چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۲
کد مطلب : 123448
مذاکرات حضوری رفع تحریم‌ها امروز در وین از سر گرفته می‌شود

پیشنهادات ایران و بورل روی میز

پیشنهادات ایران و بورل روی میز
با سفر مذاکره کنندگان ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا به وین، مذاکرات حضوری رفع تحریم‌ها در حالی از سر گرفته می‌شود که طرح بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ایران روی میز مذاکرات قرار دارد.
هنوز چند روزی از انتشار طرح بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای آنچه آخرین فرصت نجات برجام نامیده نمی‌گذرد که نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در پیامی خبر داد که برای ازسرگیری این مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی راهی وین شده است.انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین در صفحه توییترش نوشت: در راه وین برای مذاکره درباره اجرایی شدن کامل برجام بر مبنای متن ارائه شده هماهنگ‌کننده مذاکرات[جوزپ بورل] در ۲۰ ژوئیه. از مقامات اتریش کمال قدردانی را دارم. این در حالی که جمهوری اسلامی از طرح بورل استقبال و در عین حال از داشتن پیشنهادهایی خبر داده است.
در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام عزیمت هیأت مذاکره کننده ایرانی به ریاست باقری به وین گفت که در این دور از گفت‌وگوها درباره ایده‌های همه طرف‌ها از جمله ایده‌های ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث می‌شود. به گفته کنعانی، در این دور از گفت‌وگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت. سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقیمانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم کنند. خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و مذاکره کننده ارشد واشنگتن برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای عازم وین شد.
وبگاه خبری «آکسیوس» به نقل از یک مقام آمریکایی نیز گزارش داد ایالات متحده و ایران مذاکرات غیرمستقیم در مورد احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را امروز در وین از سر خواهند گرفت.به ادعای این گزارش، مقامات آمریکایی نگران هستند که توافق هسته‌ای در آستانه بی‌ربط شدن است، زیرا ایران اقداماتی را برای پیشبرد برنامه هسته‌ای خود و محدود کردن کار بازرسان آژانس اتمی انجام داده است.
همزمان با این رویکردها آمریکا برخی کشورهای غربی در نشست بازنگری ان پی تی در نیویورک که این روزها در جریان است همان سیاست اتهام زنی و فشار برای امتیازگیری را در پیش گرفته و آمریکا نیز از تحریم‌های جدید خبر داده است. رویکردی که البته واکنش ایران به آن تزریق گاز به ۵۰۰ دستگاه سانتریفیوژ نسل ای ار وان و ای ار ۶ بوده است. در همین حال گروسی مدیر کل آژانس نیز در نشست مذکور رویکردی ورای مسئولیت فنی خویش در پیش گرفته است چنانکه محمد اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اخیر گروسی، یادآور شد: انتظار داریم آقای گروسی مطابق ضوابط آژانس گفت‌وگو و اظهار نظر کند و اظهاراتش در چارچوب قوانین و مقررات باشد و از رفتار سیاسی که متأثر از فشار صهیونیستی است دست بردارد. برای ایشان متأسفم زیرا آژانس در تمام فرایندهای ما طبق پادمان حضور و نظارت دارد و عملیات اجرایی ما در حوزه سازمان انرژی اتمی در بخش‌های گوناگونی که به مواد هسته‌ای مرتبط می‌شود تحت نظارت آژانس بوده، هست و خواهد بود.وی افزود: اگر در مذاکرات به معنای واقعی کلمه حسن نیت داشتند این همه سال که مذاکره کردند، برجام مولود برون رفت از این وضعیت بوده است. لازم به ذکر است «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود که برنامه هسته‌ای ایران بسیار بسیار سریع به پیش می‌رود.مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین مدعی شد «بیانات خوب» برای راضی کردن بازرسان بین‌المللی کافی نیست. او همچنین ابراز امیدواری کرد ایران آماده شفافیت در خصوص برنامه هسته‌ای خود باشد. مدیر کل آژانس اتمی همچنین گفت: «آنها یک برنامه هسته‌ای بلندپروازانه دارند که لازم است به صورت مناسب مورد راستی‌آژمایی قرار بگیرد. این برنامه بسیار بسیار سریع نه فقط به پیش بلکه به سمت حاشیه‌ها هم حرکت می‌کند. برنامه هسته‌ای آنها هم از لحاظ بلندپروازی و هم از لحاظ ظرفیت رو به رشد است.»
در واکنش به این اظهارات و اتهام زنی های غرب، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اذعان آژانس به صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران درباره کنفرانس پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در نیویورک گفت: انتظار نداریم از این کنفرانس نتیجه مطلوبی به دست بیاید و احقاق حقی صورت بگیرد.در ادامه رویکردهای غیر سازنده آمریکا، جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره سپاه پاسداران، با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران، گفت که رییس جمهور این کشور حاضر به خارج کردن نام سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی نیست. در مقابل اما فو‌کنگ مدیرکل اداره کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین اعلام کرد: آمریکا باید تمام تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را لغو کند و همه طرف‌ها باید متعهد به بازگرداندن برجام به مسیر خود از طریق مذاکرات دیپلماتیک باشند.
https://siasatrooz.ir/vdcjxtevouqe8xz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما