يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۴
کد مطلب : 125809
شکست دیگر دشمنان مقاومت با بازگشت سوریه به جمع کشورهای عربی رقم خورد

فرش قرمز اتحادیه عرب برای اسد

فرش قرمز اتحادیه عرب برای اسد
در رویدادی تاریخی که دستاوردی بزرگ برای مقاومت و سوریه است، نشست مهم دیروز وزرای خارجه کشورهای عربی در قاهره، با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب موافقت شد.
به اعلام شبکه «الجزیره»، «سامح الشکری» وزیر خارجه مصر، در آغاز این نشست تصریح کرد: همه مراحل بحران سوریه ثابت کرد که این بحران، راه حل نظامی ندارد و راه حل باید سیاسی باشد. دولت سوریه و نیز نیروهای ملی، مسئول اصلی دستیابی به این راهکار سیاسی بدون دیکته‌های خارجی هستند.وی افزود: باید بر همه اشکال تروریسم در سوریه فائق آمد.همزمان با آغاز نشست وزاری خارجه عضو اتحادیه عرب، «احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق نیز تاکید کرد که در این نشست با بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب موافقت می‌شود. دیپلماسی گفت‌وگو که عراق بر آن تاکید داشت، در بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نقش ایفا کرد.
سپس «جمال رشدی» سخنگوی اتحادیه عرب، نیز اعلام کرد که وزرای خارجه کشورهای عربی تصمیم گرفتند که سوریه را به کرسی‌اش در اتحادیه عرب بازگردانند.خبرنگار شبکه سعودی «العربیه» نیز گزارش داد که وزرای خارجه کشورهای عربی درباره «بازگشت مشروط سوریه به اتحادیه عرب»، پس از ممنوعیتی ۱۲ ساله، به توافق رسیدند.در پیش‌نویس مصوبه نشست اتحادیه عرب که متعاقباً به شکل رسمی صادر خواهد شد، مشارکت هیأت‌های سوری در نشست‌های اتحادیه از یکشنبه (هفتم ماه می)، از سر گرفته می‌شود. سپس رسانه‌های اماراتی نیز از اجماع وزرای خارجه کشورهای عربی بر سر بازگشت سوریه به اتحادیه عرب خبر دادند.
چند ماه پس از آغاز بحران سوریه در دوازدهم نوامبر ۲۰۱۱، برخی کشورهای عربی مثل دولت وقت قطر و عربستان سعودی تصمیم گرفتند عضویت سوریه در نشست‌های اتحادیه عرب تعلیق شود.بهانه برخی مقامات عربی برای تعلیق کرسی سوریه در جلسات اتحادیه عرب، اتهام سرکوب مردم به دولت سوریه بود. برخی کشورهای عربی نیز نمایندگی‌های سیاسی و حتی کنسولی خود در سوریه را تعلیق و تعطیل کردند. اما دیروز بعد از حدود دوازده سال از آغاز بحران و شکست پروژه براندازی در سوریه و باقی ماندن بشار اسد در قدرت، اتحادیه عرب در نشستی در سطح وزرای خارجه، قصد دارد این تعلیق عضویت سوریه را لغو کند. نکته جالب توجه این است که برخی مقامات دمشق می‌گویند که آن‌ها درخواست بازگشت به نهاد عربی را نداده‌اند بلکه این امر، خواست خود این کشورهای عربی است. اتحادیه عرب، در بیانیه‌ای لغو تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه را رسما اعلام کرد.
بنابر گزارش روزنامه سوری «الوطن»، وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در این بیانیه مشترک اعلام کردند: «بار دیگر پایبندی خود را به حفظ حاکمیت سوریه، تمامیت ارضی و ثبات این کشور را اعلام می‌کنیم.»
در ادامه این بیانیه ضمن تاکید بر «اهمیت تداوم و تشدید تلاش‌ کشورهای عربی به منظور کمک به سوریه برای خروج از بحران،» آمده است: «بر لزوم گفت‌و‌گوی مستقیم با دولت سوریه به منظور دستیابی به یک راهکار جامع برای بحران این کشور تاکید می‌کنیم.»وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب همچنین لغو تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه را اعلام کردند و افزودند: «مشارکت هیأت‌های سوری در نشست‌های شورای اتحادیه عرب از امروز از سر گرفته می‌شود. گام‌های عملی و جامعی برای حرکت گام‌به‌گام به سوی حل بحران سوریه طبق اصل گام مقابل گام برداشته می‌شود. وزرای خارجه عربی مطابق با قطعنامه ۸۹۱۴ بر سر بازگشت سوریه به جایگاه خود در اتحادیه عرب اجماع کردند.» چند ماه پس از آغاز بحران سوریه در دوازدهم نوامبر ۲۰۱۱، برخی کشورهای عربی مانند دولت وقت قطر و عربستان سعودی تصمیم گرفتند عضویت سوریه در نشست‌های اتحادیه عرب تعلیق شود.
روزنامه سعودی عکاظ به نقل از یک «منبع دیپلماتیک عرب» نوشت: «نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب در سطح نمایندگان دائم، شاهد حمایت گسترده از بازگشت سوریه به کرسی خود پس از گذشته یازده سال از تعلیق عضویتش بود». این منبع که هویت او فاش نشد، گفت: «تصمیم بازگشت سوریه به کرسی خالی خودش در اتحادیه عرب، در اختیار وزرای خارجه عرب است که در دو نشست فوق‌العاده شورای اتحادیه در قاهره اتخاذ خواهد شد. در این دو نشست، تحولات جاری در سودان و سوریه بررسی می‌شود».
وزیر امور خارجه لبنان ضمن تاکید بر حمایت همیشگی کشورش از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، تصریح کرد که دمشق باید به اتحادیه برگردد و نقش‌های خود را به عنوان یک عضو اصلی ایفا کند.«عبدالله بوحبیب» وزیر امور خارجه لبنان تاکید کرد که این کشور از اولین طرف‌هایی است که مخالف تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب و خواستار بازگشت آن شد.طبق گزارش پایگاه خبری «روسیاالیوم»، بوحبیب در گفت‌وگو با روزنامه «الانباء» کویت گفت: اتحادیه عرب بدون سوریه کامل نیست؛ زیرا دمشق یک عضو اساسی در آن است و باید نقش سابق خود را ایفا کند.وزیر خارجه لبنان درباره عدم مشارکت بیروت در نشست عربی درباره بازگشت دمشق به اتحادیه عرب گفت: ما این موضوع را در صلاحیت خود ندانستیم؛ زیرا اساساً مشکلی با سوریه و عضویتش نداریم، در حالی که جلسه برای بازگشت آن بود.وی با اشاره به نگرانی بیروت از دو موضوع آوارگان سوری و مبارزه با قرص‌های کپتاگون، ادامه داد: مقامات سوری به ما اطلاع دادند که نمی‌توانند آوارگان را مجبور به بازگشت کنند، تا زمانی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به جای آنکه در سوریه کمک کند، در لبنان پول پرداخت کند.حمایت بیروت از بازگشت دمشق به اتحادیه عرب در حالی قطعی شده که اخیراً، «ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن با بیان اینکه سوریه بزودی به اتحادیه عرب بازخواهد گشت، تاکید کرده بود: همه کشورهای عربی در لزوم پایان دادن به بحران سوریه هم‌نظر هستند و اختلاف‌نظرها به روش این بازگشت برمی‌گردد.
https://siasatrooz.ir/vdccxpqso2bqi48.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی