میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۰۳
 
 
رسانه های چین:
پکن در موضوع برجام از ایران حمایت می کند

شماری از رسانه‌های چین ضمن بازتاب سفر محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به چین و دیدارش با وانگ یی وزیر خارجه این کشور، اعلام کردند پکن در موضوع برجام از ایران حمایت می‌کند.
سی.سی.تی وی تلویزیون دولتی چین با اشاره به روابط خوب دو کشور خاطرنشان کرد که چین همواره اعلام کرده است از حقوق مشروع و مبادلات تجاری قانونی با ایران حراست می‌کند. این گزارش می‌افزاید که وزیران خارجه دو کشور در ملاقات خود درباره مسایل مهم منطقه‌ای و بین المللی از جمله درباره راه‌های گسترش همکاری‌های دوجانبه بحث و تبادل نظر کردند. شینهوا، خبرگزاری رسمی چین هم به استناد سخنان ظریف گفته است که اینکه ایران مسئول تشدید تنش‌ها و وضعیت فعلی نیست تهران قصدی برای خروج از برجام نداشته و به تعهداتش پایبندی نشان داده و با چین و دیگر طرف ها در ارتباط بوده است. این گزارش از قول وزیر خارجه ایران نوشته است ایران به دنبال جنگ نیست تهران امیدوار است منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز به عنوان یک گذرگاه مهم با ثبات باشند ایران با درایت با تنش‌ها برخورد می‌کند.
روزنامه گلوبال تایمز از ارگان‌های حزب حاکم چین هم نوشت چین اعلام کرده است از حقوق مشروع ایران و منافع تهران بر اساس توافق هسته ای حراست می‌کند. گزارش این روزنامه می‌افزاید جمله فوق بخشی از اظهاراتی است که وزیر خارجه چین در ملاقات همتای ایرانی عنوان کرده و گفته است چین قاطعانه با یکجانبه گرایی مخالف است. گزارش تاکید می‌کند که نظر چین و ایران درباره مخالفت با یکجانبه گرایی و پیشبرد فرایند چند جانبه گرایی یکسان است و در همین ارتباط هم طرفین با راهبردهای یکجانبه آمریکا مخالفت کرده‌اند.
روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین هم این خبر را بازتاب داده و آورده است که چین از پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای تقدیر کرده است. گزارش می‌افزاید که چین مایل به همکاری با ایران برای اجرای این توافقنامه است چین خواستار پیشبرد فرایند چند جانبه گرایی است و این را یک گرایش تاریخی می‌داند. رادیو بین المللی چین هم ضمن بازتاب این دیدار نوشته است وزیر خارجه چین در این دیدار گفته است: چین و ایران شرکای راهبردی یکدیگر در همه زمینه‌ها هستند و در شرایطی که شاهد تغییرات سریع در اوضاع بین المللی و منطقه‌ای هستیم، دو کشور نیازمند تقویت تبادل نظر و هماهنگی هستند. گزارش به نقل از وانگ یی افزوده است: چین قاطعانه با تحریم یک‎جانبه و به اصطلاح صلاحیت قضایی فرامرزی آمریکا مخالف است و با درک شرایط و نگرانی‌های کنونی ایران تمام تلاش خود را برای حفظ برجام و حیثیت سازمان ملل و همچنین اصول اساسی روابط بین‎المللی به کار خواهد بست. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور دیدار و گفت‌و گو با همتای چینی خود وارد این کشور شده بود شامگاه شنبه پکن را به مقصد تهران ترک کرد. ظریف در پکن با وانگ یی وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین دیدار و در خصوص مهمترین مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی گفت‌و گو و تبادل نظر کرد.
طرفین در این دیدار ضمن تاکید بر روابط تاریخی و راهبردی دو کشور بر توسعه و تعمیق آن در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، انرژی، مبارزه با تروریسم و سایر زمینه های مورد علاقه تاکید کردند. وزیر امور خارجه چین برجام را دستاورد مهم دیپلماسی و نماد چند جانبه گرایی توصیف و با رد هرگونه یکجانبه گرایی، عزم چین را برای همکاری با ایران و جامعه جهانی برای حفظ این دستاورد مهم بین المللی یادآور شد. تبادل نظر در خصوص مهمترین تحولات منطقه ای از جمله در خلیج فارس، شمال آفریقا و آمریکای لاتین از دیگر محورهای دو دور گفت‌گوی ظریف و وانگ یی بود. رئیس دستگاه دیپلماسی پیش از سفر به چین به کشورهای ژاپن، ترکمنستان و هند سفر کرده و پس از مذاکره با همتایان خود از این سه کشور، عازم پکن شده بود. آخرین تحولات برجام و اقدام قانونی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با بد عهدی و قانون شکنی دولت آمریکا و عدم اقدام قابل قبول اروپایی‌ها در اجرای برجام از محورهای اصلی گفت‌و گوهای ظریف با مقامات کشورهای ترکمنستان، هند و ژاپن بود که طی آن وزیر امور خارجه کشورمان مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران را در این زمینه به تفصیل تشریح کرد. گفتنی است؛ به جز روسیه و چین سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه در برجام تحت هیچ شرایطی به تعهدات خود در این توافق هسته‌ای عمل نمی‌کنند و همچنان نیز در حال کارشکنی هستند.

کد مطلب: 108988
 
Share/Save/Bookmark