میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۹
 
 
پیامی از سرزمین‌های دور
همزمان با تشدید جنایات رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و اراضی اشغالی در حالی مدعیان حقوق بشر در غرب سازمان‌های بین‌المللی...
همزمان با تشدید جنایات رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و اراضی اشغالی در حالی مدعیان حقوق بشر در غرب سازمان‌های بین‌المللی در برابر این جنایات سکوت کرده‌اند که گابریل بوریچ رئیس‌جمهوری شیلی روز پنجشنبه از دریافت استوارنامه گیل آرتزیلی سفیر اسرائیل در شیلی خودداری کرده است. اقدام وی در اعتراض به جنایت اخیر صهیونیست‌ها در به شهادت رساندن یک نوجوان فلسطینی بوده است.
این اقدام رئیس جمهور شیلی از چند منظر قابل توجه است. نخست آنکه این اقدام در حالی که غرب با ابزارهای مختلف رسانه‌ای، سیاسی ، اقتصادی و امنیتی به حمایت از رژیم صهیونیستی حکایت از ان دارد که اصل حمایت از فلسطین نه صرفا معطوف به چند کشور معدود منطقه‌ای و یا جبهه مقاومت بلکه به امری جهانی مبدل شده است. جنبش بی دی اس در حوزه تحریم اقتصای علیه صهیونیست‌ها، خودداری ورزشکاران بیشماری در جهان از جمله نوجوانان و جوانان لبنانی، کویتی، الجزایری و... از رقابت با ورزشکاران رژیم صهیونیستی در میادین ورزشی، و حمایت سران کشورها نظیر رئیس جمهور شیلی حکایت از نقش و جایگاه فلسطین و مقاومت در صحنه جهانی دارد که دامنه آن حتی به امریکای لاتین نیز رسیده است.
این امر نه برگرفته از اقدامات سازشکاری تشکیلات خودگردان بلکه ناشی از روحیه مقاومت فلسطینی‌هاست که جهان را متوجه این مسئله کرده است. دوم آنکه برخی کشورهای منطقه‌ای از امارات و بحرین گرفته تا مغرب و ترکیه با این ادعا که دیگر در جهان جایی برای حمایت از فلسطین وجود ندارد، سازشکاری با رژیم صهیونیستی را با نام حمایت از فلسطینی‌ها توجیه کرده‌اند چنانکه اخیرا نیز وزیر خارجه امارات راهی سرزمین‌های اشغالی شده و بحرین نیز آماده میزبانی از هرتزوگ رئیس این رژیم شده است. اقدام شیلی را می توان خط رطلانی بر توجیهات سازشکاران و تقویت جایگاه فلسطین و مقاومت در صحنه جهانی دانست.
رژیم صهیونیستی که زمانی مدعی قدرت برتر منطقه بود اکنون نه تنها در حوزه نظامی ناتوان است که شکست در جنگ ۳ روزه اخیر در برابر غزه نمودی از آن است در حوزه اقتصادی و سیاسی نیز در مسیر انزوای جهانی قرار گرفته است. مخالفت مردم اروپا و امریکا از همراهی کشورشان با جنایات این رژیم، اقدام رئیس جمهور شیلی به عنوان کشوری که زمانی تحت سلطه آمریکا و صهیونیست‌ها بودهد است در کنار تقویت جنبش اقتصادی بی دی اس یا همان تحریم رژیم صهیونیستی، مولفه‌هایی است که وضعیت نابسامان صهیونیست‌ها را آشکار تر می‌سازد هر چند که سران این رژیم با هوچی گری رسانه‌ای به دنبال پنهان سازی این وضعیت بحرانی خویش هستند.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 123943
 
Share/Save/Bookmark