيام ارزشمند خويش و واقعيات را به مردم انتقال دهد. انتقال اين پيام و اگاهي مردم از واقعيت موجب تفكيك نور از ظلمت شد. پيامبر گرامي اسلام (ص) اين پيام را دريافت كرده و دقيقا همان را بدون كم و كاست به مردم منتقل مي‌كرد. پيامبر (ص) هيچگاه منويات خويش را به پيام الهي اضافه و يا از آن كم نمي‌كردند.

رسانه‌ها ما بايد پيامبرگونه عمل كنند. يعني واقعيت را بدون كم و كاست به اطلاع مردم رسانده و آنها را آگاه سازند. آگاهي براي رسيدن به تعالي. با تحقق اين مهم تصميم‌گيري در لحظات حساس براي مردم آسانتر مي‌گردد و اين رسالت اصلي رسانه‌ها است.

زماني كه رهبري عظيم‌الشان انقلاب اسلامي جنبش نرم‌افزاري را بيان فرمودند، كمتر كسي در كشور مفهوم واقعي اين پيام را درك كرد. در حوزه جنبش نرم افزاري كار به اندازي اي بزرگ و با اهميت است كه نيازمند يك عزم ملي براي تحقق آن هستيم.

با پيروزي انقلاب اسلامي، جهان استكباري ماهيت انقلاب را درك نكرد و به همين دليل به جنگ نظامي روي آورد. در حالي كه انقلاب ايران ريشه هاي فرهنگي داشت و با سلاح شكسته نمي‌شد. اما زماني كه ما از تربيت پياده‌نظام براي حضور در جنگ نرم غفلت‌ كرديم، مشكلات آغاز شد. اين غفلت هم ريشه اي است.

زماني كه به مسائل مربوط به آموزش و پرورش ورود و بحث بازبيني كتاب را آغاز كرديم، متوجه مسائل تعجب‌برانگيزي شديم. به عنوان نمونه در كتاب اول دبستان دختر با مغنه نمايش داده مي‌شود و هر چه بالاتر مي‌رويم حجاب‌ عكس‌ها كمتر مي‌شود. دختر پنجم دبستاني با روسري و در كلاس هاي بالاتر رفته رفته تارهاي مو نمايان است. يواش يواش آيه‌هاي جهاد و شهادت از كتاب‌هاي درسي حذف و مباحث ارزشي مانند درس شهيد فهميده كمتر و كمتر مي‌شود.

در مجلس جلسه اي مربوط به جهاد اقتصادي داشتيم. پيشنهاد دادم مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را به جلسات اين بحث دعوت كنند. از من سوال كردند اين موضوع چه ارتباطي با وزارت ارشاد دارد؟ خيلي از اين نگاه به جهاد اقتصادي متاسف شدم.

رهبري يك واژه تركيبي تحت عنوان جهاد اقتصادي را بيان فرمودند. ما هم بايد جهاد را معني كرده و به دنبال و فرهنگ‌سازي و نهادي كردن آن در جامعه باشيم و هم حوزه اقتصادي و به ويژه اقتصاد اسلامي تعريف شود. اينجا است كه نقش وزارت ارشاد در بحث جهاد اقتصادي نمايان مي‌گردد.

يك روز در مجلس آمدند كميسيوني تحت عنوان جهاد اقتصادي راه‌اندازي كردند. اين كار علي‌رغم توصيه هاي صريح رهبري معظم انقلاب مبني بر اينكه از اقدامات ظاهري و رفتن دنبال برگزاري همايش‌ها و جلسات بيهوده پرهيز شود، انجام شد.

من با تشكيل كميسيون جهاد اقتصادي مخالف بودم. چرا كه اكثر كميسيون‌ها مجلس ماهيت اقتصادي دارند. كميسيون اقتصادي، برنامه و بودجه، انرژي و صنايع و معادن. ما به جاي اينكه اين كميسيون‌ها را فعال كنيم و به آنها تلنگر بزنيم، آمديم يك كميسيون جديد تحت عنوان جهاد اقتصادي تشكيل داده و چند نفر را براي عضويت در آن انتخاب كرديم. يعني بقيه مرخص‌اند و تكليف از باقي نمايندگان ساقط شد و تنها همين چند نفر بايد جهاد كنند!

جهت گيري‌هاي روزنامه سياست روز در حوزه تبيين مفاهيم، اصول و شاخص‌هاي اصولگرايي طي مدت فعاليت به ويژه پس از انتخابات رياست جمهوري، جهت‌گيري مناسب و خوبي است. ولي به همين‌جا نبايد اكتفا كرد.

متاسفانه برخي رسانه‌ها قلم‌شان در راستاي مزدي كه مي‌گيرند، حركت مي‌كند. يعني آفتي است كه برخي رسانه‌هاي ما گرفتار آن شده و ساحت قلم را شكسته‌است.
کد مطلب: 62471
 
Share/Save/Bookmark