چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۶
کد مطلب : 125261
گزارشگر ویژه سازمان ملل ضمن غیر قانونی خواندن اقدامات ضد ایرانی آمریکا

تحریم‌ها باید لغو شود

تحریم‌ها باید لغو شود
شورای حقوق بشر سازمان ملل با استناد به یافته‌های دو گزارشگر ویژه این نهاد در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر ایرانی‌های مبتلا به تالاسمی اعلام کرد تحریم‌های واشنگتن علیه تهران با قوانین بین‌المللی در تضاد است و باید لغو شود.
آلنا دوهان و اوبیورا اوکافور در بیانیه‌ای اعلام کردند: قانونی بودن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران طبق قوانین بین‌المللی مشکوک است، قانونی بودن اجرای فراسرزمینی آن‌ها هم همین وضع را دارد. همچنان شرکت‌های خارج از ایالات متحده برای اجتناب از مواجهه با عواقب قانونی یا تجاری، خود را موظف به رعایت آن‌ها (تحریم‌ها) می‌دانند. به گزارش راشا تودی، دوهان گزارشگر ویژه اثرات منفی اقدامات قهری یکجانبه بر برخورداری از حقوق بشر و اوکافور کارشناس مستقل حقوق بشر و همبستگی بین‌المللی چگونگی تاثیر تحریم‌های یکجانبه آمریکا بعد از خروج آن از برجام در سال ۲۰۱۸ را بر ایرانی‌های مبتلا به تالاسمی اختلال خونی ارثی بررسی کردند. طبق این گزارش، ایران تعداد زیادی بیمار مبتلا به تالاسمی دارد که در حین دریافت خون به داروهای تخصصی نیاز دارند. این داروها توسط شرکت سوئیسی Novartis تولید می‌شود که ترکیبات آن از شرکت فرانسوی Roquette Freres تامین می‌شود، اما به رغم ادعای آمریکا درباره عدم تاثیر تحریم‌ها بر کالاهای بشردوستانه، به گفته این کارشناسان سازمان ملل به دلیل ترس در بخش‌های پزشکی، تحویل و بیمه، داروها به دست ایران نمی‌رسد. در حالی که واشنگتن جریمه‌های سنگین برای شرکت‌های فروشنده دارو به ایران در نظر می‌گیرد که باعث پیروی بیش از حد آن‌ها از تحریم‌ها می‌شود، این دو کارشناس افزودند که معافیت‌های بشردوستانه برای کالاهای پزشکی در قوانین تحریمی آمریکا پیچیده و نامشخص است. به گفته آن‌ها، حتی وقتی تحویل مجاز است، تولیدکنندگان، فرستندگان، بیمه‌ها یا بانک‌ها تمایلی به تجارت با ایران از بیم اجرای تحریم‌ها و مجازات تهاجمی آمریکا ندارند. این باعث ترس، درد و مرگ زودهنگام در بین بیماران تالاسمی شده است. این دو مقام از دولت آمریکا خواستند هر مانعی بر سر تراکنش‌های مالی با مقاصد پزشکی را برطرف کند، معافیت‌های بشردوستانه را به طور موثر اجرا کند و تحریم‌های ثانویه بر روی صادرات پزشکی به ایران اعمال نکند.
دوهان پیش‌تر هم بر اثر تحریم‌ها بر افزایش قیمت‌ها و تاثیر مخرب آن‌ها بر سلامت و زندگی مردم ایران اشاره کرده و گفته بود منع واردات داروها باعث مشکلات زیادی در ایران شده و این نقض قواعد مدنی است.او اردیبهشت ماه در سفر به تهران گفت: همه تحریم‌هایی که اعمال شده باعث شده مشکلات زیادی از لحاظ تبادل بانکی و پولی ایجاد کند و باعث شده وام‌هایی که ایران دریافت می‌کرده با مشکل مواجه شود و مشکلات زیادی حتی برای اتباع کشورهای دیگر در ایران ایجاد کرده است. از آنجایی که تحریم بانکی باعث شده از کشور ثالث خریداری کنند، همین امر باعث افزایش قیمت‌ها شده و در مورد دارو هم مشکلات زیادی ایجاد کرده است. وی با بیان این‌که تلاش‌های دولت ایران در زمینه کاهش اثرات تحریم‌ها را تحسین می‌کنم، بار دیگر تأکید کرد که تحریم‌های یکجانبه به هیچ وجه قابل توجیه نیست و افزود: این تحریم‌ها مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران شده و ارسال داروهای نجات‌بخش به دلیل ممنوعیت انتقال پول‌ هم دچار مشکل شده است . خانم دوهان در گزارش خود در شهریور ماه عنوان کرده بود که تحریم‌های ضد انسانی و مغایر با قوانین بین‌المللی است و آمران و عاملان این تحریم‌ها باید مورد بازخواست جهانی قرار گیرند. به رغم گزارش‌های افرادی همچون خانم دوهان، سازمان ملل تاکنون اقدامی برای لغو تحریم‌های ایران صورت نداده است که خود سندی بر ماهیت غیر اصولی و وابسته بودن سازمان ملل به سلطه گران جهانی است.
https://siasatrooz.ir/vdcepn8zzjh8wwi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما