يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۵
کد مطلب : 125966
نبرد مدعیان حفظ دموکراسی و حذف دیکتاتوری پایان یافت

چشمان اردوغان به کاخ ریاست جمهوری

چشمان اردوغان به کاخ ریاست جمهوری
انتخابات ترکیه در حالی که اردوغان رای به خود را حفظ دموکراسی می نامید و اوغلو رای به او را حذف دیکتاتوری می‌نامید دیروز در حالی برگزار شد که چشمان اردوغان به کاخ ریاست جمهوری باقی ماند.
سرانجام انتخابات بزرگ ترکیه برگزار شد و اوغلو و اردوغان به عنوان راه یافتگان به دور دوم انتخابات در برابر هم قرار گرفتند تا یکی وارد کاخ ریاست جمهوری شود در حال که طی نظر سنجی‌های روزهای گذشته اردوغان از بخت بالاتری برای رسیدن به این مهم برخوردار بوده است.
«رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهور کنونی ترکیه و یکی از ۲ نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، در پیامی بعد از انتخابا گفت هم اکنون و مقارن با پایان زمان رأی گیری و شمار آراء با انتشار پیامی اعلام کرد: از همه برادرانم می‌خواهم تا زمان اعلام نتایج رای‌گیری، مراقب آراء باشند.وی در این خصوص ادامه داد: اکنون زمان حفاظت از اراده ملت ما تا آخرین لحظه است. «احمد ینر» رئیس کمیسیون عالی انتخابات ترکیه مقارن با آغاز شمارش آراء در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور در پیامی اعلام کرد: هنوز هیچ خبری در مورد موارد منفی که بر روند رأی‌گیری تاثیر گذاشته باشد، دریافت نکرده‌ایم. نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ممکن است زودتر از نتایج دور اول مشخص شود. همانطور که می دانید ۲۴ حزب سیاسی و همچنین نامزدهای ریاست جمهوری ما در انتخابات ۱۴ ماه می (دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه) مشارکت داشتند.
به گفته مقامات و رسانه‌های ترکیه، بسیاری از زلزله‌زدگان ۶ فوریه (۱۷ بهمن ۱۴۰۰) که شهرها و خانه‌های خود را ترک کردند، هم‌اکنون برای شرکت در انتخابات با حمل‌ونقل رایگان به محل سکونت خود برگشته‌اند.بنا بر گزارش رسانه‌های ترکیه، استان‌های مناطق جنوبی ترکیه که بیش از ۹ میلیون رأی دارند، به صورت سنتی بیشتر هوادار حزب عدالت و توسعه و رجب طیب بودند، اما اکنون دچار دودستگی شده‌اند؛ برخی همچنان از اردوغان دفاع می‌کنند و برخی دیگر نیز از نحوه پاسخ‌دهی دولت به مطالبات زلزله‌زدگان ناامید شدند و از قلیچدار اوغلو حمایت می‌کنند.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور فعلی ترکیه در جریان شرکتش در انتخابات، از مردم کشورش خواست تا برای حفظ دموکراسی به پای صندوق‌های رای بروند.طبق گزارش شبکه «الجزیره» و به نقل از رسانه‌های ترکیه، اردوغان بعد از انداختن رای خود به صندوق گفت: ما از رای دهندگان می‌خواهیم تا برای حفظ دموکراسی به پای صندوق‌های رای رفته و رای خود را به صندوق بیاندازند.قلیچداراوغلو، کاندید ائتلاف مخالفان هم طی شرکتش در انتخابات، ضمن دیکتاتور خواندن اردوغان گفته بود: «از مردم ترکیه می‌خواهم که رای بدهند تا از شر حکومت دیکتاتوری خلاص شویم».اردوغان در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه ۴۹.۵۲ درصد و رقیب او، نامزد احزاب مخالف، قلیچداراوغلو، ۴۴.۸۸ درصد آرا را به دست آوردند. دور دوم انتخابات ریاست جمهوری امروز (یکشنبه، ۲۸ می) آغاز شده و رقابت‌ها بین دو ائتلاف در جریان است.
شهردار استانبول، مدعی شد که پیروز میدان دو ر دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، کمال قلیچداراوغلو است.«اکرم امام اوغلو» از اعضای ارشد حزب «جمهوری‌خواه خلق» (CHP) و شهردار استانبول، پس از شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و انداختن رأی خود در صندوق، مدعی پیروزی قاطع قلیچدار اوغلو در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد. شهردار استانبول گفت: ما در روزهای گذشته در معرض حمله یک کمپین بزرگ از دروغ و اتهام قرار گرفتیم.وی که از مخالفان سرسخت «رجب طیب اردوغان» است، افزود: ما باید با یکدیگر گفت‌وگو کنیم و درگیر نباشیم.اکرم امام اوغلو که در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه نیز پیش‌بینی کرده بود «کمال قلیچدار اوغلو» رقیب اردوغان پیروز قاطع این رقابت باشد، امروز نیز ادعا کرد: «کمال قلیچدار اوغلو، امشب رئیس‌جمهور خواهد شد».امام اوغلو در سال ۲۰۱۹ توانست در یک انتخابات جنجالی، «بن علی ییلدیریم» از حزب حاکم را شکست داده و شهردار استانبول شود.روزنامه انگلیسی «گاردین» در تحلیلی از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، ضمن «از دست‌ رفته» خواندن فرصت ائتلاف مخالفان برای پیروزی، تاکید کرد که رجب طیب اردوغان حتی در مناطق زلزله‌زده هم محبوبیت بیشتری دارد.
روزنامه انگلیسی «گاردین» گزارشی درباره دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه منتشر کرده و نوشت: ائتلاف مخالفان شانس پیروزی در دور اول را از دست دادند و حالا «رجب طیب اردوغان»، رهبر ائتلاف مردم، حتی در مناطق زلزله‌زده ترکیه هم که انتظار می‌رفت منتقد سیاست‌های او باشند، پیشتاز است.
در ادامه گزارش گاردین آمده بود: موفقیت غیرمنتظره اردوغان در هیچ کجا به اندازه مناطق آسیب دیده از زلزله ویرانگر فوریه مشهود نبود، جایی که او به راحتی اکثریت آراء را در هفت استان از جمله ۱۱ استان آسیب دیده به دست آورد.این روزنامه می‌نویسد: نتایج انتخابات دور اول، انتظارات خیلی‌ها را برای خشم عمومی از واکنش دیرهنگام دولت به وضعیت اضطراری و همچنین فساد گسترده در بخش ساخت و ساز که در دوران حکومت اردوغان ایجاد شده بود، از بین برد. این موضوع می‌تواند منجر به تغییر رادیکال در موضع رای‌دهندگان و حتی در میان محافظه‌کاران مناطقی همچون استان «قهرمان مرعش» شود.به نوشته این روزنامه انگلیسی، «نتایج آراء پارلمان ترکیه در قهرمان مرعش نشان می‌دهد که او چگونه به نسبت حزب عدالت و توسعه خود که از آخرین رای‌گیری بیش از ۱۱ درصد از آرا را از دست داده است، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. در این منطقه، بسیاری از رای‌دهندگان مشکلات موجود در دولت از جمله واکنش به زلزله را به حزب عدالت و توسعه نسبت می‌دهند اما به اردوغان نه».بر اساس نتایج این نظرسنجی، اردوغان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مجدداً انتخاب خواهد شد.
https://siasatrooz.ir/vdcg3n9q3ak9xy4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما