چهارشنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۳
کد مطلب : 123930

مرزهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان همچنان در آشوب

وزارتخانه‌های دفاع ارمنستان و جمهوری آذربایجان در بیانیه‌های جداگانه یکدیگر را به حملات مجدد توپخانه‌ای به مواضع خود متهم کردند.
در شرایطی که رایزنی‌ها برای پایان دادن به درگیری‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت یافته است، حملات مرزی بین دو طرف دوباره خبرساز شده است.منابع رسانه‌ای دیروز از آغاز دوباره درگیری‌ها بین نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان خبر دادند. وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که نیروهای جمهوری آذربایجان با حملات خمپاره‌ای و توپخانه، مواضع نیروهای مرزی ارمنستان را هدف قرار داده‌اند.وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اما اعلام کرد که نیروهای نظامی ارمنستان با حملات خمپاره‌ای و توپخانه‌ای مواضع مرزی نیروهای جمهوری آذربایجان را هدف قرار دادند. یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو ضمن داشتن ارتباط مستقیم با باکو و ایروان، در حال تلاش برای تثبیت اوضاع در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.«دنیس گونچار» رئیس اداره «کشورهای مستقل مشترک‌المنافع» وزارت خارجه روسیه از تلاش این کشور برای پایان دادن به درگیری‌های اخیر ارمنستان و جمهوری آذربایجان خبر داد. همچنین مکرون رئیس جمهور فرانسه از جمهوری آذربایجان خواست تا خصومت‌ها را متوقف کرده و به توافق آتش‌بس با ارمنستان بازگردد.پیش از این نیز نمایندگی فرانسه در سازمان ملل، خواستار برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی دلیل شروع این دور از درگیری‌های نظامی بین ایروان و باکو شده بود.
همزمان با ماکرون، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: «ما خواستار آرامش و احترام‌گذاشتن به آتش‌بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان هستیم و بر نیاز فوری به گفتگوی مسالمت‌آمیز تاکید می‌کنیم».«جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید هم اظهار داشت: «ما طرف‌های ارمنستانی و جمهوری آذربایجانی را تشویق می‌کنیم تا کانال‌های ارتباطی دیپلماتیک و نظامی را بازگشایی کنند». کربی طی نشست خبری در کاخ سفید گفت: «ما نگرانی عمیق خود را نسبت به گزارش‌ها از حملات در امتداد مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان ابراز می‌کنیم».
https://siasatrooz.ir/vdcfmmdyxw6d01a.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما