يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۵
کد مطلب : 125972

سلطان میانجیگری در ایران

سلطان میانجیگری در ایران
«هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان بعد از ظهر دیروز وارد تهران شد و از سوی رئیس جمهور در کاخ سعدآباد استقبال شد.
پیش از این سلطان قابوس سلطان سابق عمان روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران داشت و در پادرمیانی‌هایی که انجام داد توانست برخی از اختلافات را حل کند و اکنون جانشین او هیثم بن طارق آل سعید، همان راه سلطان قابوس را می‌رود. میانجی‌گری عمان روابط ایران و عربستان را پس از ۷ سال بار دیگر برقرار کرد و فصل تازه‌ای از روابط کشورهای منطقه با ایران آغاز شد.
سفر سلطان عمان به ایران از جهات گوناگون اهمیت زیادی دارد و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی میان دو کشور و میانجیگری برای حل مسئله هسته‌ای و برجام یکی از آن مسائل مهم است. آزادسازی دارایی‌های ایران که از سوی برخی کشورها همچون آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و... بلوکه شده از دیگر اقداماتی است که عمان در جریان مذاکرات با طرفین پیگیری می‌کند.
سلطان عمان روز گذشته وارد تهران شد و رئیس جمهور کشورمان از او در مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد استقبال کرد. در این مراسم پس از نواختن سرود ملی دو کشور، سران ایران و عمان از یگان تشریفات حاضر در میدان سان دیده و سپس اعضای هیئت‌های عالی‌رتبه همراه را به یکدیگر معرفی کردند. رئیس جمهور کشورمان و سلطان عمان دیدار خصوصی داشتند و آنگاه در نشست مشترک هیئت‌های دو شکرو حضور یافتند. در این دیدار درباره روابط دوجانبه ایران و عمان و آخرین تحولات منطقه بحث و تبادل‌ نظر شد. در جریان این سفر ۴ سند همکاری در زمینه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و انرژی میان دو کشور به امضا رسید.
https://siasatrooz.ir/vdcd5k0fxyt0xn6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما