يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱
کد مطلب : 125912
همزمان با سقوط کامل باخموت صورت گرفت

دلداری دادن غرب به زلنسکی با وعده‌های پوشالی

سقوط باخموت توسط ارتش روسیه در حالی ضربه‌ای سنگین برای کی یف بود که کشورهای غربی در نشست گروه ۷ با وعده‌های ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین در کنار دلداری دادن به زلنسکی به دنبال کم رنگ سازی اهمیت سقوط باخموت برآمدند.
جو بایدن که اخیرا با آموزش دادن آمریکا به خلبانانان اوکراینی برای پرواز جنگنده «اف-۱۶» موافقت کرده، از تضمین ولودیمیر زلنسکی درباره عدم استفاده از این جنگنده برای حمله به خاک روسیه خبر داد.منابع رسانه‌ای غربی شامل خبرگزاری آسوشیتدپرس از هیروشیمای ژاپن مقر برگزاری نشست گروه ۷ خبر دادند که رئیس‌جمهور آمریکا در یک نشست خبری اظهاراتی درباره اوکراین و برنامه غرب برای ارسال جنگنده آمریکایی اف-۱۶ صحبت کرد.
رئیس‌جمهور آمریکا بعد از دیدار با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد که کی‌یف به واشنگتن تضمین داده که اوکراین از جنگنده‌های اف-۱۶ برای حمله به سرزمین و خاک روسیه استفاده نخواهد کرد.جو بایدن گفت: «من از زلنسکی اطمینان کامل دارم که از (اف-۱۶) برای ادامه و حرکت به سمت قلمرو جغرافیایی روسیه استفاده نخواهند کرد، اما هر جا که نیروهای روسیه در داخل (خاک) اوکراین و منطقه باشند، می‌توانند این کار را انجام دهند». صدر اعظم آلمان نیز اعلام کرد برنامه‌های مشترک با متحدان برای آموزش استفاده از جنگنده‌های اف- ۱۶ به خلبانان اوکراینی پیامی به روسیه است.اولاف شولتز پیش از ترک نشست گروه هفت در شهر هیروشیما در گفتگو با خبرنگاران افزود: آموزش خلبانان اوکراین پروژه‌ای طولانی‌تر است.صدر اعظم آلمان افزود: این پروژه پیامی برای روسیه دارد و آن اینکه اگر مسکو روی جنگی طولانی شرط بندی کرده است نمی‌تواند روی پیروزی حساب کند.ریشی سوناک نخست وزیر انگلیس هم اعلام کرد کشورش با کشور‌های هلند، بلژیک و دانمارک برای دستیابی اوکراین به قابلیت‌های هوانوردی که این کشور به آن نیاز دارد همکاری خواهد کرد.مقامات آمریکایی اعلام کرده اند آموزش خلبانان اوکراینی برای به پرواز درآوردن جنگنده‌های ساخت آمریکا در اروپا انجام خواهد شد و طولانی خواهد بود و دست کم ۱۸ ماه برای آموزش و تحویل این هواپیما‌ها مورد نیاز است.بعد از اعلام طرف روس درباره تسلط بر «باخموت»، رئیس‌جمهور اوکراین تایید کرد که این شهر دیگر در کنترل نیروهای کی‌یف نیست.
خبرگزاری انگلیسی «رویترز» در گزارشی تسلط روسیه بر باخموت را یک نقطه عطف در جنگ اوکراین توصیف کرد و نوشت در صورتیکه سقوط باخموت مورد تأیید قرار گیرد، دو شهر بزرگتر در منطقه دونتسک یعنی «کراماتورسک» و «اسلوویانسک» را به راحتی در برد توپخانه روسیه قرار می‌دهد.این گزارش همچنین تأکید کرد که تسلط مسکو بر باخموت همچنین یک پیروزی روحیه بخش برای «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه محسوب می‌شود. در همین حال فردی که سرویس امنیت فدرال روسیه بعد از هتک حرمت قرآن در شهر «ولگوگراد» دستگیر کرد، اقرار کرده ده هزار روبل از فردی مرتبط با سازمان امنیت اوکراین برای این اقدام موهن با هدف ایجاد شکاف در جامعه روسیه دریافت کرده بود. از سوی دیگر نخست‌وزیر کانادا بعد از دیدار با رئیس‌‍جمهور اوکراین در حاشیه نشست «گروه ۷» در ژاپن، بر ادامه کمک‌های تسلیحاتی و مالی اتاوا از کی‌یف تاکید کرد.جاستین ترودو نوشت: «کانادا متعهد است که به اوکراین و مردمش کمک نظامی، مالی و انسان دوستانه‌ای که آنها نیاز دارند، ادامه دهد. این تعهد، تغییر نکرده است و هرگز قرار نیست تغییر کند. امروز در هیروشیما من این موضوع را شفاف به ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین گفتم».
همچنین سخنگوی ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کردیون سوک یول رئیس‌جمهوری این کشور در اولین دیدار خود با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در روز یکشنبه وعده کمک‌های بیشتر به اوکراین داده است. به رغم فشارها بر سئول برای حمایت نظامی از اوکراین، وعده های جدید یول شامل کمک های تسلیحاتی به اوکراین نمی شود. نخست وزیر هند در دیدار با رئیس جمهوری اوکراین، در حاشیه اجلاس گروه هفت در ژاپن گفت: هند هر کاری که بتواند برای پایان دادن به جنگ انجام خواهد داد.مودی همچنین به زلنسکی گفت: درد جنگ را بهتر از هر کس دیگری درک می‌کند و آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد یک موضوع سیاسی یا اقتصادی نیست، بلکه مسئله انسانیت و ارزش‌های انسانی است.
https://siasatrooz.ir/vdchzmnzi23niwd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما