میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
ائتلاف آمریکایی- سعودی ابعاد جدید بحران سازی را اجرا می کنند
توافق ریاض سرآغازی برای تجزیه یمن

همزمان با تشدید تحرکات ائتلاف آمریکایی- سعودی علیه وحدت یمن، گروه‌های مختلف جنوب یمن ضمن اعلام مخالفت با توافق «ریاض» میان عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب، درباره پیامدهای آن برای ائتلاف سعودی هشدار دادند.
گروه‌های جنوبی یمن هم ضمن اعلام مخالفتشان با این توافق آن را شامل بندهای غیرواقعی زیادی دانستند که پاداشی برای المجلس الانتقالی (شورای انتقالی جنوب) است که با حمایت امارات علیه دولت منصور هادی در عدن کودتا کرده است.یمنی‌ها در گفت‌وگو با وبگاه خبری الجزیره این توافق را مقدمه‌چینی عربستان و امارات برای تقسیم یمن توصیف کردند.تعدادی از رهبران جنوب یمن تصریح کردند این توافق نمایانگر آرمان‌های ملی برای بازگرداندن دولت یمن و حاکمیت نهادهای آن نیست.از جمله گروه‌های مخالف توافق ریاض در جنوب یمن، شورای نجات ملی جنوب یمن، شورای مردم شبوه، ائتلاف قبیله‌ای اهالی شبوه، اداره هماهنگی جوانان عدن، شورای عمومی اهالی استان‌های المهره و سقطری و کمیته تحصن مسالمت آمیز استان المهره است.«عبدالله بن عیسی آل عفرار» از رهبران جنوب یمن و رئیس شورای عمومی اهالی استان‌های المهره و سقطری ضمن اعلام مخالفت خود با توافق ریاض تاکید کرد: نتایج این توافق به اهالی این دو استان مربوط نمی‌شود.
«فادی باعوم» رئیس دفتر سیاسی جنبش الحراک الجنوبی یمن هم گفت که موضع نهایی خود را تا قبل از بررسی کامل متن توافق اعلام نخواهد کرد.«احمد بلحاف» یک مسئول کمیته تحصن المهره در گفت‌وگو با الجزیره تاکید کرد: متن توافق ریاض مطابق میل عربستان و امارات و موافق با برنامه‌ها و زیاده‌خواهی‌های آنها در یمن بود.وی درباره مواضع گروه‌های جنوبی مخالف این توافق گفت: این گروه‌ها و عموم ملت یمن گزینه‌های خود را در مخالفت با این توافق عملا نشان می‌دهند. آنها خوب می‌دانند که برای رسیدن به خواسته‌هایشان از چه راهی بروند.وج مخالفت با توافق ریاض در شبکه‌های اجتماعی هم به راه افتاده است. فعالان هشتگ «یمنی‌ها مخالف توافق ریاض هستند» ترند کردند. «انیس منصور» یک فعال و روزنامه نگار اهل جنوب یمن نوشت: هیچ توافقی در تاریخ وجود ندارد که عربستان روی آن نظارت داشته باشد و با موفقیت همراه باشد یا به صلح منجر شود.
«یاسین التمیمی» تحلیلگر سیاسی یمن هم معتقد است:« عناصری در داخل یمن بر موج جدایی و تجزیه یمن سوار شده‌اند. آنها در واقع به نیابت از ائتلاف و نقشه‌های ژئو سیاسی آشکار آن عمل می‌کنند تا از طریق ظرفیت‌های کشور پروژه ملی را تخریب کرده و آن را به سمت ضعف و فروپاشی ببرند تا عربستان و امارات بتوانند به خواسته‌هایی برسند که با زور نظامی به آن نرسیدند، نظیر چیزی که در سقطری و المهره جریان دارد. مراسم امضای توافق میان دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب که هر کدام به ترتیب منافع دولت سعودی و امارات را در جنوب یمن پیش می‌برند، سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان و دو بار تعویق، غروب روز سه‌شنبه در شهر ریاض برگزار شد.
در پیش‌نویس توافق مذکور آمده است: تشکیل دولت تکنوکرات یا شایسته سالاران به نحوی که وزرای آن از ۲۴ نفر تعدی نکند. رئیس‌جمهور این وزرا را پس از مشورت با نخست‌وزیر و طیف‌های سیاسی انتخاب می‌کند و ۵۰ درصد کرسی‌های وزارتی را حداکثر طی مدت ۴۵ روز از امضای توافق به جنوبی‌ها (نیروهای وابسته به امارات) می‌دهد؛ باید شخصیت‌هایی انتخاب شوند که در هیچ اقدام جنگی یا تحریک‌آمیزی طی حوادث عدن، ابین و شبوه دست نداشته باشند.«مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در یمن نیز در پیامی این توافق را گام مهمی در حل و فصل سیاسی یمن دانست. همچنین رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در واکنش به توافق صورت گرفته میان دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب گفت که این توافق یمنی نیست، چراکه دو طرف توافق از مزدوران ائتلاف سعودی هستند. محمد علی الحوثی در صفحه توئیتر خود نوشت که این توافق به یمنی‌ها مربوط نمی‌شود، چون دو طرف توافق از مزدوران ائتلاف سعودی هستند. خبر دیگر آنکه دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل اعلام کرد هر یازده دقیقه یک کودک در یمن می‌میرد و مرگ ۴۵ درصد آنها ناشی از سوء تغذیه است.دفترهماهنگی امور انسانی سازمان ملل آورده است: ما بار دیگر از همه طرف‌های درگیر در یمن می‌خواهیم به قوانین بین المللی بشردوستانه احترام گذاشته و از هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی خودداری کنند.

کد مطلب: 111479
 
Share/Save/Bookmark