جمعه ۱۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۴
کد مطلب : 125555
با دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در پکن صورت گرفت

آغاز بهار روابط تهران - ریاض

آغاز بهار روابط تهران - ریاض
پکن بار دیگر میزبان مقامات ارشد ایران و عربستان بود و وزرای خارجه دو کشور ضمن دیدار و رایزنی‌های دیپلماتیک با صدور بیانیه‌ای مشترک بر توسعه هر چه بیشتر روابط طرفین تاکید کردند. توافقی که با استقبال بسیاری از کشورها و البته عصبانیت آمریکایی‌ها همراه شد.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص جزئیات دیدارش با وزیر امور خارجه عربستان در توئیتی نوشت: امروز با همکارم امیر فیصل‌ بن‌ فرحان در پکن دیدار و گفتگویی مثبت داشتیم.او افزود: شروع روابط رسمی دیپلماتیک تهران ـ ریاض، ازسرگیری حج عمره، همکاری اقتصادی و تجاری، بازگشایی سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها و تأکید بر ثبات، امنیت پایدار و توسعه منطقه، موضوعات مورد توافق و دستور کار مشترک است.
همچنین وزرای خارجه ایران و عربستان بیانیه مشترکی را به امضا رساندند.دو طرف طی این گفت­گوها بر اهمیت پیگیری اجرای توافق پکن و فعال‌سازی آن به‌نحوی که اعتماد متقابل و زمینه‌های همکاری را گسترش دهد و به ایجاد امنیت، ثبات و شکوفایی منطقه کمک نماید، تأکید نمودند.دو طرف بر اهمیت گفت­‌وگو پیرامون راه­های گسترش روابط دوجانبه و فعال‌سازی موافقتنامه همکاری‌های امنیتی بین دو کشور که در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۸۰ ( ۱۴۲۲.۱.۲۲ مصادف با ۲۰۰۱.۴.۱۷) و موافقتنامه عمومی همکاری در زمینه اقتصاد، تجارت، سرمایه‌گذاری، فناوری، علوم، فرهنگ، ورزش و جوانان که در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۷۷ ( ۱۴۱۹.۲.۲ مصادف با ۱۹۹۸.۵.۲۷) به امضا رسیده است، تأکید نمودند.دو طرف توافق کردند نمایندگی‌های دو کشور طی زمان مورد توافق، بازگشایی شود و اقدامات لازم را برای گشایش سفارت­خانه­‌های دو کشور در ریاض و تهران و سرکنسولگری­های این دو کشور در جده و مشهد صورت دهند. دو طرف توافق نمودند هماهنگی‌های لازم را میان هیئت‌های فنی برای بررسی راه‌های گسترش همکاری میان دو کشور از جمله ازسرگیری پروازها و سفرهای متقابل هیئت‌های رسمی و بخش خصوصی، تسهیل اعطای روادید برای شهروندان دو کشور از جمله روادید عمره، ادامه دهند.دو طرف با عنایت به برخورداری از منابع طبیعی و توانمندی‌های اقتصادی و فرصت‌های فراوان که برای تحقق منافع مشترک دو ملت برادر وجود دارند، دیدارهای مشورتی و گفتگو را پیرامون راه‌های همکاری برای تحقق هرچه بیشتر چشم‌اندازهای مثبت در روابط افزایش می‌دهند.دو طرف بر آمادگی خود در راستای از بین بردن همه موانعی که پیش روی گسترش همکاری بین دو کشور است تاکید نمودند.دو طرف توافق نمودند همکاری خود را در هر زمینه‌ای که می‌تواند امنیت و ثبات منطقه را تأمین نماید و منافع ملت‌ها و کشورهای آن را محقق کند، گسترش دهند.در پایان نشست دو طرف کمال تشکر و قدردانی را از طرف چینی به‌خاطر میزبانی این نشست ابراز داشتند، همچنین دو طرف از کشور سوئیس به‌خاطر تلاش‌های به‌عمل‌آمده برای حفاظت منافع عربستان و ایران تشکر نمودند.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه که به همراه وزیر امور خارجه کشورمان به پکن سفر کرده است در خصوص گفتگوهای وزرای خارجه ایران و عربستان در جمع خبرنگاران گفت: خوشحالم که امروز باید اطلاع دهیم که متعاقب توافق دو کشور برای از سرگیری روابط رسمی فی مابین و متعاقب سه دور گفتگوی تلفنی میان وزرای امور خارجه ایران و عربستان ما امروز بر اساس توافق انجام شده اولین دیدار رسمی وزرای خارجه ایران و عربستان را در شهر پکن داشتیم. گفتگوهای بسیار خوبی میان طرفین در فضایی کاملا مثبت و سازنده انجام شد و در نتیجه این گفتگوها امروز مشترکا اعلام کردند که روابط رسمی میان ایران و عربستان سعودی از امروز فعال شده است و ما وارد مرحله برقراری رسمی روابط دو کشور شدیم.کنعانی افزود: بر همین اساس توافق کردند دو وزیر که زمینه‌های بازگشایی سفارت خانه‌ها و کنسولگری‌های دو کشور را در اسرع وقت فراهم کنند. بر همین مبنا ما در روز های آینده هیئت‌های فنی دو کشور را تبادل خواهیم کرد. هیئت‌های مقدماتی طی روزهای آینده ان شاالله راهی پایتخت‌های دو کشور خواهند شد.او درباره گسترش روابط با عربستان گفت: در چارچوب مذاکراتی که امروز میان دو وزیر در دو دور گفتگوهای خصوصی و عمومی انجام شد، طرفین بر اهمیت ثبات و امنیت در منطقه و همچنین درون زا بودن امنیت در منطقه تأکید کردند و در چارچوب اراده سیاسی دو کشور برای گسترش روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها اتفاق نظر داشتند.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: بر آمادگی مشترک برای اجرایی کردن موافقت نامه‌های پایه‌ای و مبنایی موجود میان دو کشور از جمله موافقت‌نامه جامع همکاری و موافقت نامه امنیتی بر اجرایی کردن این توافقات تاکید کردند. بر همین مبنا قرار شد گام‌های لازم برداشته شود.او افزود: از جمله موضوعات مورد تاکید دیگر در مذاکرات امروز ضرورت تلاش برای توافق و گسترش همکاری در همه زمینه‌های اقتصادی در دو بخش دولتی و خصوص بود و تأکید شد که موافقت نامه هایی که میان دو کشور وجود دارد عملا زمینه قانونی و حقوقی موجود را برای آغاز و تقویت اینگونه فعالیت‌ها فراهم کرده و مقرر شد هییت‌های دولتی و خصوصی دو کشور در این زمینه با یکدیگر دیدار کنند و زمینه های گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری و همچنین همکاری در زمینه سرمایه گزاری مشترک را فراهم کنند. همچنین حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی و به منظور دیدار و گفت‌وگو با فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی در پکن حضور دارد، دقایقی قبل با «چین گانگ» وزیر خارجه چین دیدار و گفت‌وگو کرد.وزیر خارجه چین در دیدار امیرعبداللهیان ضمن استقبال از توافق ایران و عربستان گفت: چین از تمامیت ارضی ایران حمایت می‌کند و با مداخله خارجی در امور داخلی این کشور مخالف است.وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای چینی با اشاره به گام‌های مستحکم برداشته شده در روابط دو کشور در یک سال گذشته گفت: نگاه راهبردی ایران مبتنی بر توسعه روابط با چین است. امیرعبداللهیان همچنین از همتای چینی خود برای سفر به تهران دعوت کرد که مورد استقبال چین گانگ قرار گرفت و ضمن قدردانی از دعوت به عمل آمده اعلام کرد که سفر به تهران در برنامه او قرار دارد.
در این میان توافق ایران و عربستان سعودی عصبانیت «ویلیام برنز»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به همراه داشته است. یک رسانه آمریکایی گزارش داده توافق ایران و عربستان سعودی عصبانیت «ویلیام برنز»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به همراه داشته و او این موضوع را به «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی منتقل کرده است. روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نوشته برنز به بن‌سلمان « گفته که آمریکا از آشتی‌جویی ریاض با تهران و سوریه که هر دو هنوز تحت تحریم‌های غرب هستند شوکه شده است.»شبکه «سی بی اس نیوز» در گزارشی به دیدار «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی در پایتخت چین اشاره کرد و نوشت که چین با پیشروی مصالحه تهران و ریاض به یک پیروزی دیپلماتیک دیگر دست یافت. ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری پنجشنبه به دیدار وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی واکنش نشان داد.معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال در تداوم هراس واشنگتن از نفوذ منطقه‌ای ایران گفت: اگر این گفتگو منجر به اقدامات ملموس ایران برای توقف فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه، از جمله تکثیر سلاح های خطرناک شود، البته ما از آن استقبال می‌کنیم.
https://siasatrooz.ir/vdcammn6m49num1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما