دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲ - ۲۲:۵۷
کد مطلب : 84345

حمله اسراییل به بندر لاذقیه چه معنایی دارد

حمله سگ ولگرد به سوریه آنهم وسط مذاکرات و نشست ها چه معنایی می تواند داشته باشد ؟

خبر حمله جنگنده های اسراییلی به نقاطی در بندر لاذقیه و انهدام اهدافی در سوریه  توسط خبر گزاری ها مخابره شده است  . خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام امنیتی گزارش داده است که هدف حملات اسرائیل در بندر لاذقیه  محلی بود که موشکهای روسی اس‌ای ۱۲۵ در آنجا نگهداری می‌شد.

یک مقام آمریکایی به سی ان ان گفت: اسرائیل موشک‌ها و تجهیزات را هدف قرار داده است، چراکه بیم آن داشته این موشک‌ها به دست حزب‌الله بیفتد.

اگر کمی به معادلات پیش رو و  مولفه های موثر بر شرایط مذاکرات و نشست های اخیر بنگریم گزاره های معنی داری ناخودآگاه تولید شده که می تواند به اقداماتی یا طرح ریزی چند گانه بازیگران مذاکره با ایران بیانجامد و بر تصمیم گیران است که روشهایی هوشمندانه و چند لایه ای را لحاظ نمایند . در ذیل بعضی از سناریو ها و گزاره ها آمده است.

الف - اگر موشک ها در محل هدف قرار داده شده روسی بوده طبیعتا معنای جز تاثیر بر مولفه های موثر  مثل عمق استراتژیک روسیه در سوریه آنهم بندر لاذقیه که به طور سنتی از سالها پیش در اختیار روسیه بوده نخواهد داشت. با توجه به بحث های ۱ هفته اخیر در مورد ادوارد اسنودن در مورد شنود های تلفنی سران کشورها و مسایل قبلی این قضیه که طبیعتا با پناه دادن روسیه به اسنودن این شرایط ظاهر شده است، حال اگر مواضع سخت و تند روسیه را به دنبال نداشته باشد جای کمی سوال بیشتر در اذهان تحلیلگران باقی می ماند.

ب -  اگر به قول آمریکایی ها این انهدام به علت دور از دسترس قرار گرفتن این موشک ها از حزب الله  است ! باید دید وقتی به طور طبیعی به لحاظ جغرافیایی فاصله معنی داری بین بندر لاذقیه و مواضع حزب الله آنهم در شرایط میدانی  که نقاط میانی بین بندر و مواضع حزب الله عملا در دست مخالفان یا نا امن است و  غیر قابل حرکت آنهم در سطحی اینچنینی برای حمل تجهیزات از این دست آیا در این گفته این مقام طرح ریزی وجود ندارد ؟

ج - با توجه به در پیش بودن نشست ژنو۲ و همچنین کشورهایی و گروه های احتمالی که قرار است در این نشست شرکت نمایند آیا این حمله در راستای تحت الشعاع قرار دادن یا به نوعی وادار کردن بعضی از عناصر و کشورهای موثر به موضع گیری و طبعا معادلات پیش رو نمی باشد !

د – مذاکرات ایران با ۱+۵ که در سطوح مختلف درحال برگزاری می باشد که به نوعی مورد تایید مقامات و سران مملکتی است و می تواند با مدیریت منطقی و درست در راستای منافع ملی مدیریت شود آنهم به دور از جو زدگی و وادادگی به طرف های روبرو آیا این حرکت گستاخانه اسراییل در راستای مدیریت کردن یا بازی کردن و احساساتی کردن فضای جلسات نیست ؟ آیا نمی شود از این حماقت و ولگردی این رژیم چماقی نرم درست کرد و تبدیل به اجماعی منطقی برای مدیریت دقیق رفتار های اینچنینی آنهم به واسطه دوستان خودش انجام داد ؟

https://siasatrooz.ir/vdcdks0j.yt0oo6a22y.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی