میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۴
 
 
میلیون‌ها عراقی فریاد پایان حضور ایالات متحده در کشورشان سر دادند
آغاز دومینوی اخراج آمریکا از منطقه
آغاز دومینوی اخراج آمریکا از منطقه
 

عراقی‌ها برای برگزاری تظاهرات گسترده ضد حضور نظامی آمریکا در منطقه، در خیابان‌های مختلف بغداد حضور پیدا کرده و یکصدا فریاد استقلال و آزادی کشورشان با اخرج آمریکا را سردادند.
آمریکا بر این تصور بود که با به شهادت رساندن سرداران مقاومت در اقدامی تروریستی در فرودگاه بغداد می‌تواند حضور بلند مدت خود در عراق و منطقه را اجرایی سازد چنانکه از ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس با عنوان پیروزی بزرگ برای بقا آمریکا در منطقه یاد کرد. اما توهم بودن این تصور آمریکایی زود آشکار شد که گام اول آن طرح پارلمان عراق برای خروج نیروهای آمریکایی بود. اما این روند همانجا متوقف نشد و مردم عراق نیز که با تشییع باشکوه پیکر سرداران مقاومت، حضورشان در میدان مبارزه با آمریکا را نشان داده‌اند با برپایی تظاهراتی میلیونی اراده عملیشان برای تحقق اخراج آمریکا را به رخ جهانیان کشیدند.
مردم عراق از نخستین ساعت دیروز با حضور در خیابان‌های بغداد، در حال آماده شدن برای برگزاری تظاهرات میلیونی ضد حضور نظامی آمریکا شدند. المیادین همچنین گفت مردم عراق ضمن اعلام مخالفت خود با حضور نظامیان آمریکایی در کشورشان، این موضوع را محکوم کرده و خواستار خروج آنها هستند. عراقی‌ها با به اهتزاز درآوردن پرچم کشورشان در میدان التحریر، با حضور آمریکایی‌ها در این کشور مخالفت کردند. تظاهرات‌کنندگان عراقی با در دست داشتن پلاکاردهایی با نوشته «آمریکا از عراق بیرون برو»، از گروه‌های مقاومت در این کشور حمایت کردند. پیام این تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی مردم عراق این است که گروه‌های مقاومت از پایگاه مردمی برخوردار بوده و فراکسیون‌های پارلمانی به تلاش برای اجرای تصمیم اخراج آمریکایی‌ها ادامه خواهند داد. «جعفر الحسینی» سخنگوی نظامی گروه کتائب حزب الله عراق با حضور در این تظاهرات، در گفت‌وگو با شبکه المیادین تاکید کرد که عراقی‌ها یکصدا مخالفت با حضور اشغالگران آمریکایی در کشورشان را فریاد می‌زنند. تظاهرات‌کنندگان عراقی با محکوم کردن اشغالگری نظامی آمریکا در این کشور، شعار «از کشور ما خارج شوید، قبل از اینکه اخراجتان کنیم» سر دادند. «صفا التمیمی» سخنگوی گردان‌های «سرایا السلام» با حضور در این مراسم، به المیادین گفت: «تعداد تظاهرات کنندگان بسیار زیاد است و تمام فضاهای میدان [التحریر] پر شده است... چیزی که امروز رخ می‌أهد، همه‌پرسی جمعی در مخالفت با حضور آمریکایی است». التمیمی تهدید کرد اگر «نیروهای اشغالگر آمریکایی» عراق را ترک نکنند، گام‌های دیگری برای اخراج آنها برمی‌دارند. در این مراسم پلاکاردهای ضد آمریکایی و آدمک‌های به‌دار آویخته‌شده «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور ایالات متحده در دست تظاهرات‌کنندگان عراقی به چشم می‌خورد.
«محمد کریم» عضو ائتلاف الفتح پارلمان عراق به رهبری هادی العامری در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تاکید کرد: «بوق‌های رسانه‌ای آمریکا امروز نمی‌تواند اراده ملت عراق را برای اخراج اشغالگران از کشورشان در هم شکند». تظاهرات‌کنندگان عراقی همچنین بنرهایی خطاب به نظامیان اشغالگر آمریکایی با خود حمل می‌کردند که روی آن نوشته شده بود: «خارج شوید تا زنده بمانید!»«نعیم العبودی»، عضو ائتلاف الفتح پارلمان عراق هم در حاشیه تظاهرات گفت موضع همه عراقی ها در مخالفت با حضور اشغالگران در کشورشان یکپارچه است.«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق تظاهرات در بیانیه‌ای از دولت بغداد خواست تا تمامی پایگاههای نظامی آمریکا را ببندد.صدر تأکید کرد: «اگر دولت آمریکا حاضر به خروج از عراق نشود، با آن به مثابه یک کشور اشغالگر و دشمن برخورد خواهد شد.» «ریان الکلدانی» دبیر کل جنبش مسیحی «بابلیون» (زیر مجموعه سازمان الحشد الشعبی عراق) در حمایت از این تظاهرات گفت: «تمام اقشار مردم عراق امروز علیه حضور آمریکایی‌ها قیام کردند». سفارتخانه آمریکا در بغداد نیز در واکنش به این تظاهرات میلیونی، در بغداد در بیانیه‌ای از شهروندان خود خواست از نزدیک شدن به سفارت آمریکا یا مناطقی که تظاهرات ضد اشغالگری برگزار می‌شود، اجتناب کنند. «نصر الشمری» معاون دبیر کل جنبش «النجباء» عراق نیز در گفت‌وگو با المیادین، تظاهرات در بغداد را «ضربه دیگری به آمریکا» توصیف کرده و گفت: «ترامپ باید به صدای مردم عراق گوش دهد».«جعفر البطاط» فرمانده پلیس فدرال عراق تعداد تظاهرات‌کنندگان را بیش از یک میلیون نفر تخمین زد.
«علاء الربیعی» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف سائرون در مصاحبه با وبگاه «السومریه نیوز» گفت تظاهرات میلیونی امروز پیامی به رئیس‌ جمهور آمریکاست مبنی بر اینکه «در امور داخلی ما دخالت نکن». همچنین نماینده ویژه دولت آمریکا در ائتلاف اصطلاحاً ضد داعش گفته که تمرکز این ائتلاف در عراق محافظت از نیروهای خود است. نماینده کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از برنامه‌ریزی دولت آمریکا برای فعالسازی داعش در ۵ استان عراقی با هدف توجیه حضور نظامی‌اش در این کشور خبر داد. عضو فراکسیون «الفتح» در پارلمان عراق با اشاره به مصوبه پارلمان درباره خروج نظامیان آمریکایی از این کشور، تأکید کرد که استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت آمریکا در عراق، نقض حاکمیت این کشور است. در همین حال «شیخ احمد الصافی» نماینده مرجعیت عالی دینی عراق در خطبه‌های نماز جمعه در کربلای معلی که در صحن مطهر حرم امام حسین (ع) برگزار شد، تصریح کرد: مرجعیت بر موضع خود مبنی بر ضرورت احترام به حاکمیت و ثبات تصمیم گیری سیاسی و یکپارچگی ارضی و مردمی عراق تاکید می‌کند. برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز درباره تظاهرات میلیونی ضد اشغالگری آمریکا گفت، عراقی‌ها بر داشتن کشوری مستقل که مورد تعرض و تجاوز قرار نگیرد، پافشاری می‌کنند. خبرگزرای رویترز با پوشش اخبار تظاهرات میلیونی مردم عراق گزارش داد، مردم عراق در تظاهرات روز جمعه شعار نه به آمریکا، نه به اسرائیل و نه به استعمار سر دادند. بسیاری از شبکه‌های بین المللی نتوانستند حضور مردم عراق را نادیده بگیرند هر چند که سانسور خبری شدیدی را اعمال کردند.

کد مطلب: 112577
 
Share/Save/Bookmark